Erasmus+ - program wsparcia FIA dla młodych kobiet w motorsporcie

Erasmus+ - program wsparcia FIA dla młodych kobiet w motorsporcie
Erasmus+ to program UE na rzecz kształcenia i szkolenia młodzieży, który wspiera Komisję ds. Kobiet w Sportach Motorowych FIA w jej staraniach o zainteresowanie tymi sportami motorowymi młodych kobiet.

FIA wraz z dziewięcioma partnerami poinformowało o otrzymaniu wsparcia z funduszy europejskich w ramach programu Erasmus+, dzięki czemu Komisja ds. Kobiet w Sportach Motorowych będzie mogła wdrożyć model współzawodnictwa sprzyjający promocji i rozwojowi młodych kobiet w sporcie motorowym na poziomie lokalnym. Program dla Młodych Europejek FIA pomoże również FIA w działalności edukacyjnej i społecznej, a także we wspieraniu federacji krajowych (ASN) w rozwijaniu sportu motorowego, z naciskiem na promowanie równości płci i zwiększenie udziału kobiet.

Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska doceniła nasze zaangażowanie w promocję udziału kobiet w sportach motorowych, a także nasze zobowiązanie do ciągłej edukacji, szkoleń i odpowiedzialności społecznej” - powiedział prezydent FIA, Jean Todt. „Stereotyp, przedstawiający sporty motorowe jako domenę mężczyzn, powinien już stać się kwestią przeszłości. FIA stara się o zmianę tego nieprawidłowego podejścia od czasu powołania Komisji ds. Kobiet w Sportach Motorowych w 2009 r. Gorąco popieram to bardzo ciekawe i ambitne przedsięwzięcie. Potrzebujmy długoterminowego zaangażowania, aby osiągnąć możliwie jak najlepsze rezultaty. Jeśli będziemy mogli podzielić się modelem udanych imprez sportowych z MKOl oraz innymi federacjami międzynarodowymi, możemy razem istotnie wpłynąć na udział kobiet w sporcie na całym świecie.”

Program dla Młodych Europejek FIA zostanie oficjalnie rozpoczęty 8 marca 2018 r. w Międzynarodowym Dniu Kobiet, podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Ten dwuletni projekt będzie oparty o nowy, ekonomiczny, umożliwiający natychmiastowy udział, format slalomu kartingowego - nową koncepcję opracowywaną obecnie przez FIA - w której w centrum miast przygotowuje się tor slalomowy o nawierzchni bitumicznej, z trasą wyznaczoną pachołkami. Podczas pierwszego roku, wyścigi gokartów będą promowane wśród dziewczyn w wieku od 13 do 18 lat, na poziomie krajowym w ośmiu krajach europejskich, przez partnerskie federacje krajowe. Na początku 2019 roku, trzy dziewczyny, które osiągnęły najlepsze wyniki w wyścigach w poszczególnych krajach wystartują w Finale Europejskim, uzyskując szansę znalezienia się wśród szóstki kierowców wybranych do Drużyny Europejskiej, która będzie uczestniczyła w Obozach Szkoleniowych dla Kierowców FIA, otrzymując wsparcie FIA za pośrednictwem programu sportowego i edukacyjnego.

Ten program europejski jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, nad którym pracujemy od ponad dwóch lat. Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy to wsparcie i będziemy mogli zrealizować nasze zamierzenia – powiedziała Michèle Mouton, przewodnicząca Komisji ds. Kobiet w Sportach Motorowych FIA. „Chcemy pomóc w odkrywaniu nowych talentów opracowując wydarzenia, które są atrakcyjne i dostępne dla szerszej kobiecej widowni, a także ekonomiczne i łatwe do zorganizowania przez federacje krajowe. Format tych imprez w popularnych lokalizacjach, z identycznymi przepisami i układem toru, spełnia te założenia. Mamy nadzieję przyciągnąć setki dziewczyn, które przyjdą podczas tych weekendów i spróbują swoich sił w slalomie na torze kartingowym. Oprócz możliwości zapoznania się z jazdą gokartem, te wydarzenia będą służyły promocji inicjatyw z zakresu bezpieczeństwa jazdy, będą prezentowały działania FIA, federacji krajowych i ogólnie motorsportu nowej i młodej publiczności, a potencjalnie zachęcały młode kobiety do zaangażowania w różnych dziedzinach. Możliwość przedstawienia sportów motorowych młodym ludziom jest niezwykle ekscytująca i mamy wszelkie podstawy, aby oczekiwać, że uda nam się przyciągnąć do motorsportu nową generację kobiet”.

W projekcie uczestniczy osiem federacji krajowych:

Royal Automobile Club of Belgium (RACB, Belgia)
AKK-Motorsport (Finlandia)
Deutscher Motor Sport Bund E.V. (DMSB, Niemcy)
Knac Nationale Autosport Federatie (KNAF, Holandia)
Polski Związek Motorowy (PZM, Polska)
Federação Portuguesa de Automobilismo e Karting (FPAK, Portugalia)
Slovenska asociacia motoristickeho sportu (SAMŠ, Słowacja)
Svenska Bilsportförbundet (SBF, Szwecja)

Ponadto, partnerem akademickim projektu będzie, należący do Uniwersytetu w Limoges, ośrodek CDES-PROGESPORT (Centrum Prawa i Ekonomii Sportu), zapewniający obsługę bardzo istotnego aspektu projektu. Przeprowadzona przez CDES analiza socjologiczna posłuży jako wsparcie programu, pozwoli ocenić jego sukces i przedstawić rekomendacje dla instytucji sportowych odnośnie zwiększania udziału kobiet i zwalczania stereotypów związanych z płcią. Raport stanie się dokumentem odniesienia dla tego projektu.

Jesienią 2019 r. FIA zorganizuje końcowe spotkanie, przedstawi sprawozdanie o wynikach projektu urzędnikom instytucji europejskich w Brukseli i zorganizuje spektakularną demonstrację kartingu z udziałem Drużyny Europejskiej, wyłonionej w trakcie projektu.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji komentarze [ 1 ]
gmoto.pl 8 miesięcy temu
oby więcej takich inicjatyw! Super dziewczyny :)
0
0
Odpowiedz
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.