F138, nowy bolid Scuderia Ferrari

W ostatni piątek w Maranello odbyła się premiera najnowszego jednoosobowego auta Formuły 1 dla Scuderii Ferrari. Nowy bolid w sezonie 2013 Formuły 1 prowadzić będą Fernando Alonso i Felipe Massa.

Wskutek intensywnych opadów śniegu w ubiegłym roku Ferrari zmuszone było do odwołania ceremonii. W tym roku firma nie miała takich problemów. W wydarzeniu wzięło udział kilku VIP-ów z Ferrari, w tym Luca di Montezemolo, Stefano Domenicali, Fernando Alonso i Felipe Massa.

fot. Ferrari

F138 to 59. samochód skonstruowany przez Ferrari z myślą o udziale w Formule 1. Liczba w nazwie jest połączeniem bieżącego roku i liczby cylindrów, co ma podkreślić fakt, że to ósmy i ostatni rok rywalizacji dla konfiguracji silnika V8.

Samochód stanowi interpretację tegorocznych regulacji technicznych i sportowych, które zasadniczo zbytnio się nie różnią od regulacji z ubiegłego sezonu. Tym samym F138 jest z punktu widzenia podstawowych zasad konstrukcyjnych ewolucją F2012, choć każdemu elementowi przyjrzano się na nowo.

fot. Ferrari

Korzeni współpracy partnerskiej Shella i Ferrari należy szukać już w 1929 roku, gdy Shell rozpoczął dostarczanie paliw i smarów samemu Enzo Ferrari. Partnerzy techniczni razem walczyli o zwycięstwo w pierwszym sezonie Formuły 1 w 1950 roku – a w ubiegłym sezonie świętowali pięćsetny wspólny wyścig.

Najnowsze

Słodki smak Ducati

Wygląda jak Ducati, i to w każdym szczególe – jest nawet głośnik imitujący dźwięk silnika. Nie dajcie się jednak zwieść, patrzycie nie na prawdziwą maszynę, a na cukiernicze dzieło sztuki!

Duff Goldman, zwany „Ace of Cake” to gwiazda w branży cukierniczej. Na liście jego klientów można znaleźć imponujące nazwiska, od Jaya Leno począwszy, na Baracku Obamie skończywszy. Specjalizuje się w wypiekach ogromnych rozmiarów i nietypowych projektach, jak słonie naturalnej wielkości czy R2D2 z „Gwiezdnych wojen”.

fot. materiały prasowe

Odkąd cztery lata temu dostał zlecenie na ciasto w kształcie motocykla, w jego pracach często przewija się motyw motoryzacyjny. Wcześniej nigdy nie planował nauki jazdy na motocyklu, ale kiedy w uznaniu za wykonaną pracę dostał w prezencie Ducati Monster 696, połknął bakcyla.

W zeszłym roku wykonał z ciasta replikę 1:1 samochodu, którym Kasey Kahne startował w wyścigach NASCAR.

fot. materiały prasowe

Dzieła Goldmana wymagają więcej niż tylko talentu cukierniczego. Potrzebny jest również zmysł inżynieryjny. Bez dopracowanej konstrukcji utrzymującej je w pionie, motoryzacyjne wypieki „Asa” okazują się, niestety, mało stabilne…

Ponoć jednak smakują obłędnie!

Najnowsze

Oferta akcesoriów motocyklowych BMW dla kobiet

BMW po raz kolejny przedstawiło swoją kolekcję ubrań motocyklowych, a także tych do codziennego użytkowania. W ofercie znalazło się wiele propozycji dla kobiet.

Marka BMW zajmuje się produkcją kasków motocyklowych od 1961 roku. Producent zapewnia, że nowy kask o nazwie System 6 EVO, to właśnie synonim komfortu i bezpieczeństwa. Kolejna propozycja kasku – Race – to akcesorium używane przez pięciu zawodników w serii niemieckich wyścigów International German Motorcycle Championship IDM. Ostatnia propozycja z kategorii hełmów to odświeżone modele AirFlow 2 oraz Enduro.

BMW przedstawiło także szeroką gamę tekstylnych kombinezonów motocyklowych skierowanych głównie do entuzjastów jazdy turystycznej. Jednen z kombinezonów to GS Dry suit, który przeznaczony został dla początkujących motocyklistów. Rallye suit, to z kolei odświeżony model o protektory NP2.

W parze z GS Dry suit stworzonym dla adeptów producent zestawił buty – Allround boot. Do jazdy miejskiej z kolei zaproponowano Urban boot, a na bardziej ekscytujące i dłuższe podróże – Rally GS Pro boot.

Bawarczycy nie zapomnieli również o zaprojektowaniu rękawic. Jak zapewnia producent, każdy znajdzie produkt w swoim guście. Zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet Niemcy przedstawili oddychające i wodoodporne rękawice GS Dry gloves. Na off-roadowe przejażdżki idealne mają być Rallye gloves, a komfort podczas długich podróży w upalne dni mają zapewnić rękawice ProSummer.

Ponadto, Bawarczycy przygotowali dla swoich klientów szeroką oferę odzieży do użytku codziennego. Są w niej między innymi, T-shirty, bluzy oraz koszulki z długim rękawem.

 

Najnowsze

Patrz, mamo, jadę! Sześciolatka za kierownicą

Czym skorupka za młodu nasiąknie... nie należy jednak przesadzać w drugą stronę. Sześciolatka z Pittsburgha samodzielnie uruchomiła należące do matki BMW i przejechała dobrze ponad kilometr.

Dziewczynka wykradła się z domu, kiedy jej mama zażywała niedzielnej drzemki. Wzięła ze sobą kluczyki i zasiadła na fotelu kierowcy. Jak tłumaczyła później, chciała odwiedzić ojca, który mieszka w sąsiedniej miejscowości. Skąd wiedziała, w jaki sposób odpalić samochód, pozostaje tajemnicą.

fot. materiały prasowe

Dziecko wykazało zdumiewające panowanie nad kierownicą, jak wynika ze słów przechodnia, Rommiego Hawkinsa:

„Sądziłem, że mnie potrąci, ale zatrzymała się w porę. I wtedy spostrzegłem, że za kierownicą siedzi małe dziecko, nie więcej niż ośmio-, dziewięcioletnie… Zacząłem krzyczeć, żeby się zatrzymała. Odjechała, przystanęła na chwilę i ruszyła dalej, a ja biegłem za nią, krzycząc zatrzymaj się, zatrzymaj!”.

Przygoda sześciolatki zakończyła się w momencie, gdy potrąciła po kolei trzy zaparkowane pojazdy i ostatecznie wjechała na słup. To prawdziwy cud, że małej (i nikomu innemu) nic się nie stało. Taki przypadek miał już miejsce na Florydzie w 2008 roku, wtedy sprawcą był siedmioletni chłopiec, który wsiadł do należącego do babci SUV-a i potrącił dwie skrzynki pocztowe i cztery pojazdy, zanim go zatrzymano.

Współczujemy nerwów matce dziewczynki, ale nie sposób opędzić się od myśli, czym tak wcześnie zapoczątkowana motoryzacyjna pasja może stać się w przyszłości…?

Najnowsze

Gina Lollobrigida podróżuje z klasą

Wierzcie bądź nie, ale jeśli istnieje taka potrzeba, większość z nas zapakuje się na podróż do małego neseserka. Oczywiście – jeśli musi. W przeciwnym wypadku można zapakować i trzynaście walizek – jak Gina Lollobrigida.

Na zdjęciu widzimy legendarną włoską gwiazdę filmową w towarzystwie trzynastu walizek, które najwyraźniej zamierza wszystkie zapakować do Citroëna DS. Fotografia jest elementem sesji zdjęciowej dla „Paris Match”, reklamującej luksus i komfort wynikający z dużej przestrzeni bagażowej.

fot. materiały prasowe

Taką właśnie miał dysponować bardzo wówczas modny model Citroëna. Podobno wszystkie walizki mieszczą się w nim bez problemu. Wierzymy Ginie na słowo.

Najnowsze