Karolina Chojnacka

Formuła E zelektryzuje Księstwo Monako. Czas na uliczny klasyk w nowej odsłonie

Sainte Dévote, Mirabeau, La Rascasse – Monako elektryzuje zarówno fanów jak i kierowców. W najbliższą sobotę (8 maja), po raz pierwszy w swojej historii, Formuła E wystartuje na słynnej, dłuższej wersji trasy, mijającej po drodze wszystkie ikony tej śródziemnomorskiej metropolii.

Kolejna runda Formuły E odbędzie się w najbliższy weekend w Księstwie Monako, niemal pod domem Lucasa di Grassi, kierowcy zespołu Audi, który od lat wraz z żoną i dwójką dzieci mieszka w Księstwie. Kierowca elektrycznej serii wyścigowej uważa, że „Monako jest po prostu stworzone do wyścigów Formuły E”:

Ustawienie dłuższej wersji przebiegu trasy pozwala teraz na przejazd obok wszystkich kultowych miejsc tego miasta. To będzie wspaniałe doświadczenie dla nas jako kierowców wyścigowych, ale również widzowie oglądający zmagania w telewizji, czy online, będą mogli z bliska zobaczyć wszystkie te fantastyczne miejsca. Ściganie się w pobliżu mojego domu, tam gdzie codziennie uprawiam jogging lub robię zakupy, to absolutnie wyjątkowe przeżycie.

Od pierwszego zakrętu przy kaplicy Sainte Dévote, dalej aż do kasyna, potem przez wąski zakręt przy hotelu Fairmont, do słynnego tunelu, obok basenu, przez Rascasse i z powrotem na prostą start-meta: Tor, który został niedawno homologowany przez FIA dla Formuły E i ma długość 3320 metrów, różni się od wersji ustawianej dla Formuły 1.

Podczas gdy Lucas di Grassi już trzy razy starował w Monako i dwukrotnie zajmował tu drugie miejsce na skróconej wersji toru, dla jego kolegi z zespołu René Rasta będzie to debiut w tym mieście jeśli chodzi o wyścigi aut elektrycznych. Rast ma jednak bardzo dobre wspomnienia z tego miejsca:

Atmosfery w Monako nie można porównać z żadnym innym miejscem na świecie. Wiem o czym mówię – pięć razy startowałem tam w Porsche Supercup podczas weekendów Formuły 1 i dwa razy wygrałem. Już od dziecka Monako było dla mnie najważniejszym wydarzeniem roku. Zawsze z wypiekami na twarzy oglądałem te zmagania w telewizji. Teraz to jeden z moich ulubionych torów wyścigowych.

W przeciwieństwie do poprzednich rund tego sezonu, w Monako odbędzie się tylko jeden wyścig. Po przerwie, w dalszej części sezonu zaplanowane są cztery kolejne wyścigowe weekendy. W każdy z nich odbędą się po dwa wyścigi. Najpierw 19 i 20 czerwca w Puebla w Meksyku, a następnie w Nowym Jorku (USA) i w Londynie (Wielka Brytania). Finał pierwszego sezonu mistrzostw świata to dwa wyścigi w Berlinie: 14 i 15 sierpnia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze