Ford C-MAX – spalanie, przestrzeń, bezpieczeństwo, komfort. Samochód prawdziwie rodzinny

Poszukiwanie dobrego i funkcjonalnego samochodu rodzinnego niekoniecznie musi być łatwe.

Powinien się on jednocześnie odznaczać pokaźną pojemnością, aby weszła do niego nie tylko cała rodzina, ale również niemały bagaż, zarówno ten niezbędny, podręczny, na krótkie wyjazdy, jak i na dłuższe dystanse, na przykład w czasie wakacji. Komfort jazdy, bezpieczeństwo – no i oczywiście ekonomiczne spalanie, a do tego najnowsze rozwiązania technologiczne, mające po części wpływ na wszystkie powyższe elementy. Ford nazwał produkowany przez siebie model C-MAX „prawdziwym przyjacielem rodziny”. Czy rzeczywiście takim jest? Co sprawia, że jest to dobre rozwiązanie dla rodziny? Przyjrzyjmy się z bliska, co oferuje wspomniany model.

Kamil Nowak, który prowadzi popularnego bloga „Blog Ojciec”, bez wątpienia bardzo dogłębnie przemyślał sprawę samochodów rodzinnych, a dokładniej: jakimi cechami taki samochód powinien się odznaczać. Nic dziwnego, ojciec trójki dzieci (jak sam pisze w swoim krótkim biogramie na blogu) sam potrzebuje dobrego auta dla swojej rodziny. Nowak zwraca uwagę na kilka dziedzin, w których rodzinny samochód powinien punktować. Przede wszystkim uwagę czytelnika kieruje na kwestie bezpieczeństwa i wygody, ale nie zapomina też o takich sprawach, jak kontrola temperatury, gadżety dla rodziców oraz dla dzieci. Co nas będzie tu przede wszystkim interesowało, to fakt, że w opisie dobrego samochodu rodzinnego autor bloga wykorzystał właśnie Forda C-MAX.

Focus C-MAX w nowej wersji

Zanim przejdziemy jednak do szczegółowej charakterystyki modelu, zacznijmy od spraw podstawowych – czyli od metryczki. W zasadzie Ford C-MAX nie jest modelem nieznanym kierowcom – produkowany jest przez Ford Motor Company od 2003 roku. Przez kilka początkowych lat znany był pod nazwą Focus C-MAX, w 2006 roku zmieniając nazwę na obecną, czemu towarzyszył facelifting, będący ukłonem w kierunku stylu Kinetic Design (dynamiczna sylwetka auta, sprawiająca wrażenie pozostawania w ruchu nawet w momencie postoju). Ford C-MAX jest samochodem osobowym, który był debiutem Forda w klasie kompaktowych minivanów. Czyli krótko mówiąc: nie za duży, ale też zupełnie nie mały. Słowem: bardzo wygodny jako samochód rodzinny.

Ford C-MAX, czyli maksimum przestrzeni

Przestrzeń – to zdecydowanie jedna z najczęściej wymienianych cech samochodów rodzinnych. Po pierwsze, jeśli chodzi o pasażerów (w tym wypadku: przede wszystkim rodziców i dzieci), po drugie – przestrzeń bagażową. Z samej definicji samochodu rodzinnego można wnioskować, że najczęściej będzie tu mowa o minivanach czy samochodach w wersjach kombi. Pamiętać jednak należy, że duży samochód, tj. taki, który wygląda na pojemny z zewnątrz, niekoniecznie takim musi być w rzeczywistości. Przy wyborze auta rodzinnego dobrze zawczasu precyzyjnie określić wymagane wymiary pojazdu, biorąc przede wszystkim pod uwagę dzieci.

Podróżowanie z dziećmi zawsze wiąże się z mnóstwem dodatkowego bagażu. Zdarza się, że modele, które wizualnie wyglądają na duże, mają niewielką przestrzeń bagażową w porównaniu ze sporo mniejszymi samochodami. […] Istotna jest też wysokość progu załadunkowego. Jeżeli mamy do przetransportowania wiele ciężkich rzeczy, będzie nam trudno je regularnie pakować do auta, które ma dużo wyższe zawieszenie niż zwykła osobówka – pisze w artykule o cechach samochodów rodzinnych „Dziennik Bałtycki”.

Wracając do Forda C-MAX trzeba stwierdzić, że z przestrzenią nie powinno być żadnych problemów, zarówno w przypadku pasażerów, jak i jeśli chodzi o przestrzeń bagażową. W przypadku pasażerów – mówimy o komfortowym, pięcioosobowym samochodzie, którego siedzenia można dowolnie ustawiać i regulować. Natomiast jeśli chodzi o bagażnik, to pomijając już fakt, że sam w sobie jest pojemny, to można ją znacznie zwiększyć przez wykorzystanie Fold Flat System, czyli złożeniem na płasko trzech tylnych siedzeń. Co więcej, mamy również inteligentny system otwierania bagażnika za pomocą stopy przesuwanej pod tylnym zderzakiem (auto wykrywa znajdujący się w pobliżu kluczyk). Funkcja szczególnie pomocna po powrocie ze sklepu z rękami pełnymi siatek z zakupami.

Bezpieczeństwo i komfort prowadzenia

W zakresie bezpieczeństwa Forda C-MAX można by napisać osobny artykuł, biorąc pod uwagę mnogość systemów bezpieczeństwa, które mają za zadanie pilnować, kontrolować i ostrzegać. W testach zderzeniowych Euro NCAP (w 2010 roku) niezależnej organizacji sprawdzającej ogólny poziom bezpieczeństwa pojazdów Ford C-MAX otrzymał aż 5 gwiazdek, z bardzo wysokimi wynikami w zakresie bezpieczeństwa kierowcy, pasażera i dzieci. Bezpieczeństwo to rzeczywiście punkt, na który ekipa Forda położyła szczególny nacisk.

Nad tym, aby było ono na najwyższym poziomie, czuwa komplet poduszek i kurtyn powietrznych, układ awaryjnego hamowania EBA, ABS/EBD, elektrohydrauliczny układ wspomagania kierownicy EHPAS – i to wszystko w standardzie. Nawet reflektory pomagają kierowcy. Strumień światła trafia dokładnie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. System adaptacji AFS dostosowuje kąt padania świateł do prędkości jazdy i kąta skrętu kół – wyliczał Arkadiusz Cichosz w tekście dla Onet Moto.

W zasadzie to jeszcze nie koniec tej wyliczanki funkcji, które mają gwarantować bezpieczeństwo w Fordzie C-MAX. Wspomnieć możemy jeszcze przynajmniej i kilku. Po pierwsze, mamy tu system przypominający o zapięciu pasów, nawet w przypadku pasażerów na tylnych siedzeniach. Po drugie, kontrolę spadku ciśnienia w oponach, co jest niezwykle istotne dla bezpiecznej jazdy po drogach. Po trzecie, elektryczna blokadę drzwi i okien – niezwykle przydatna właśnie w samochodach rodzinnych, zabezpieczająca przed ewentualnym niekontrolowanym otwarciem drzwi przez dzieci. W końcu trzeba również wspomnieć o ciekawej funkcji MyKey, która również na swój sposób podnosi bezpieczeństwo pojazdu – w tym wypadku prowadzonego przez kogoś innego. Dzięki temu rozwiązaniu możemy na przykład zaprogramować maksymalną prędkość jazdy czy zablokować dezaktywację systemów wspomagających bezpieczeństwo. Pożyczając samochód dziecku można spać zupełnie spokojnie.

Spalanie – atut Forda C-MAX

Spalanie Forda C-MAX to kolejny plus przemawiający za tym modelem. Przede wszystkim jest on dostępny z różnymi silnikami. W pierwszej kolejności należy tutaj wyróżnić 3-cylidrowy silnik benzynowy EcoBoost 1.0 l o mocy 125 KM z niską emisją dwutlenku węgla (poniżej 120 g/km). Warto wspomnieć w tym miejscu, że silnik ten był przez szereg kolejnych lat nagradzany w konkursie na „Międzynarodowy silnik roku”. Alternatywą pozostaje oszczędny silnik benzynowy EcoBoost 1,5 l o mocy 150 KM lub 182 KM, charakteryzujący się jeszcze niższym zużyciem paliwa i emisją CO2.

W omawianym modelu zastosowano też nowoczesne rozwiązana, które mają na celu ograniczenie spalania Forda C-MAX, zwłaszcza w mało przyjaznych dla ekonomicznej jazdy warunkach miejskich, wymagających częstego zatrzymywania się. Ford C-MAX ma tutaj odpowiedź w postaci funkcji Auto Start-Stop, płynnie przechodząc ze stanu bezruchu w ruch i vice versa.

Układ zmniejsza zużycie paliwa i emisję CO2, wyłączając silnik, gdy pojazd pracuje na biegu jałowym, np. podczas postoju na światłach. Silnik zostanie automatycznie ponownie uruchomiony, gdy kierowca wciśnie pedał sprzęgła lub gdy będzie to wymagane przez jakiś układ pojazdu, np. w celu doładowania akumulatora. Aby jak najlepiej wykorzystać zalety układu, ustawiaj dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym i zwalniaj pedał sprzęgła podczas każdego postoju dłuższego niż 3 sekundy – wyjaśnia w producent w obszernej instrukcji obsługi omawianego w tym artykule modelu.

SYNC i inne przydatne technologie

Obok przestrzeni, komfortu i bezpieczeństwa jazdy oraz ekonomicznego spalania, niezwykle ważne nie tylko w samochodach rodzinnych, ale obecnie już we wszystkich pojazdach drogowych, jest zastosowanie w nich najnowszych rozwiązań technologicznych. Dzięki nim podróżowanie nie tylko staje się łatwiejsze i wygodniejsze, ale wpływa to też na podniesienie bezpieczeństwa na drogach. W tym zakresie Ford chwali się stosowanym w produkowanych przez siebie modelach systemem SYNC, który w istocie daje poczucie wysokiego komfortu jazdy.

Ford SYNC 3 to najnowsza i najbardziej zaawansowana wersja systemu SYNC. Jest szybki i intuicyjny w obsłudze. Można nim sterować za pomocą prostych poleceń głosowych w języku polskim. Większe przyciski nowego interfejsu ułatwiają obsługę, a 8-calowy ekran dotykowy obsługuje gesty znane ze smartfonów i tabletów, dzięki czemu korzystanie z niego jest dziecinnie proste. Ford SYNC 3 jest wyposażony w funkcje AppLink, Apple CarPlay oraz Android Auto umożliwiające wyświetlanie informacji z Twojego telefonu na ekranie dotykowym pokładowego systemu multimedialnego – czytamy na stronie Forda.

Parkowanie i kontrola temperatury

Ponadto – tutaj znów wracamy wpływu zastosowania technologii w podniesieniu bezpieczeństwa jazdy – zainstalowana w Fordzie C-MAX kamera pozwala kontrolować na wyświetlaczu wszystko to, co dzieje się z tyłu samochodu. W ten sposób parkowanie (zwłaszcza w miastach, gdzie czasem trzeba dosłownie wcisnąć się między dwa pojazdy) staje się dużo łatwiejsze. Szczególnie że kamera ma swoistego pomocnika w postaci czujników parkowania – wraz ze zbliżaniem się do obiektu z tyłu pojazdu narastający sygnał dźwiękowy nie pozwoli nam go nie zauważyć.

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy kontroli temperatury, na co kładł szczególny nacisk Kamil Nowak na wspomnianym na początku tego artykułu blogu. Pisze on między innymi:

Po pierwsze – [Ford C-MAX] nie nagrzewa się tak, jak starsze auta (dalej jest ciepło, ale daleko mu do piekarnika). Po drugie – ochłodzenie go do znośnej temperatury trwa niedługą chwilę (zanim zdążyłem załadować bagażnik, to w aucie było już ok). Po trzecie – dzięki dobrze rozmieszczonej klimatyzacji (nawiewy są również w drugim rzędzie siedzeń), temperatura schładza się w miarę równomiernie w całym samochodzie (co szczególnie jest zauważalne dla dzieci). No i jeszcze można dodać, że za pomocą kluczyka da się zdalnie otworzyć okna, co też pozwala nieco przewietrzyć auto, zanim do niego podejdziemy na parkingu.

Grand C-MAX, czyli jeszcze więcej miejsca

Konsekwentnie nie wspominaliśmy dotychczas o jeszcze większym modelu C-MAX – najwyższa pora, aby poświęcić mu kilka linijek. Mowa oczywiście o Fordzie Grand C-MAX, jeszcze pojemniejszym niż Ford C-MAX, wydłużonym, mieszczącym nawet 7 osób.

Grand C-Max to wóz, którym może podróżować siedem osób. Fotele w układzie 2/3/2 pozwalają dość dowolnie gospodarować przestrzenią tego modelu. Od razu jednak zróbmy zastrzeżenie, że w drugim rzędzie środkowy fotel ma charakter symboliczny, bo względnie wygodnie będzie się na nim jechało najwyżej dziecku. Za to dwa ostatnie, mimo iż składane potrafią zapewnić przyzwoity komfort nawet osobom dorosłym. Wracając do drugiego rzędu, którego fotele można przesuwać nie tylko do przodu i do tyłu, to również trzeba dodać, że mają one składane siedziska i regulowane oparcia – czytamy w tekście Ryszarda Perczaka na portalu Moto Fakty.

Rzecz jasna, prostym trikiem – podobnie jak w przypadku Forda C-MAX – można w znaczny sposób zwiększyć przestrzeń bagażową. Jedyne co wystarczy zrobić, to złożyć dwa ostatnie fotele. W dodatku w Grand C-MAX dysponujemy szeregiem różnego rodzaju schowków i półek na podręczne drobiazgi, dzięki którym samochód staje się jeszcze praktyczniejszy.

Jak więc widać, zarówno Ford C-MAX, jak i jego rozbudowana, powiększona wersja, czyli Ford Grand C-MAX będą świetnymi rozwiązaniami dla wszystkich tych, którzy szukają dobrego, wydajnego, ekonomicznego samochodu rodzinnego ze wszystkimi funkcjami, jakimi tego typu maszyna powinna posiadać. Ford chyba nie pomylił się więc, kiedy nazwał model C-MAX „prawdziwym przyjacielem rodziny”.

Źródła: A. Cichosz, Ford C-Max – bezpieczny i wygodny; FORD C-MAX Instrukcja obsługi; K. Nowak, Na co warto zwrócić uwagę, wybierając rodzinny samochód?; R. M. Perczak, Ford Grand C-Max. Test rodzinnego Forda

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Jak zadbany egzemplarz się trafi to nie są takie złe, mowa oczywiście o tych z drugiej ręki

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Jak rodzinne autko, trochę lepsze stylistycznie to corolla verso, na trasy nie ma sobie równych. Wygodna a już parę tras się nim zrobiło.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Typowe wozidełko, jak ktoś chce od auta coś więcej to radzę wybrać suva, korando z silnikiem 2.0 mocniejszy i pojemniejszy

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Fakt, że jest niewiele większy od Focusa. Fajne, natomiast, są przesuwne drzwi. Ułatwiają życie, szczególnie jak się ma dziecko.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze