Paula Lazarek

FIA European Truck Racing Championship – „hardkorowa” symulacja za kierownicą pojazdów ciężarowych [RECENZJA GRY]

Jeśli lubicie wyścigi nie tylko samochodowe to warto przyjrzeć się grze FIA European Truck Racing Championship, w której możecie poczuć się jak zawodowcy za kierownicą potężnej ciężarówki! Miałyśmy okazję sprawdzić tę "hardkorową" symulację i zdobyłyśmy całkiem niezłe noty za sterami Mercedesa na torze w Le Mans!

Na rynku pojawił się FIA European Truck Racing Championship (ETRC), zaawansowany symulator wyścigów największych ciężarówek. Tytuł wydany na platformy PC, Playstation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch można znaleźć w dobrych sklepach z grami.

FIA European Truck Racing Championship to pierwsza „hardkorowa” symulacja wyścigów pojazdów ciężarowych z bardzo realistyczną fizyką. Gra posiada licencję organizacji FIA European Truck Racing Championship i została opracowana na silniku KT Engine. 

W grze znajdziemy 25 ciężarówek znanych marek, m.in. Mercedes czy Iveco, oraz 15 torów wyścigowych zaczerpniętych z prawdziwego świata, takich jak francuskie La Mans czy włoskie Misano. Tutaj od razu warto zaznaczyć, że tytuł tej gry jest bardzo mylący, bo nie rywalizujemy tylko na europejskich torach. I dobrze!

Wszystko to zostało okraszone trójwymiarową grafiką i dynamicznie zmieniającą się pogodą. Wrażenia z prowadzenia samochodu ciężarowego w słońcu czy deszczu są naprawdę bardzo ciekawe, niebanalne i miłe dla oka. Trzeba przyznać, że projektanci gry stworzyli bardzo realistyczne ciężarówki i jest zwyczajnie na czym „zawiesić oko”.

{{ image(28612) }}

Kilka słów o wprowadzeniu do rywalizacji, po załadowaniu gry mamy możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w trakcie 15 prób, dzięki którym poznajemy dokładnie mechanikę gry i przyzwyczajamy się do prowadzenia ciężarówki. Uwaga! Przejście wszystkich jest warunkiem koniecznym do uzyskania licencji ETRC. Mniej doświadczeni gracze, niestety będą pewnie kilka razy podchodzili do „zaliczenia” wszystkich 15 poziomów. Sugerujemy, aby przed grą wypić uspokajającą melisę ;). 

W grze FIA ETRC do jednego wyścigu na torze stanie 12 ciężarówek, które będą walczyć o zwycięstwo w systemie czterech sprintów po 45 km każdy. Gracze muszą zmierzyć się ze specjalnymi technikami prowadzenia, oddziaływaniem praw fizyki, specjalnymi karami za przewinienia i zbiornikiem o pojemności 200 litrów wody, którym należy zarządzać ręcznie, aby na bieżąco chłodzić hamulce, uniknąć przegrzania i ukończyć wyścig.

{{ image(28609) }}

To co dało najwięcej frajdy w trakcie gry to przede wszystkim tryb wielosobowy – nie dość, że możecie znaleźć kogoś online, kto z wami się pościga na torze to jeszcze możecie zagrać z przyjaciółmi w trybie ekranu podzielonego. 

Wg naszej redakcji, ogromnym minusem jest wprowadzony w rozgrywkach system kar, możecie zostać zatrzymani w trakcie wyścigów np. przez strącenie słupków na zakręcie, nieumiejętne ścięcie zakrętu czy też delikatny kontakt z przeciwnikiem. Niestety po jakimś czasie zbyt często pojawiające się kary i odejmowane punkty stają się po prostu udręką dla zawodnika. 

Ostatnim minusem jest zdecydowanie niedopracowany dźwięk w grze, chodzi dokładnie o dialogi tuż przed rozpoczęciem wyścigu, mimo tego, że czasem zdarzają się bardzo zabawne anegdoty to jednak trudno słuchać rozmów niczym z syntezatora mowy w translatorze. 

{{ image(28610) }}

Plusy:
+ faktyczne odczucie „ciężkości” samochodów, prowadzenie wirtualne nie jest łatwe i to jest zdecydowana zaleta
+ gra wieloosobowa na podzielonym ekranie, świetna opcja na długi wieczór pełen rywalizacji z przyjaciółmi
+ grafika – zaawansowana fizyka i bardzo ładna, miła dla oka wizualizacja toru

Minusy:
– mało rozbudowany tryb kariery, mało wyzwań – to zdecydowanie gra dla pasjonatów a nie osób, które lubią się pościgać i zdobywać nowe nagrody za ukończony poziom czy rozbudowywać swoje maszyny za zebrane pieniądze
– system kar, który często kończy rozgrywkę bez przyczyny
– irytujące dialogi w grze niczym z syntezatora mowy

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Tytuł: FIA European Truck Racing Championship
Data premiery: 18.07.2019
Platformy: PC, PS4, XONE, Nintendo Switch
Recenzowany egzemplarz:  PC

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze