Fiat Concept Centoventi – auto niczym z klocków Lego

Prototyp Fiata, którego nazwa oznacza „sto dwadzieścia”, ma być jubileuszowym odzwierciedleniem filozofii projektowania samochodów, wyróżniającą tą włoską markę. I trzeba przyznać, że faktycznie jest to wyjątkowo oryginalny pojazd.

Fiat Concept Centoventi przedstawiany jest jako „czyste płótno”, które można pomalować zgodnie z życzeniem właściciela. Produkowany w jednej wersji kolorystycznej nadwozia, które może być „pomalowane” za pomocą programu „4U” – klient ma do wyboru cztery rodzaje dachu, cztery zderzaki, cztery rodzaje kołpaków i cztery folie zewnętrzne.

Samochód ten można swobodnie i dowolnie „aktualizować”, jeśli chodzi o kolory, konfigurację wnętrza, konfigurację dachu, system multimedialny, a nawet zasięg akumulatora. Właściciele nie muszą już czekać na nowe edycje specjalne czy face liftingi, ponieważ mogą „zmienić” swój samochód w dowolnym momencie.

Oprócz sześciu elementów wyposażenia (zderzaki, dach z poliwęglanu, folie zewnętrzne oklejające nadwozie, zestaw wskaźników Lingotto, akumulatory i klapa bagażnika z wyświetlaczem LED), które można zamontować tylko w salonach sprzedaży, pozostałych 114 akcesoriów zaprojektowanych specjalnie przez Mopar, w tym system nagłośnienia, schowki na deskę rozdzielczą i drzwi, siedziska foteli itp., klient może zakupić w internecie i zamontować samodzielnie. Ponadto, niektóre akcesoria o prostej konstrukcji, na przykład uchwyt na kubek lub uchwyt na dokumenty można wydrukować za pomocą drukarki 3D. Poszczególne części wnętrza są stworzone w konfiguracji typu „plug and play„. Deska rozdzielcza ma małe otwory, w których można zamontować wiele dodatkowych elementów, o dowolnym kształcie i funkcji, dzięki opatentowanemu blokującemu systemowi mocowania, podobnemu do klocków Lego.

To samo podejście odnajdujemy na panelach drzwi, zainspirowanych drzwiami lodówki, które można w pełni dostosować do własnych potrzeb: charakteryzują się one płaską powierzchnią, minimalistycznym wzornictwem i mogą być wyposażone w razie potrzeby w kieszenie, uchwyty na butelki i głośniki.

Nietypowe są również fotele, z odkrytą konstrukcją, natomiast poduszki i zagłówki foteli można z łatwością wymienić, zmieniając ich kolory i materiały. W miejsce przedniego fotela pasażera można w razie potrzeby wstawić organizer lub fotelik dziecięcy. Fotele tylne składają się z wysuwanej kanapy, a oparcie fotela można obrócić, tworząc „bagażnik” o wyjątkowej pojemności.

Siedzenie wykonane jest z tworzywa, charakteryzującego się nowym składem opartym na żywicach poliolefinowych, wyprodukowanego w trakcie opatentowanego procesu produkcyjnego. W efekcie powstał materiał trzy razy lżejszy, niż inne formowalne tworzywa, jak np. pianki, a co więcej, jest on barwiony bezpośrednio w masie, to znaczy nie ma zewnętrznej powłoki, wygląda atrakcyjnie i jest miękki w dotyku. Ponadto, to tworzywo ma właściwości przeciwbakteryjne, jest odporne na promieniowanie i całkowicie zmywalne, nie mówiąc już o tym, że może być barwione w nieskończoną ilość odcieni, w tym na metalik i perłę o intensywnych i nasyconych pigmentach.

Niezwykła jest również, wykorzystująca w 100% włókno z recyklingu, technologia „3D knit” oparć siedzeń i zagłówków. Technologia ta była z powodzeniem wykorzystywana nie tylko w branży sportowej, do produkcji na przykład sneakersów czy też odzieży techniczno-sportowej, ale również we wnętrzach, do tworzenia, siedzeń. Oprócz tego, ten konkretny proces pozwala wytworzyć sploty tkanin o różnym przekroju, co zapobiega wytwarzaniu odpadów wymagających utylizacji.

Zestaw wskaźników dostępny jest w dwóch wariantach: w pierwszym sercem systemu jest smartfon w zestawieniu z 10-calowym ekranem, natomiast drugi, bardziej tradycyjny przewiduje dodatkowy zintegrowany wyświetlacz dając łączną wielkość 20 cali.  W samej obudowie wyświetlacza zintegrowane są funkcje związane z bezpieczeństwem i wsparciem podczas jazdy, jak nawigacja, system monitorowania martwego pola, system automatycznego hamowania oraz stan naładowania akumulatora. Nie można zapomnieć również, że część zestawu wskaźników „Lingotto” skierowana w stronę szyby przedniej ma dodatkowy wyświetlacz, idealny do pokazywania informacji o car-sharingu.

W standardzie Fiat Centoventi produkowany jest z otwartym dachem. Ma on oczywiście możliwość zamknięcia. Tak jak w przypadku innych elementów, również dach może zostać zindywidualizowany, wybierając jedną z dostępnych opcji: dwukolorowy dach z poliwęglanu, otwierany miękki, zintegrowany cargo box, a nawet dach z wbudowanym, panelem słonecznym. 50 Watt wygenerowanych przez ten panel pozwala zarówno na utrzymanie chłodnego wnętrza samochodu, kiedy ten jest zaparkowany, jak i na zasilenie innowacyjnego cyfrowego wyświetlacza umieszczonego na klapie bagażnika, zamykającą bryłę od tyłu.

Duża tylna klapa bagażnika może pomieścić wyświetlacz, na którym mogą być udostępniane wiadomości. Kiedy samochód jest w ruchu, ze względów bezpieczeństwa, na wyświetlaczu będzie pokazywane tylko logo Fiata, ale po zatrzymaniu, kierowca będzie mógł przełączyć tryb „messenger”. Ponadto, cyfrowa pokrywa tylna z łatwością może przekształcić się w „billboard reklamowy”, który można wynająć reklamodawcom.

Swoboda indywidualizacji jest widoczna również poprzez zastosowane źródło energii elektrycznej, która napędza Fiata Concept Centoventi. W standardzie, samochód oferuje zamontowaną fabrycznie baterię o zasięgu 100 km. Jednak w razie potrzeby jego zwiększenia, można zakupić lub wypożyczyć nawet 3 dodatkowe akumulatory, zapewniające wzrost zasięgu o 100 km każda. Dodatkowe akumulatory są montowane przez sieć serwisową pod podłogą samochodu. Wyjątkowa łatwość i szybkość ich montażu i demontażu jest zapewniona przez przesuwną szynę, która podtrzymuje i łączy akumulatory. Istnieje również możliwość dodatkowego akumulatora, wkładanego pod siedzenie, który może zostać odłączony i naładowany bezpośrednio w domu lub garażu. W sumie można uzyskać całkowity zasięg 500 kilometrów.

Najnowsze

Infiniti znika z Europy! Ale czy z Polski?

Japoński producent premium, należący do Nissana, ogłosił oficjalnie, że wycofuje się z rynków Europy Zachodniej. Nie będzie go również w Polsce, ale jest pewna nadzieja.

Wszystkiemu winne normy emisji spalin?

Infiniti Motor Company ogłosiło plan restrukturyzacji, który zakłada skupienie się na największych i najdynamiczniej rozwijających się rynkach – amerykańskim i chińskim. W związku z tym marka zapowiedziała zakończenie sprzedaży swoich samochodów w krajach Europy Zachodniej po 1 kwietnia 2020 roku, przy jednoczesnym pozostaniu na rynkach Europy Wschodniej.

Jednym z głównych powodów takiej decyzji, co przyznają sami przedstawiciele Infiniti, są europejskie normy w zakresie emisji CO2. Nowych norm WLTP nie osiąga nawet nowatorski silnik o zmiennym stopniu sprężania VC-Turbo. W konsekwencji model QX50, który jest weń wyposażony, byłby na przykład we Francji obłożony dodatkowym podatkiem w wysokości 10 tys. euro.

Co to oznacza dla dotychczasowych klientów?

Przed końcem roku ogłoszone zostaną szczegóły planu, który ma zapewnić kontynuację obsługi posprzedażnej w zakresie usług serwisowych i gwarancyjnych. Z punktu widzenia obecnych właścicieli samochodów Infiniti ma się nic nie zmienić. Gwarancja będzie honorowana do końca jej trwania, a serwis pogwarancyjny, oparty o dostawy części zamiennych poprzez europejską sieć Renault-Nissan i ogólnopolską sieć serwisów Infiniti, będzie funkcjonował tak jak dotychczas.

Do 31 marca 2020 r. sieć sprzedaży pozostaje aktywna, a w ofercie marki w naszym kraju nadal oferowane będą modele Q30, QX30, Q50, Q60 a także wprowadzony do sprzedaży w Polsce, poza siecią Infiniti Europe, SUV QX60. Polskie przedstawicielstwo wraca jednak uwagę, że z czasem mogą pojawić się problemy z dostępnością samochodów.

Infiniti jeszcze wróci do Polski?

Japończycy wycofują się z Europy Zachodniej, ale we Wschodniej ich auta nadal będą oferowane. Dlaczego jest to ważne? Grzegorz Szczypior, prezes Grupy IP, wyłącznego przedstawiciela marki w Polsce, komentując decyzję centrali Infiniti, jednocześnie zdradził rozpoczęcie starań o włączenie polskiej sieci sprzedaży do struktur funkcjonujących właśnie w Europie Wschodniej.

Producent zapowiada także wprowadzenie swoich pierwszych modeli z napędem elektrycznym już w 2021 roku. Takie samochody mogłyby być bez przeszkód oferowane w całej Europie, więc jest bardzo prawdopodobne, że Infiniti wcale nie opuszcza Europy Zachodniej, a jedynie zawiesza na pewien czas swoją w niej działalność.

Najnowsze

Przejechał przez środek ronda po torach

Myślicie, że SUV w mieście do niczego się nie przydaje? Zmienicie zdanie, po zobaczeniu tego nagrania.

Żarty na bok. Zgodnie z opisem nagrania w wyniku awarii prądu tramwaje zostały unieruchomione. Dwa z nich zablokowały jeden z przejazdów na rondzie.

Kierujący „terenową” Mazdą prawdopodobnie utknął przez te problemy i postanowił wykorzystać podwyższone zawieszenie swojego samochodu. Jak oceniacie jego zachowanie? Stalibyście w korku, bez gwarancji kiedy tramwaje odblokują przejazd, czy skorzystali z takiego „objazdu”?

Najnowsze

Holował zderzak. A gdzie reszta auta?

Holowanie innego samochodu nie jest, wbrew pozorom, takie proste. Przekonali się o tym dwaj kierowcy na tym nagraniu.

Zepsuło ci się auto, ale zamiast wydawać pieniądze na lawetę, dzwonisz do kolegi, żeby wziął cię na hol. Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić. Problemem może być już samo znalezienie odpowiedniego miejsca do zaczepienia liny.

Bohaterowie tego nagrania polegli właśnie na mocowaniu liny. Po ruszeniu na skrzyżowaniu auto holowane zostało na miejscu, a holujące pojechało dalej, ciągnąc za sobą sam zderzak.

Najnowsze

Edyta Klim

IX Targi Motocyklowe we Wrocławiu – już w najbliższy weekend!

Termin tegorocznej IX edycji Wrocław Motorcycle Show to 16-17 marca 2019 r. Impreza odbędzie się w nowej lokalizacji z powodu remontu Hali Stulecia we Wrocławiu.

W dniach 16-17 marca odbędą się IX targi Wrocław Motorcycle Show. Impreza, na czas remontu Hali Stulecia, przeniesiona została do zabytkowej zajezdni tramwajowej Dąbie przy ul. Wróblewskiego 38.

Stoiska dealerów motocykli będą prezentować takie marki jak: Aprilia, BMW, CAN-AM, Harley Davidson, Honda, Husqvarna, Indian, KTM, Moto Guzzi, MV Agusta, Polaris, Suzuki czy Yamaha. Fani mniejszych pojemności mogą zapoznać się z ofertą: SYM, Vespy i Rometa. Nie zabraknie akcesoriów oraz szerokiej gamy odzieży motocyklowej marek: Shima, Spidi, Shoei, Bell, Dickies. Swoją obecność zapowiedziały także kluby oraz stowarzyszenia zrzeszające pasjonatów jednośladów.

Równolegle z targami ruszą wydarzenia im towarzyszące. Po kilku latach przerwy powróci stunt, czyli pokazy motocyklowej jazdy ekstremalnej. Swoje umiejętności zaprezentują publiczności: Mistrz Świata w Stuntridingu Marcin Głowacki oraz Maciej DOP – zawodnik, który pokazy wykonuje na motocyklu Harley Davidson!

W ramach targów odbędą się także Motovlog Days 2019 – zlot youtuberów, dzielących się swoją pasją poprzez filmiki video. Nie zabraknie pokazów mody, konkursów na scenie oraz wywiadów z podróżnikami: Anią Jackowską, Look Around the Globe, Marzenia Trzeba Spełniać.

Harmonogram IX targów Wrocław Motorcycle Show:

SOBOTA 16 MARCA

SCENA

10:00

Otwarcie hali wystawowej

11:15

Gość Targów – Grzegorz Kumanek #Dude26

11:30

Damian Oldakowski oraz Bartosz Tymoszuk – szkoleniatorowe.pl

11:50

Pokaz Mody Motocyklowej SHIMA

12:10

Gość Targów – LifeWeLove

12:30

LOKU x PACHOL – występ

12:50

Pokaz Mody Motocyklowej SPIDI

13:15

Gość Targów – Ania Jackowska – Kobieta na motocyklu

13:45

Gość Targów – Marzenia Trzeba Spełniać

14:10

Pokaz Mody Motocyklowej ALPINESTAR

14:30

Gość Targów – LOOK AROUND THE GLOBE

15:10

Pokaz Mody Motocyklowej APPALOOSA HARLEY DAVIDSON & WHISKEY IN THE JAR

15:30

Pokaz ratownictwa – Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska

16:00

Pokaz Mody Motocyklowej ADRENALINE

16:30

Gość Targów – Maciej DOP i Marcin Głowacki

18:00

Zakończenie pierwszego dnia WMS 2019

TERENY ZEWNĘTRZNE

Marcin Głowacki – Polish Ninja

Maciej DOP – Stunt Story

 

11:00

12:30

14:00

15:30

NIEDZIELA 17 MARCA

SCENA

10:00

Otwarcie hali wystawowej

11:00

Damian Oldakowski oraz Bartosz Tymoszuk – szkoleniatorowe.pl

11:20

Pokaz Mody Motocyklowej ADRENALINE

11:50

Gość Targów – LifeWeLove

12:20

Gość Targów – Grzegorz Kumanek #Dude26

12:35

Pokaz Mody Motocyklowej ALPINESTAR

12:55

Gość Targów – Ania Jackowska – Kobieta na motocyklu

13:30

Gość Targów – Marzenia Trzeba Spełniać

14:00

Pokaz Mody Motocyklowej SPIDI

14:30

Gość Targów – LOOK AROUND THE GLOBE

14:50

Gość Targów – Maciej DOP i Marcin Głowacki

15:10

Pokaz ratownictwa – Fundacja Ratownictwo Motocyklowe Polska

16:00

Pokaz Mody Motocyklowej SHIMA

16:20

Pokaz Mody Motocyklowej APPALOOSA HARLEY DAVIDSON & WHISKEY IN THE JAR

16:30

Podsumowanie “WroclawMotorcycleShow 2019”

17:00

Zakończenie drugiego dnia WMS 2019

TERENY ZEWNĘTRZNE

Marcin Głowacki – Polish Ninja

Maciej DOP – Stunt Story

 

11:00

12:30

14:00

15:3

BILETY:
– bilet ulgowy – 15zł (uczniowie i studenci za okazaniem legitymacji szkolnej oraz emeryci)
– bilet normalny – 20zł
– Dzieci do 10 lat – wstęp bezpłatny

Godziny trwania imprezy:
sobota 10:00 – 18:00
niedziela 10:00 – 17:00

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.wms.info.pl oraz fanpagu: https://www.facebook.com/WroclawMotorcycleShow

 

Najnowsze