Paula Lazarek

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – nie zapomnij o oponach!

Na zewnątrz jest coraz cieplej, jednak pogoda nadal może nas zaskoczyć, dlatego wielu kierowców zastanawia się, czy nadszedł już odpowiedni moment na zmianę opon na letnie. A może warto jeszcze poczekać i wykorzystać zimowe opony?

W Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypominamy, że wymiana opon wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo wszystkich podróżujących. 

Trudno jest określić konkretną datę wymiany opon, tu największe znaczenie ma pogoda. Najlepiej jest założyć letnie opony, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 7 stopni. Bardzo ważne jest również, by dokonać zmiany przed wystąpieniem wysokich temperatur. W produkcji opon zimowych stosuje się miękkie mieszanki gumy, które zapewniają lepsze prowadzenie przy niskiej temperaturze. W trakcie upałów opona zimowa zaczyna się nienaturalnie odkształcać, generuje większy hałas, powoduje większe zużycie paliwa i jest bardziej podatna na uszkodzenia. Jednak przede wszystkim powoduje znaczne pogorszenie przyczepności, co możemy szczególnie odczuwać na zakrętach. To wszystko wpływa na fakt, że jazda na zimowych oponach w lecie jest nie tylko mniej efektywna, może być również bardzo niebezpieczna. – podkreśla Ernest Pujszo, dyrektor handlowy w Oponeo.pl S.A.

W ostatnich latach można zauważyć ciekawe zjawisko przesunięcia sezonu wymiany opon. Jak wskazują dane sprzedażowe serwisu Oponeo.pl, coraz dłużej czekamy ze zmianą „zimówek”. 

Kierowcy coraz częściej decydują się na wymianę opon w maju i czerwcu. Porównując dane sprzedażowe serwisu Oponeo.pl z ostatnich kilku lat widzimy, że w tych miesiącach zainteresowanie zakupem nowego ogumienia jest znacznie większe. W latach 2017-2020 sprzedaż opon letnich w maju wzrosła o 75%, a w czerwcu aż 83%. Spowodowane jest to m.in. faktem, że to właśnie w tym czasie częściej występują temperatury powyżej 7 stopni, a kierowcy mniej obawiają się przymrozków. W miesiącach wcześniejszych widać odwrotną tendencję – na przestrzeni ostatnich lat zauważalne są spadki zainteresowania oponami w marcu i kwietniu.  

– Przesunięcie sezonu wymiany opon dotyczy całego roku, ponieważ także w okresie jesienno-zimowym nastąpiły zauważalne zmiany. Kierowcy częściej decydują się na zmianę opon na zimowe dopiero w grudniu, co przekłada się na zwiększony ruch na rynku opon – wyniki sprzedaży zimowego ogumienia w grudniu 2020 były o 69% wyższe od tych sprzed 4 lat – wskazuje Ernest Pujszo i dodaje – Ważne jest, żebyśmy niezależnie od pogody pamiętali, że to właśnie opony utrzymują cały samochód na drodze. Dopasowane ogumienie, sezonowa wymiana oraz odpowiednie konserwacja i przechowywanie zapewniają bezpieczne i komfortowe podróżowanie. 

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze