Film „Driven to Ride” – dokument o motocyklistkach

Driven to Ride to amerykański dokument filmowy poświęcony motocyklistkom i duchowi przygody na dwóch kółkach. Kobiety na motocyklach to trend, który nie zwalnia. Dziewczyny nie chcą już siedzieć z tyłu; rządne mocniejszych wrażeń, coraz częściej same chwytają za kierownicę, by cieszyć się drogą, wolnością, przygodą.

W Driven to Ride wystąpiły Betsy Huelskamp, Erin Doherty-Ratay, Masyn Moyer, Janice Ferrante, Debra Conroy i Julie Graff.

Betsy Huelskamp to trener personalna, fotografka i dziennikarka. Była zaangażowana w takie programy jak Motorcycle Women (Discover Channel) i Hell on Wheels (National Geographic). Betsy rocznie przejeżdża ok. 5000 mil swoim chopperem Harley Davidson.

Ekipa filmu Driven to Ride – kobiety na motocyklach
fot. www.facebook.com/driventoride.us

Erin Doherty-Ratay wraz z mężem Chrisem objechała świat dookoła. Małżonkowie podróżowali dwoma motocyklami BMW, a ich trwająca cztery lata przygoda to pięćdziesiąt krajów na sześciu kontynentach i 101 322 mil na licznikach przebiegu. Pod koniec podróży Erin i Chris odkryli, że dystans jaki pokonali to najdłuższa podróż na motocyklach i tym samym ustanowili nowy rekord Giunnessa.

Masyn Moyer jest tłumaczką, która jeździ Harleyem Davidsonem. Jako dziewczyna uczyła się prowadzić traktory i skutery śnieżne na farmie swojego dziadka w stanie Minnesota. Na dziesiąte urodziny, zamiast konika, dostała motocykl z silnikiem o pojemności skokowej 50 cm3. Tak zaczęła się jej wielka miłość do tych maszyn.

Plakat filmu Driven to Ride
fot. www.facebook.com/driventoride.us

Janice Ferrante  dosiada BMW 650 GS, a jej pasja to jazda off-road.  Tam, gdzie kończy się asfalt, tam zaczyna się prawdziwa droga.

Debra Conroy  jeździ BMW 1100 S i jest motocyklistką długodystansową. Jej wyczyn to pokonanie 50 przełęczy w górach Colorado w ciągu trzech dni.

Julie Graff jest konstruktorką motocykli typu chopper i urodziła się po to, żeby jeździć. Jej rodzice są miłośnikami i kolekcjonerami klasycznych modeli marki Harley Davidson. Julie zaczęła jeździć motocyklem w wieku czterech lat, a mama odwoziła ją do szkoły maszyną Harley Davidson Sportster z 1969 roku.

Mamy nadzieję, że film ten trafi również do Polski.

Więcej: http://driventoride.us i https://www.facebook.com/driventoride.us

Ekipa filmu Driven to Ride – kobiety na motocyklach
fot. www.facebook.com/driventoride.us

Najnowsze

Włoskie buty motocyklowe dla kobiet i mężczyzn od Stylmartin

Na sezon 2014 Stylmartin wprowadza designerskie obuwie dla motocyklistów.

Włoski producent zaprezentował na sezon 2014 trzy modele Stone, Stone Laces oraz Stone Comfort.

Podstawowe cechy butów motocyklowych Stylmartin to przede wszystkim dopasowanie do stopy, antystatyczna, antypoślizgowa gumowa podeszwa, rozmiarówka zaczynająca się od numeru 37, wodoodporność, oddychająca wyściółka oraz odblask umieszczony na pięcie.

Co wyróżnia buty Stylmartin na tle konkurenci? Ich wyjątkowy design, konstrukcja cholewki i sposób sznurowania. Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na ostateczny wybór klienta, który kupując dany model kieruje się przede wszystkim stopniem dopasowania i estetyką, a ponadto zwraca uwagę na to, czy obuwie będzie korespondowało zresztą stroju oraz z motocyklem lub skuterem. Zwłaszcza motocyklistki – poza wygodą i praktycznością obuwia – zwrócą uwagę na ładny wygląd butów.

Buty motocykowe Stylmartin – modele Stone, Stone Laces i Stone Comfort.
fot. Stylmartin

Model Stylmartin Stone to najprostszy i najbardziej uniwersalny model z tej serii. Cholewka jest mieszanką wodoodpornej skóry i Cordury, ochraniacze kostek umieszczone są wewnątrz buta. Również lewy but ma specjalne wzmocnienie w tej części stopy, którą zmienia się biegi. Zapięcie jest na suwak i rzep.

Model Stylmartin Stone Laces przypomina trochę buty górskie: wyposażony jest w sznurówki, rzep i suwak. To dobry but do codziennej jazdy lub na dłuższe motocyklowe lub skuterowe wycieczki. Model ma interesujący styl, cholewka wykonana jest z wodoodpornej skóry licowej i Cordury. Buty te mają dodatkową osłonę chroniącą powierzchnię buta przed działaniem dźwigni zmiany biegów oraz wewnętrzny protektor kostek.

Model Stylmartin Stone Comfort to model niosący w sobie ducha jazdy na torze. But jest zasuwany na zamek i zabezpieczony rzepem, jest wykonany z wodoodpornej, licowanej skóry i Cordury. Model ten posiada zewnętrzną osłonę kostki wykonanej w włókna węglowego.

Najnowsze

Syrena z AMZ Kutno

Samochód Syrena, klasyka polskiej myśli motoryzacyjnej, jest obecnie rzadko spotykanym autem. I choć wszystkich modeli Syreny wyprodukowano łącznie ponad pół miliona, to dziś łatwiej ją spotkać na zlocie fascynatów tego pojazdu, niż na polskich ulicach. Ale to się może zmienić...

Syrena towarzyszyła wielu pokoleniom Polaków, począwszy od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, aż po 1983 rok, kiedy zakończono produkcję. Mimo, że ostatni model zjechał z taśmy trzydzieści lat temu, to o Syrence nie sposób zapomnieć. W zakładach AZM-Kutno od 2011 roku trwają pracę nad odświeżoną Syreną. Prototyp jest na razie w fazie testów, ale już wiadomo, że nowa Syrenka ma mocno czerpać z przeszłości. Patrząc na prototyp trudno się pomylić, co do marki samochodu. Pozostał klasyczny kształt, zaokrąglona maska i charakterystyczny grill. Czy jest ładna? Na pewno nawiązuje do uroczej poprzedniczki, ale jest bardziej aerodynamiczna i stara się wyglądać nowocześnie.

O wrocławskim projekcie Syrena Sport przeczytasz tu.

 

Syrena z AMZ Kutno
fot. AMZ Kutno
Syrena z AMZ Kutno
fot. AMZ Kutno

Cena auta nie jest znana, ale podobno nie będzie to wygórowana kwota. Kiedy zacznie się seryjna produkcja, też nie wiadomo, ale twórcy prototypu z zakładów AZM-Kutno nie myślą o masówce, która trafiałaby nie tylko na polski rynek czy za granicę. Produkcja ma być raczej skromna.

Wiele nie wiemy też na temat konstrukcji Syreny. Chodzą słuchy, że silnik ma mieć pojemność ok. 1,5 litra, zaś wiele elementów to nowatorskie rozwiązania firm z Kutna. Natomiast w Internecie dostępny jest już filmik z nową Syrenką w akcji, czyli na polskiej szosie – kliknij tu.

Duże koncerny samochodowe wracają do tradycji i wprowadzają na rynek odświeżone, naszpikowane techniką, modele kultowych samochodów. Tak jest w przypadku np. Volkswagena Garbusa (Beetle) czy Fiata 500. Pojazdy te są dobrze przyjmowane przez konsumentów, ale każdy maniak starej motoryzacji z pewnością bardziej doceni oryginalny model sprzed czterdziestu lat.

W Polsce wraca moda na PRL. Z jednej strony to obłaskawianie epoki, w której było Polakom źle, z drugiej zaś to szerzenie wiedzy poprzez wprowadzanie na rynek produktów związanych z epoką. Ja pamiętam tamte przedmioty codziennego użytku, ale kolejne pokolenie już nie. Syrenka wpisuje się w ten nostalgiczny nurt. Trwają również prace nad nową Warszawą. Czy na nasze drogi w odświeżonym stylu powrócą Maluchy, Duże Fiaty lub Żuki?

A wracając do Syrenki… W końcu ubiegłego roku Syrena 105 z 1983 roku była bohaterką jednego z odcinków serialu „Fani czterech kółek” (ang. Wheeler Dealers). Mike i Edd kupili i odnowili samochód, który przyjechał do nich prosto z Polski. Mieli z tym bardzo dużo pracy, ale równocześnie widać było, że Syrenka skradła im serca. Lubimy ten program i cieszymy się z takiej promocji Polski na Wyspach.

Syrena z AMZ Kutno
fot. AMZ Kutno

Najnowsze

Małe samochody nie są bezpieczne – możesz w nich zginąć

Samochód dla kobiety? Typowa odpowiedź - oczywiście mały. Małe samochody nie są jednak bezpieczne, czego dowodzą najnowsze crash testy.

Crash test Honda Fit / Jazz.
fot. IIHS

Najmniejsze samochody nie zawsze są bezpieczne i niosą w sobie takie ryzyko, że w razie wypadku, pasażerowie giną na miejscu. Niestety.

W USA organizacja Insurance Institute for Highway Safety przetestowała 11 wybranych najmniejszych samochodów. Symulacja dotyczyła zdarzenia czołowego z innym samochodem, drzewem lub słupem, przy prędkości 40 km/h. Tylko jeden samochód przeszedł ten test.

W teście najgorzej wypadła Honda Fit (w polsce sprzedawana pod nazwą Jazz), która uzyskała niską ocenę wraz z pięcioma innymi pojazdami.

Tylko jeden samochód pośród modeli z ubiegłego i bieżącego rocznika uzyskał ocenę „dopuszczającą” w przeprowadzonym teście i był to Chevrolet Spark. W związku z tym w grupie 11 pojazdów tylko Chevrolet Spark uzyskał oznaczenie – IIHS Top Safety Pick.

– Byliśmy tym wszystkim bardzo przejęci – mówi rzecznik prasowa Chevroleta, Annalisa Bluhm. – Zanim ten model został wprowadzony na rynek amerykański, wdrożyliśmy różne ulepszenia, ale przed testem nie robiliśmy żadnych modyfikacji. Chevrolet Spark to model opracowany w General Motors, w naszym oddziale w Korei.

Żaden z pozostałych testowanych aut nie potrzymał oceny „dobrej”. To najgorszy wynik od 2012 roku.

– Małe i lekkie pojazdy mają problemy z bezpieczeństwem – mówi Joe Nolan, zastępca szefa instytutu, w którym prowadzono badania.

Jednak rzecznik prasowy instytutu dodaje do tej wypowiedzi swoje trzy grosze. Otóż jego zdaniem, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby konstruktorzy takich pojazdów wrócili do pracy nad nimi i postarali się wprowadzić konieczne zmiany. Głównie chodzi o materiały absorbujące wstrząsy – są niewłaściwie dobrane, albo źle umieszczone, więc nie działają tak, jak powinny. Większe samochody w podobnych testach wypadają znacznie lepiej, a ich producenci pracują na pełnych obrotach, aby stworzyć auto bezpieczne, które swobodnie przejdzie wszystkie testy bezpieczeństwa.

Chociaż model Honda Fit przepadł w testach, to producent już pracuje nad ulepszoną wersją i modernizacją innych modeli.

W miniony weekend podczas samochodowego show w Detroit, Honda zaprezentowała nowy zmodernizowany model Fit, który ma zostać wprowadzony na rynek amerykański w 2015 roku. W oświadczeniu firmy czytamy, że po niezbędnych zmianach, auto powinno pozytywnie przejść przez testy bezpieczeństwa i otrzymać wysoką notę.

Oprócz Hondy Fit nie najlepszą ocenę (dokładnie ocenę „poor”, czyli w dosłownym tłumaczeniu biedną) otrzymały samochody: Fiat 500, Hyundai Accent, Toyota Prius C, Nissan Versa oraz Mitsubishi Mirage.

Nieco lepiej poradziły sobie modele: Ford Fiesta, Toyota Yaris, Kia Rio and Mazda2.

Źródło: USA Today

Najnowsze

Test Toyota Prius – rewolucjonistka. Film

Wyglądem nie kusi, ceną odstrasza. Jednak pojawiając się na rynku w 1997 roku wzbudziła sporą sensację będąc pierwszym, seryjnie produkowanym samochodem z napędem hybrydowym.  Czy jest to argument przemawiający za wydaniem blisko 100 tysięcy złotych na samochód?

Jej premiera miała miejsce 17 lat temu. Była odmieńcem, a mimo to szybko podbiła amerykański rynek. Wystąpiła w kilku filmach a pokazywanie się nią w Holywood stało się swoistym lansem. Czas leci, konkurencja nie śpi. Na rynku zaczęły pojawiać się inne samochody z napędem hybrydowym, tymczasem pozycja Toyoty Prius wydaje się być niezagrożona. Przeciwnie: na jej bazie powstały dodatkowe modele Prius + i Prius Plug – In.  Podczas naszego testu miałyśmy do czynienia już z III generacją tego dziwoląga.

Polecamy bogatą galerię zdjęć z naszego testukliknij tu.

 

Toyota Prius – z tej perspektywy wygląda najlepiej.
fot. Jan Zagrodzki, jzshots.tumblr.com

Toyota to marka, która od lat wzbudza zaufanie Polaków – zawsze podkreślają jej trwałość. Japończycy przez wiele lat ciężko pracowali, aby ich samochody zyskały opinię niezawodnych. Design miał prawo wywoływać dyskusje ale awaryjność tych samochodów – nigdy. Za każdym razem, kiedy patrzę na Toyotę Prius tak właśnie sobie tłumaczę jej wątpliwy wdzięk i specyficzną urodę.

Mimo face liftingu jej wygląd wciąż wzbudza skrajne emocje: albo spodoba się od razu albo nie spodoba się nigdy. Futurystyczne kształty z pewnością miały podkreślić zaawansowaną technologię ukrytą wewnątrz samochodu i pomóc uzyskać najniższy współczynnik oporu powietrza w klasie wynoszący 0,25. Ale Prius nadal wygląda pokracznie. Wprawdzie głowa od patrzenia nie boli, ale jednak mam zbyt małą wadę wzroku aby się w niej zakochać. Wsiadam do środka – jest szansa aby mnie jeszcze oczarować.

Toyota Prius – wnętrze
fot. Jan Zagrodzki, jzshots.tumblr.com

UFO istnieje naprawdę
Jeżeli gdzieś w przestworzach latają statki kosmiczne, to ich wnętrze z pewnością wygląda jak to w Toyocie Prius. Wyświetlacz dość sporych rozmiarów umieszczony na desce rozdzielczej zdecydowanie uraduje miłośników elektroniki. Liczba wyświetlanych na nim informacji może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Pod tym względem Prius to prawdziwy ekshibicjonista: nic do ukrycia.

Oprócz prędkościomierza możemy obserwować aktualny stan naładowania baterii, wysokość obrotów silnika, moment, w którym energia z silnika elektrycznego przełącza się na tę, pochodzącą z silnika konwencjonalnego, benzynowego. Jest też średnie zużycie paliwa i cała masa innych, cennych dla kierowcy informacji. Ale przecież Prius ma być „niewielkim krokiem dla człowieka, wielkim krokiem dla ludzkości”. Dlatego też, aby technice stało się zadość, na środkowej konsoli jest drugi, ciekłokrystaliczny wyświetlacz, współpracujący m.in. z nawigacją i systemem audio. Na desce rozdzielczej znajdziemy jedynie dwa małe pokrętła, reszta to przełączniki, a raczej mała armia przycisków. Są wszędzie, gdziekolwiek się nie spojrzy. Witamy w XXXV wieku.

Nawet lewarek automatycznej skrzyni biegów musi odstawać od widzianych do tej pory standardów: wykonany z tworzywa w niebieskim kolorze przypomina joystick do gier komputerowych. Za jego pomocą ustawimy pożądany bieg (D, N, R) oprócz P (parkowanie), który ma odrębny przycisk, tuż obok lewarka.

Toyota Prius – panel centralny
fot. Jan Zagrodzki, jzshots.tumblr.com

Ekologia wychyla się tu z każdego kąta; wszystkie plastiki są produkowane z substancji pochodzenia roślinnego, zaś 85% materiałów można poddać procesowi recyklingu. I ta świadomość bycia Eko po zakupie musi nam wystarczyć ponieważ wewnątrz naprawdę trudno się poczuć jak w samochodzie za 113 900 złotych (najwyższa opcja wyposażenia Prestige). Jak to dobrze, że chociaż system nagłośnienia jest tu „typowy” dla ziemian – marki JBL.

Bagażnik ma satysfakcjonującą pojemność 445 litrów. Być może choinki bożonarodzeniowej w nim nie przewieziemy, ale przecież jaki ekolog przy zdrowych zmysłach kupuje na święta żywą choinkę?

Podróż do przyszłości
Zanim obudzę tego kosmitę do życia warto wiedzieć jak wygląda jego serce. Drzemią w nim dwa silniki: elektryczny zasilany akumulatorem, połączony z jednostką benzynową VVT-i o pojemności 1,8 litra. Podczas jazdy system sam dokonuje wszelkich kalkulacji i dobiera rodzaj zasilania do prędkości jazdy, nacisku na pedał gazu (otwarcie przepustnicy) itp.

Łączna moc obu jednostek Toyoty Prius to 136 KM, z czego silnik benzynowy generuje 99 KM i 142 Nm momentu obrotowego, dostępnego przy 4000 obrotów / minutę.  Przy masie samochodu wynoszącej 1420 kilogramów, bariery dźwiękowej raczej nie będziemy przekraczać, ale w poruszaniu się po mieście to w zupełności wystarczy.

Samochód uruchamia się za pomocą dużego przycisku Start / Stop i tu zaczynają się prawdziwe niespodzianki. Prędzej usłyszycie bicie własnego serca niż jakikolwiek odgłos pracy silnika. W środku będzie panować wręcz perfekcyjna cisza, utrzymująca się przez cały czas jazdy przy zasilaniu elektrycznym. Gdyby nie zmieniający się krajobraz za oknem miałabym poważne wątpliwości czy ja w ogóle jadę.

Delikatnie i z nieskrywanym zaciekawieniem obserwuję zacnych rozmiarów wyświetlacz, na którym widać przepływ energii z silnika elektrycznego. Słupki skaczą, coś tam się zmienia, czuję się jak za sterami promu kosmicznego; jedyna różnica – prędkość jakby nie ta sama. Ruszanie z miejsca zawsze odbywa się za pomocą zasilania elektrycznego. To właśnie w tym momencie można poczynić największe oszczędności, ponieważ tzw. chwilowe spalanie przy konwencjonalnym zasilaniu z silnika beznynowego jest wówczas największe. Dalej to już czysta sztuka kompromisu jaką musimy z Priusem wypracować; im łagodniej obchodzimy się z pedałem gazu, tym dłużej będziemy się cieszyć jazdą przy użyciu silnika elektrycznego, podczas której silnik spalinowy ucina sobie drzemkę. Gdy przyhamujemy, wówczas baterie ładują się ponownie (rekuperacja) – zawsze troszkę zuzytej energii można w ten sposób odzyskać.

Toyota Prius z boku prezentuje się jak zwykły hatchback.
fot. Jan Zagrodzki, jzshots.tumblr.com

Podczas ruszania uruchamiam fantazję (polecam!): wyobrażam sobie, że naciskając gaz naciskam na skorupkę od jajka. Efekt? Jazda przy wykorzystaniu jednostki elektrycznej z prędkością 40 km/h. Później niestety załącza się silnik benzynowy. I tu kolejna niespodzianka – spalanie na poziomie 5 litrów w warunkach miejskich. Wprawdzie producent obiecuje 3,9 litra / 100 km, ale i tak jestem wniebowzięta. Cena za podstawową wersję Toyoty Prius to 99 900 złotych, ale zaczynam dostrzegać sens wydania takiej kwoty. Cała zabawa zaczyna się na nowo wraz z ruszaniem spod kolejnych świateł. Ciekawa w Priusie jest również bezstopniowa skrzynia biegów E-CVT. Współpraca z silnikiem spalinowym wychodzi jej trochę gorzej niż z elektrycznym, lub ujmując to bardziej precyzyjnie: wychodzi jej zdecydowanie głośniej.

Toyota Prius zwłaszcza z tyłu budzi kontrowersje…
fot. Jan Zagrodzki, jzshots.tumblr.com

Na zasilaniu elektrycznym – ustawiając jej jako jedyne źródło pobierania energii – jesteśmy w stanie przejechać 2 kilometry. Później konieczne jest włączenie się silnika spalinowego, ponieważ jego zadaniem, oprócz napędu, jest produkowanie energii elektrycznej (ładowanie akumulatora). Jeżeli więc poziom naładowania akumulatorów spadnie do niebezpiecznego poziomu – ok. 20 procent (o czym poinformuje nas wszechwiedzący komputer pokładowy), do pracy włączy się jednostka konwencjonalna. Początkowo zuzycie paliwa może nieznacznie wzrosnąć, ale zacznie spadać, jak tylko zakończy się ładowanie baterii, które ponownie włączą się do pracy.

Układ kierowniczy to kolejne, bardzo miłe zaskoczenie. Jest niezwykle czuły na moje zamiary, reaguje na każdy, nawet najmniejszy ruch kierownicą.

Toyota Prius – podróżowanie tym samochodem w niektórych kręgach to przejaw świadomości ekologicznej.
fot. Jan Zagrodzki, jzshots.tumblr.com

Rozum, nie serce
Po kilku dniach moja przygoda z Priusem dobiegła końca. Nie zakochałam się w tym wynalazku, jego zdjęcie nie zawiśnie nad moim łóżkiem. Ale z pewnością nie jest to samochód dla mnie. W takim razie dla kogo? Jest drogi zatem zdecydowanie dla osób, które mają spory zasób pieniędzy. To właśnie ze względu na wysoką cenę poruszanie się Toyotą Prius jest już oznaką pewnego statusu. To również samochód dla tych, co wydają fundusze z głową – ten samochód kupuje się nie sercem a rozumem. Przeciętny w środku, przeciętny na zewnątrz, pozbawiony części narażonych na zużycie (brak sprzęgła, zwykłego alternatora, klasycznego rozrusznika), z nie dużym zużyciem paliwa, może przynieść sporo finansowych oszczędności. I to, co najważniejsze: model jest produkowany od 17 lat i jest to z pewnością najlepiej dopracowany napęd hybrydowy dostępny obecnie na rynku. Może coś w nim szwankowało „w wieku dziecięcym”, ale pracowici Japończycy z pewnością już to posprzątali. W 2013 roku Toyota Prius zajęła pierwsze miejsce w rankingu niezawodności aut 4 i 5 letnich. Ekolodzy ją kochają, mechanicy nie znoszą – po prostu rewolucjonistka.

NA TAK:

– niskie zużycie paliwa

– wpisanie się w eko trend

– ciekawa technologia napędu

NA NIE:

– wysoka cena zakupu

– przeciętny wygląd

Dane techniczne Toyota Prius:

Silnik benzynowy – 1,8 litra

Moc – 99 KM przy 5200 obr./min.

Moment obrotowy – 142 Nm przy 4000 obr./min.

Silnik elektryczny – 80 KM przy 13 500 obr./min.

Moment obrotowy – 207 Nm

Napęd – na prznią oś

Skrzynia biegów – automatyczna, bezstopniowa E-CVT

Pojemność bagażnika – 445 litrów

Masa – 1420 kg

Toyota Prius w perłowym lakierowaniu.
fot. Jan Zagrodzki, jzshots.tumblr.com

 

Najnowsze