Quantcast
Edyta Klim

Fundacja „Broken Wings” pomaga odbudować skrzydła

Elżbieta Wilk - współzałożycielka i członkini zarządu „Broken Wings”, opowiedziała nam o działalności fundacji oraz najbliższym, II charytatywnym zlocie Broken Wings Posmyk 2022.

W jakim celu i kiedy powstała Fundacja „Broken Wings”?

Największy wpływ na powstanie Fundacji „Broken Wings” miał tragiczny wypadek motocyklowy syna naszego przyjaciela. Mimo wszelkich dowodów wskazujących jego niewinność w tym wypadku, starano się przypisać mu winę. Długa i kosztowna batalia sądowa, którą stoczył ojciec, uświadomiła nam, jak trudna jest obrona w podobnej sytuacji. Zgłębiając temat, rozmawiając z wieloma znajomymi motocyklistami, zobaczyliśmy, że ta ta sprawa nie jest wyjątkiem, bo osób z podobną historią jest więcej. Niestety nie wszystkich stać na skuteczną obronę w zawiłym i często przedłużającym się przewodzie sądowym.

Postanowiliśmy, że postaramy się pomóc takim osobom zakładając fundację, która będzie mogła zaoferować profesjonalną pomoc prawną ofiarom wypadków drogowych, w szczególności motocyklistom. Prócz tego chcieliśmy, zarówno samym motocyklistom, jak i ich rodzinom, zaproponować szerszy wachlarz pomocy. Wspomóc poszkodowanych w powrocie do zdrowia fizycznego i psychicznego np. poprzez rehabilitację czy też opiekę psychologa. Fundacja powstała w maju 2019 roku i ma swoją siedzibę w miejscowości Pokój, woj. opolskie.


Ilu założycieli i członków liczy fundacja? Jaka jest Twoja rola w tym projekcie?

W skład rady i zarządu fundacji wchodzi siedem osób. Są to zarówno prawnicy, specjalizujący się w powyższych rodzajach spraw, jak i motocykliści z wieloletnim stażem, znani i szanowani w środowisku. To pozwala nam dotrzeć do szerszego grona osób, zainteresować naszą działalnością, a przede wszystkim pozostać w ich świadomości, by w razie „najgorszego” wiedzieli, gdzie mogą zwrócić się o pomoc.

Ja osobiście odpowiadam min. za kontakt z beneficjentami oraz sponsorami i darczyńcami. Angażuje mnie też, ta mniej porywająca strona działalności, czyli wszelkiego typu dokumentacja, która chyba nigdy się nie kończy (śmiech).

Jakie są cele Fundacji „Broken Wings” i jej zakres działania?

Celami Fundacji „Broken Wings” są:

  • działania na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, a w szczególności w wypadkach motocyklowych i ich rodzin (w zakresie leczenia, w tym również sanatoryjnego, regeneracji sił i wypoczynku oraz organizowania pomocy prawnej, psychologicznej i rzeczowej).
  • prowadzenie działań na rzecz bezpieczeństwa, a w szczególności w ruchu drogowym.
  • ochrona środowiska i promocja zdrowego trybu życia

Powyższe cele realizujemy poprzez:

  • inicjowanie i pozyskiwanie pomocy finansowej i rzeczowej dla osób objętych pomocą fundacji.
  • współpracę ze środowiskami naukowymi, stowarzyszeniami. federacjami, organizacjami społecznymi, podmiotami gospodarczymi, władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi, a także osobami fizycznymi i prawnymi (z kraju i zagranicy).
  • organizowanie imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, integracyjnych.
  • organizowanie konferencji, seminariów, szkoleń i wykładów.
  • doradztwo prawne i obywatelskie, organizowane grupowo lub indywidualne.
  • wspieranie różnych form leczenia, regeneracji sił i podnoszenia kondycji zdrowotnej.
  • doradztwo i reprezentację prawną osób pokrzywdzonych.

Jak od tamtej pory się rozwinęliście? Co się udało osiągnąć, a co jeszcze macie w najbliższych planach?

Do tej pory budujemy świadomość naszej fundacji wśród braci motocyklowej. Udało nam się pomóc (w różnym stopniu) kilku osobom, które zgłosiły się do nas. Dążymy do tego, żeby Fundacja „Broken Wings” była powszechnie znana w środowisku, to ułatwi dostęp do nas osobom potrzebującym wsparcia. Oprócz pomocy prawnej i psychologicznej, którą oferujemy na najwyższym możliwym poziomie, chcielibyśmy otworzyć własny ośrodek rehabilitacji, co pozwoliłoby nam na uniezależnienie się od ofert i możliwości innych podmiotów.

W jaki sposób organizujecie fundusze na swoją działalność? Jak można Was wesprzeć?

Środki finansowe na działalność statutową pozyskujemy na różne sposoby. Standardowo, jak większość fundacji, poprzez: zbiórki, kwesty, pozyskiwanie darczyńców, ale także bardziej nieszablonowo np. organizując charytatywne zloty motocyklowe. Najbliższy odbędzie się już niedługo, bo w terminie 1-3 lipca 2022 r. w miejscowości Lubliniec-Kokotek (woj. śląskie, Posmyk Leśne Ustronie, Ośrodek Wypoczynkowy). Cały dochód z imprezy przeznaczony jest na realizację celów statutowych fundacji.

Link do wideo relacji ze zlotu 2021:

Nie chcąc opierać się wyłącznie na datkach i dobrej woli innych ludzi, sami zakasaliśmy rękawy i prowadzimy kilka działalności gospodarczych, z których dochody trafiają do fundacji. Przykładowo jest to studio tatuażu i piercingu oraz realizacja materiałów wideo (klipów muzycznych czy reklamowych). Niestety, przez przedłużające się postępowanie, nie udało nam się do tej pory zdobyć statusu OPP i znaleźć się na liście organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku. Pocieszeniem w tej sytuacji jest to, że cała procedura powinna zakończyć się pozytywnie w ciągu najbliższych tygodni. 

Każdy może się wybrać na taki zlot? Są przewidziane jakieś atrakcje?

Na naszym zlocie każdy jest mile widziany – nie gra tu roli płeć, wiek czy status społeczny. Jedynym kryterium jest pozytywne nastawienie i chęć uczestniczenia z nami w imprezie, która prócz dobrej zabawy, daje możliwość wsparcia fundacji. Im więcej nas będzie, tym szerszą pomoc będziemy w stanie zaoferować. Składka wynosi 50 zł/motocyklistę, 25 zł za „plecak”, a motocyklistki wjeżdżają za darmo. Istnieje możliwość noclegu na terenie ośrodka pod namiotem (20 zł) lub pod dachem przy wcześniejszej rezerwacji miejsca.

II charytatywny zlot motocyklowy Broken Wings Posmyk 2022 będzie obfitował w wiele konkursów, licytacji charytatywnych oraz, co bardzo ważne, mega energetycznych koncertów! W tym roku na naszej scenie wystąpią zespoły: 4 Szmery, Motörbrothers, Methopia, Duo Face i Tomek „Kowal” Kowalski, który z wielkim zaangażowaniem wsparł naszą inicjatywę – za co gorąco mu dziękujemy! (https://fb.watch/d4E85AaTEG)

Facebook: https://www.facebook.com/fundacjabrokenwings/

II charytatywny zlot Broken Wings Posmyk 2022: https://fb.me/e/1b3Ml5XUC

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze