Film z Safe Driving z Kasią Bujakiewicz – szkolenie w Skoda Auto Szkole

Co się działo podczas szkolenia z bezpiecznej jazdy samochodem Skoda Auto Szkoła, w którym uczestniczyła Katarzyna Bujakiewicz oraz zwyciężczynie konkursów? Oto filmowa relacja.

Relację ze szkolenia wraz z galerią zdjęć znajdziesz tu.

Najnowsze

Relacja ze szkolenia Safe Driving w Szkole Auto Skoda z Kasią Bujakiewicz

Zwycięzczynie dwóch konkursów, w których stawką była wygrana szkolenia Safe-Driving w Szkole Auto Skoda, odbyły kurs wspólnie z aktorką, Katarzyną Bujakiewicz.

Panie, które wygrały w konkursach na Facebooku Skody, oraz w magazynie Party, miały możliwość wzięcia udziału w szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy wspólnie z aktorką Katarzyną Bujakiewicz, znaną również z filmików Skody pt. „Kobiece jazdy” (pisałyśmy o nich wcześniej tu).

Bogata galeria zdjęć ze szkolenia tutaj.

Stawką było szkolenie w Skoda Auto Szkole, w nowoczesnym obiekcie doskonalenia techniki jazdy w Bednarach pod Poznaniem.

Więcej o konkursach i szkoleniach Skoda Auto Szkoła dowiesz się tu.

Pogoda dopisała i dobre humory uczestniczek również. Po krótkiej części organizacyjnej rozpoczęto właściwe szkolenie. Instruktorzy w zabawny sposób, rzucając przykładami z życia wziętymi, zachęcali do nauki bezpiecznej jazdy samochodem od zapamiętania podstawowych zasad.

5 zasad Safe-Drivingu

1. Pamiętaj o prawidłowej pozycji za kierownicą – to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.
2. Twoje auto jest wyposażone w ABS? Poznaj zasady jego działania i naucz się wykorzystywać zalety systemu podczas hamowania.
3. Zdaj sobie sprawę z własnych słabości – reakcja kierowcy to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo.
4. Poznaj zasady działania ESP. Tylko wtedy będziesz w stanie wykorzystać wszystkie jego możliwości.
5. Dbaj o stan techniczny samochodu, na przykład źle dobrane lub nadmiernie zużyte opony, mogą być bezpośrednią przyczyną wypadków.

 

Prawidłowa pozycja za kierownicą to jedna z podstawowych zasad bezpiecznej jazdy.
fot. Skoda

Po prawidłowym ustawieniu oparć foteli, ułożeniu pasów bezpieczeństwa, uczestniczki kursu pojechały na próby awaryjnego hamowania. Przełamianie nawyku delikatnego obchodzenia się z pedałem hamulca było nie lada wyzwaniem, ale po kilku próbach wszystkie panie zaliczyły świetnie test.

Hamowanie awaryjne – szybka i stanowcza reakcja kierowcy daje możliwość zahamowania przed przeszkodą.
fot. Skoda

Potem nadszedł czas na jazdę demonstracyjną instruktora: o ile wydłużamy drogę hamowania, nie wciskając gwałtownie i mocno pedału hamulca. To było bardzo pouczające…

Kolejnym ćwiczeniem był naprawdę szybki slalom, czyli możliwość sprawdzenia się w szybkim ominięciu kilku przeszkód jednocześnie. Tu było sporo problemów wśród pań – pokonanie próby z niedużą prędkością gwarantowało precyzyjne ominięcie przeszkody. Zwiększanie prędkości na każdym kolejnym przejeździe potwierdzało, że ćwiczenie czyni mistrzynię!

Jedną z najbardziej doceniach przez uczestniczki szkolenia prób, był zjazd z górki, po dość stromym i nadwodnionym, czyli śliskim podłożu. W takich warunkach ćwiczone było zarówno hamowanie awaryjne, jak i ominięcie przeszkody, która z nienacka pojawiała się przed oczami kierujących. Następnie należało odpowiednio, czyli z pewną dozą zachowawczości, operować pedałem przyspieszenia, aby móc wejść i wyjść z łuku na płycie poślizgowej w bezpiecznym przejeździe.

Kilka poślizgów zaliczonych właśnie w tym miejscu zaprocentowało w kolejnych próbach większą pewnością pań, jak zachowuje się auto podczas poślizgu na skręconych kołach.

Hamowanie awaryjne na mokrym oraz szybkie ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h.
fot. Skoda

W szkoleniu uczestniczyła również Katarzyna Bujakiewicz, która z typowym dla siebie luzem i humorem rozbawiała panie i rozbrajała świetnym poczuciem humoru instruktorów Skoda Auto Szkoła.

Katarzyna Bujakiewicz wśród instruktorów Skoda Auto Szkoła.
fot. Skoda

Kolejnym ćwiczeniem – tak bardzo cieszącym uczestniczki szkolenia – były przejazdy na specjalnym szarpaku. Urządzenie po najechaniu zmieniało gwałtownie tor jazdy samochodu, a kierowca musiał natychmiast reagować. Oczywiście wszystko działo się w bezpiecznych warunkach, przy dostosowanej do próby prędkości. Panie miały okazję nie tylko przećwiczyć zachowanie auta i swoje w momencie uślizgu (w różne strony), ale również wypróbowania własnych sposobów na wyprowadzenia pojazdu z opresji. Tor polany wodą imitował np. śnieg, czy lód, zatem można było potrenować warunki, które już niebawem czekają wszystkich kierowców.

Ćwiczenia na szarpaku doceniły wszystkie panie.
fot. Skoda

Testom i próbom nie było końca – szkolenie trwało praktycznie cały dzień. Nawiązało się kilka sympatycznych znajomości – atmosfera była wyśmienita!

Uczestniczki szkolenia – nagrody w konkursach Skoda Auto Szkoła z (w środku Skody Yeti) Katarzyną Bujakiewicz.
fot. Skoda

Panie były nie tylko szczęśliwe z odbytego szkolenia i doskonałej zabawy, ale także wróciły do domów zrelasowane. W przeddzień szkolenia Skoda sponsorowała kobiecy dzień w spa, zatem każda z uczestniczek mogła skorzystac z zabiegów pielęgnacyjnych, wziąć udział w aqua aerobiku, czy ćwiczeniach jogi. Wieczorem atrakcje zapewniło mini szkolenie z robienia smacznych drinków.

Ćwiczenia jogi poprawiły kondycję umysłu i ciała.
fot. Skoda

Najnowsze

Wrażenia uczestniczek szkolenia Safe-Driving w Skoda Auto Szkole

Oto wrażenia ze szkolenia Safe-Driving uczestniczek kursu doskonalenia techniki jazdy w Skoda Auto Szkole.

Ania Sałacińska
Udział w konkursie dał mi możliwość wyjazdu na zajęcia „Auto Szkoły Skoda” i przyznam, że to był doskonale spędzony dzień, pełen wrażeń, wiedzy, praktyki i świetnej zabawy. Dzięki czemu od sobotniego wieczoru moja jazda samochodem jest bardziej świadoma i mam nadzieję bezpieczniejsza.

Już od pierwszego maila od Magdy Wilk z wynikami konkursu, poprzez przesłanie programu zajęć i kontaktem telefonicznym z sugestiami odnośnie podróży, aż do dnia kolacji integracyjnej i same zajęcia na torze, czuć było sympatię, chęć niesienia pomocy i dbanie o nas jako zespół.

Myśląc o samym szkoleniu mam bardzo dużo pozytywnych odczuć, miła atmosfera na kolacji, przesympatyczny przedstawiciel Auto Szkoły w piątek, jego postawa, zachowanie, poczucie humoru dało mi pewność, że w sobotę czeka mnie bardzo ciekawy i pracowity dzień.

Jak oceniam szkolenie?

– Pełen profesjonalizm instruktorów; widać było, że chcą nas czegoś nauczyć, a nie że są z nami za przysłowiową „karę”, a przyznam – nie byłam zbyt pojętnym uczniem!

– Fajne samochody, aż kusi aby przy następnej wymianie samochodu rozejrzeć się za Skodą, czego nigdy wcześniej nie brałam pod uwagę!

– Instruktorzy, szczególnie Damian i Zbyszek – bardzo czytelnie przekazali zarówno cel zadania jaki i informacje jak z danym ćwiczeniem sobie poradzić, oraz świetnie jak dla mnie  udzielali informacji podczas przejazdu! Wszystkie zadania były jasno omawiane a nasze błędy były korygowane.

– Niesamowitą atrakcją był konkurs podczas szkolenia, co wprowadziło odrobinę rywalizacji (co przyznam dla takiej osoby jak ja, jest bardzo motywujące) – samo to ćwiczenie z piłeczką było bardzo ciekawe, zmuszało do skupienia i płynnej jazdy!

POLECAM SZKOLENIE KAŻDEMU KIEROWCY!

Dobra zabawa na szkoleniu? Tylko z Motocaina Team!
fot. Skoda

Ania Kula
Co mogę powiedzieć o szkoleniu? Było mega fajną przygodą! Niesamowicie się ucieszyłam z wygranej w konkursie i nie mogłam się doczekać szkolenia. Na szczęście już od piątkowej kolacji zapoznawczej okazało się, że mamy świetny zespół, z którym od razu raźniej było stawiać czoła sobotnim trudnościom. W sobotni ranek już całkowicie miejsce stresu zastąpiła adrenalina i dobra zabawa. Szkolenie rozpoczęliśmy od prawidłowej pozycji za kierownicą. I tu po raz pierwszy wyszło szydło z worka – trzeba było kilka rzeczy poprawić, co nie do końca nam się podobało (pozycja glonojada;), ale trzeba przyznać, że otworzyło oczy na zagrożenia, z których nie zdawałam sobie sprawy.

W ciągu dnia bardzo napięty harmonogram, pozwolił nam na przećwiczenie naprawdę wielu sytuacji, które mogą nas spotkać na drodze. Dla mnie najważniejsze- zachowanie się auta na śliskiej i mokrej nawierzchni. Wypróbowanie, w bezpiecznych warunkach toru, granic przyczepności na mokrych nawierzchniach było dla mnie najcenniejszym doświadczeniem. Dzięki wskazówkom świetnych (i przystojnych) instruktorów, każdy z nas z każdą przeszkodą radził sobie coraz lepiej. Tutaj również okazało się, że każdy z nas popełnia jakieś błędy za kierownicą, z których nawet nie zdaje sobie sprawy i dopiero zasymulowanie konkretnych sytuacji na drodze pozwoliło nam je poznać.

Szkolenie Safe Driving w Szkole Skody to naprawdę coś co warto przeżyć – zarówno ze względu na świetną atmosferę, doskonałych instruktorów, którzy swoją wiedzę potrafią przekazać w ciekawy i obrazowy sposób, jak i po prostu cenną wiedzę i umiejętności, które bez wątpienia się stamtąd wynosi. Musze przyznać, że jestem też pod wrażeniem samochodów, którymi miałyśmy okazji jeździć. Zawsze postrzegałam Skodę jako auto raczej dla starszych, spokojnych osób i nie byłam do nich przekonana. Okazuje się jednak, że potrafią być dynamiczne, zaskakująco wygodne i bezpiecznie.

Najnowsze

Film ze szkolenia Safe-driving w Skoda Auto Szkole

Motocaina Team na szkoleniu z Safe-Driving bawił się tradycyjnie wesoło, ale i wyniósł widzę o bezpiecznej jeździe autem. Zobacz co się działo na filmie.

Pełną relację ze szkolenia przeczytasz tu.

Dla przypomnienia, 5 zasad Safe Drivingu:

1.     Pamiętaj o prawidłowej pozycji za kierownicą – to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.
2.     Twoje auto jest wyposażone w ABS? Poznaj zasady jego działania i naucz się wykorzystywać zalety systemu podczas hamowania.
3.     Zdaj sobie sprawę z własnych słabości – reakcja kierowcy to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo.
4.     Poznaj zasady działania ESP. Tylko wtedy będziesz w stanie wykorzystać wszystkie jego możliwości.
5.     Dbaj o stan techniczny samochodu, na przykład źle dobrane lub nadmiernie zużyte opony, mogą być bezpośrednią przyczyną wypadków.

Jak wyglądały poprzednie szkolenia? Zobacz na naszych filmach:

– film ze szkolenia X-lecie Skoda Auto Szkoła – tutaj
– film ze szkolenia offroad – tutaj.
– film ze szkolenia eco-drving – tutaj.

Najnowsze

Relacja ze szkolenia Safe Driving – świadomie i bezpiecznie

Powoli dobiega końca nasza przygoda ze Szkoła Auto ŠKODA. Na szczęście im bliżej końca projektu, tym tematyka spotkań jest coraz ciekawsza, przynajmniej dla mnie. Dlatego też tego weekendu od dawna nie mogłam się doczekać.

Harmonogram przedstawiał się dość obiecująco. Nie mówię oczywiście o piątkowym wieczorze i uroczystej kolacji, podczas której poznałam członków mojego Teamu. Tym razem dołączyły do mnie dwie Anie oraz rodzynek Marcin.  Przejdźmy jednak do meritum bo głównie po cenną wiedzę z zakresu Safe Driving wszyscy tutaj przyjechaliśmy. A gdzie? Właśnie – trzeba dodać, że ogromnym atutem szkolenia było samo miejsce – jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych w Polsce czyli tor w Bednarach.

Jak już wspominałam scenariusz dnia nastawiony był przede wszystkm na zajęcia praktyczne: hamowanie, slalom, górka poślizgowa, krąg poślizgowy oraz ćwiczenia z uzyciem szarpaka.  Po krótkim porannym briefingu od razu ruszyliśmy do działania. Zanim jednak wsiedliśmy do samochodów odbył się pokaz statyczny, gdzie instruktor opowiedział jak prawidłowo zająć pozycję za kierownicą. Wiem, że dla większości z Was nie ma to większego znaczenia jednak na tego typu szkoleniach możecie dowiedzieć się nie tylko jak to powinno odpowiednio wyglądać ale jakie są konsekwencje nieprawidłowej pozycji. Na pewno zmusi Was to do myślenia i następnym razem zastanowicie się zanim ponownie niechlujnie zapniecie pasy bezpieczeństwa.

Motocaina Team na szkoleniu Safe Driving.
fot. Skoda

Pierwszy panel to hamowanie awaryjne.

Wydaje się, że w sytuacji zagrożenia każdy wie jak zahamować. Nic błędnego. Zanim Dawid objaśnił na czym ta czynność polega wszyscy mieliśmy za zadanie zrobić to po swojemu. Co się okazało? Tak naprawdę nikt tego poprawnie nie wykonał. Zresztą po wszystkich wskazówkach nadal część kierowców miała spory problem, żeby do oporu wcisnąć hamulec, sprzęgło i dalej trzymać oba pedały.  Co ważne ćwiczyliśmy nie tylko na suchej nawierzchni ale również na śliskiej i z różnych prędkości, przez co mogliśmy porównać sobie drogę hamowania.

Przejdźmy do slalomu. Niby proste ćwiczenie, gdzie pomiędzy pachołkami musieliśmy pokonać kilkaset metrów, jednak pokazało jak czasami łatwo zgubić panowanie nad samochodem. Oczywiście tutaj jedyne co mogliśmy uszkodzić to bialo-pomarańczowy gumowy pachołek. Jednak na drodze już tak wesoło może nie być. Na pewno podczas pokonywania slalomu dowiecie się jak prawidłowo pokonać serię zakrętów oraz jak powinna wyglądać prawidłowa praca rąk na kierownicy. Mimo tego, że instruktor nie siedzi obok Was w samochodzie to jednak jego czujne oko dopatrzy każdy błąd.  Z kolei na podstawie liczby potrąconych słupków powie jak ważne jest również  wodzenie wzrokiem oraz obserwacja drogi. Bynajmniej nie wystarczy skupiać się tylko na najbliższej przeszkodzie.

Atmosfera na szkoleniu jest bardzo wesoła.
fot. Skoda

Po tych wstępnych ćwiczeniach przyszedł czas na górkę oraz krąg poślizgowy. Górka na pewno robila wrażenie, szczególnie pod kątem infrastruktury.  Podobno to najbardziej zaawansowany element  toru. Czytamy na stronie ośrodka, że różnica poziomów wynosi blisko 14 metrów zaś nachylenie zjazdu jest pod kątem 10 stopni. Całość pokryta jest nawadnianą płytą poślizgową. Dodatkowo zjeżdzająć mamy do ominięcia dwa rzędy nagle pojawiających się przeszkód, które sterowane są elektronicznie. Symulują różnego rodzaju zdarzenia drogowe jak wtargnięcie na jezdnię czy też zajechanie drogi. Byliśmy w związku z tym zmuszeni do ich ominięcia lub gwałtownego zahamowania, czyli do wykorzystania już zdobytej wiedzy z wcześniejszych paneli. Dużym plusem było to, że przeszkody nie zawsze pojawiały się w tych samych miejscach, przez co uczestnik nie mógł nauczyc się ich na pamięć. Dodatkowo zjazd z górki kończył się łukiem dzięki czemu ćwiczyliśmy również hamowanie w zakręcie. Z kolei jazda po kręgu związana była również z tematyką poślizgu. Na płycie, która składała się zarówno z przyczepnej jak  i śliskiej nawierzchni objaśniono nam zjawisko podsterowności. Zdobytą wiedzę mogliśmy wypróbować w praktyce i testować swoje reakcje na tego typu zachowanie samochodu.

Ostatni element szkolenia to szarpak. Jedna chyba z większych atrakcji tego obiektu. Podobno jest to jedyne tego typu urządzenie w Polsce. Składa się z urządzenia do prowokowania poślizgu nadsterownego (płyt, które po najechaniu „zarzucają” autem), nawadnianej płyty poślizgowej oraz  przeszkód w postaci kurtyn wodnych. Ciekawe jest to, że pracę szarpaka oraz kurtyn wodnych programuje się komputerowo (zresztą wyjątkowo zostaliśmy zaproszeni do budki, w której znajduje się centrum dowodzenia) i można ją dopasować w zależności od poziomu uczestników. Instruktor może zwiększyć siłę z jaką auto zostanie wprowadzone w poślizg, jak i moment „wyłonienia się” kurtyn wodnych. Cel modułu to przede wszystkim wytrenowanie zachowań w przypadku poślizgu nadsterownego jak i umiejętnośći omijania przeszkód na śliskiej nawierzchni.

Omijanie przeszkody podczas szkolenia Safe Driving  – świadomie  i bezpiecznie.
fot. Skoda

Oprócz ćwiczeń, w między czasie instruktorzy zrobili nam jeszcze pokaz dynamiczny, bardzo dobrze zresztą działający na wyobraźnię. Sądzę, że nie każdy z Was jest w stanie uzmysłowić sobie jak wydłuża się droga hamowania przy zwiększaniu prędkości z 50, do 70 i 100 km/h.

Dodatkowo każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w teście Stewarda -talerz z piłeczką, przeczepiony do maski samochodu. Próba ta polegała na jak najszybszym przejeździe na czas wytyczonej trasy, tak aby przeczepiona na sznurku piłka nie spadła. Zadanie to pokazało precyzję jazdy kierowców oraz płynność operowania przez nich pedałem gazu i hamulca. Nagrodą w  konkursie był wyjazd do ośrodka szkoleniowego  w Niemczech ADAC i… udało się to wreszcie komuś z naszego teamu! W sumie cały mój team przejechał tą trasę po pierwsze bezbłędnie a po drugie najbardziej żwawo ale wiadomo – zwycięzca mógł być tylko jeden. Została nim Ania.

Ale nie martwcie się! Będzie jeszcze jedna, ale już ostatnia okazja, żeby do Ani i naszego teamu dołączyć. Jak to zrobić? Najpierw wziąć udział – niestety –  już w naszym ostatnim konkursie w ramach projektu ze Szkoła Auto ŠKODA, gdzie tym razem możecie wygrać szkolenie Defensive Driving. A na szkoleniu będzie również możliwość wygrania kolejnego właśnie w ADAC.

To co? Do zobaczenia w Szkoła Auto ŠKODA i Motocaina Team!

Najnowsze