Agnieszka Serafinowicz

F1 in Schools Poland – po raz pierwszy dla polskich uczniów

F1 in Schools to istna katapulta dla młodych ludzi, dająca im szansę na karierę w światowym motorsporcie, przemyśle motoryzacyjnym i pokrewnych branżach technologicznych.

Spis treści

Po raz pierwszy odbędzie się polska edycja międzynarodowego konkursu pod patronatem Formuły 1: F1 in Schools Poland. To wydarzenie, które młodym ludziom, nastoletnim uczniom szkół, może dać szansę na karierę w światowym motorsporcie i w branży motoryzacyjnej. Poznajcie szczegóły.

W pierwszej edycji F1 in Schools Poland, międzynarodowego konkursu pod patronatem Formuły 1, 14 maja w Łodzi odbędą się Finały Krajowe, podczas których polscy uczniowie i uczennice w wieku 11-19 lat będą ścigać się stworzonymi przez swoje zespoły modelami bolidów F1. Już wcześniej na naszych łamach dawałyśmy świadectwo kreatywności młodych Polek i Polaków.

Czym jest F1 in Schools?

F1 in Schools Poland to pierwsza w historii polska edycja międzynarodowego konkursu F1 in Schools pod patronatem Formuły 1. Jest to też największy i najbardziej ekscytujący konkurs STEM (Science Technology Engineering Mathematics) na świecie. F1 in Schools istnieje od 20 lat w ponad 50 krajach. To wyjątkowa okazja dla młodzieży, aby odkryć swoją pasję zarówno w dyscyplinach inżynierskich jak i rozwinąć swoje talenty interpersonalne oraz sprawdzić się na arenie międzynarodowej.

Konkurs STEM jest wieloaspektowy obejmuje przedsiębiorczość, projektowanie, inżynierię, marketing i pracę zespołową. W ramach konkursu uczniowie z całego świata opracowują pomniejszony model bolidu F1 z oraz przygotowują kreatywne prezentacje swoich zespołów. Bolidy ścigają się na dwudziestokilkumetrowym torze osiągając prędkość około 75 km/h! Uczniowie rywalizują w skali regionalnej i krajowej, a najlepsze zespoły zdobywają przepustkę na światowe finały Aramco F1 in Schools. W 2023 roku Finały odbędą się we wrześniu w Singapurze.

F1 in Schools Poland – kto bierze udział?

Obecnie do udziału w finale przygotowują się 22 drużyny z całej Polski, w wieku 11-19 lat. W 11 drużynach znajduje się przynajmniej 1 dziewczyna. W 3 drużynach dziewczęta są liderkami całego zespołu. Najmłodsza uczestniczka w tym miesiącu skończyła 11 lat. W całym konkursie globalnie 40% wszystkich uczestników stanowią dziewczęta.

F1 in Schools łączy edukację i STEM ze światem sportu i szerzej pojętego przemysłu. Sprawia, że nauka staje się bardziej wciągająca, a dzięki wspierającemu, konkurencyjnemu środowisku – bardziej ekscytująca. Ten wspierany przez Formułę 1 globalny program jest sprawdzoną drogą do kariery w sportach motorowych i motoryzacji, a jego byli uczestnicy pracują w zespołach Formuły 1, u producentów silników, w agencjach sportowych i wielu innych firmach pokrewnych.

F1 in Schools
F1 in Schools Poland, to szansa dla młodych Polek i Polaków (fot. materiały prasowe)

F1 in Schools krok po kroku

Jak wygląda rywalizacja w F1 in Schools? Można ją podzielić na następujące etapy:

 • Założenie zespołu: każdy zespół liczy 3-6 osób a zadaniem członków jest, wymyśleć nazwę i zdecydować o rolach zawodowych; Kierownik zespołu, Inżynier produkcji, Inżynier projektu, Grafik i Kierownik zasobów. Zespoły tworzą tzw. Brand identity – własne logo, kolory przewodnie, wartości, którymi się kierują oraz cechy, którymi chcieliby się wyróżnić.
 • Promocja: wiele zespołów prowadzi własne kanały promocyjne: zakładają swoje strony lub profile na kanałach społecznościowych.
 • Projektowanie: przy użyciu oprogramowania 3D CAD (Computer Aided Design) zespoły projektują bolid F1 przyszłości zgodnie ze specyfikacjami określonymi przez Międzynarodowy Komitet Przepisów, tak jak w Formule 1. Kształt bolidu będzie decydował o czasie przejazdu.
 • Analiza: aerodynamika jest analizowana w wirtualnym tunelu aerodynamicznym przy użyciu oprogramowania do obliczania dynamiki płynów (CFD – Computational Fluid Dynamics). Jest to technologia używana przez inżynierów na całym świecie.
 • Wykonanie: Za pomocą specjalistycznej obrabiarki CNC modele bolidów są wykonywane w 3D z bloków materiału i dedykowanych części samochodowych takich jak osie i koła.
 • Pit Booth: Każda drużyna przygotowuje specjalne stoisko. Jest to okazja do pokazania projektu i tożsamości zespołu a także sponsorów i patronów.
F1 in Schools
Modele bolidów ścigają się na specjalnym torze (fot. materiały prasowe)

F1 in Schools Poland – jak wyglądają zawody?

Zawody: Tak jak w Formule 1, przygotowanie zespołu obejmuje nie tylko wyścig i
składa się z wielu elementów dotyczących pracy zespołu:

 • a. Scrutering: procedura sprawdzenia wymiarów bolidu pod kątem zgodności z
  regulaminem i poprawności rysunków technicznych (jeżeli zespół je
  przygotował)
 • b. Ocena techniczna: sędziowie oceniają 10-stronicowe protfolio techniczne
  zespołu rozmawiając o projekcie auta i podjętych decyzjach inżynierskich.
 • c. Ocena biznesowa: sędziowie oceniają 10-stronicowe portfolio biznesowe
  zespołu rozmawiając o pracy grupy, zarządzaniu, brand identity, współpracy z
  instytucjami i sponsorami.
 • d. Prezentacja: prezentacja przedstawiona przed jury. W trakcie 10-minut zespół
  opowiada o innowacjach jakie zastosowali w aucie, o współpracach jakie
  nawiązali i czym była dla nich przygoda z F1 in Schools.
 • e. Wyścig: Bolidy ścigają się na specjalnym 23 metrowym torze. Każdy bolid
  napędzany jest nabojem ze sprężonym powietrzem. Oceniany jest czas
  przejazdu i czas reakcji osoby uruchamiającej auto.

Polski finał odbędzie się 14 maja 2023 w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej w Łodzi. Reprezentanci krajów rywalizują na finałach światowych, które co roku odbywają się w miejscach związanych z wyścigami Formuły 1: m.in. Singapur (link) , Abu Dhabi (link), Kuala Lumpur (link), Silverstone (link). Finały 2023 zaplanowane są na wrzesień 2023 w Singapurze.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze