Edyta Klim

Ellen Lohr – jedyna kobieta, która wygrała wyścig DTM

Rok 1992 był wyjątkowy dla Ellen Lohr, która jako jedyna kobieta w 30-letniej historii wyścigów DTM wygrała wyścig tej serii!

Ellen wygrała wyścig DTM w dniu 24 maja 1992 roku, Mercedesem 190E 2.5-16 Evo2 na torze Hockenheim:

– Wtedy to była wspaniała wygrana. Dzisiaj jednak to zwycięstwo oznacza znacznie więcej, bo już pozostałam jedyną kobietą, która wygrała wyścig DTM przez tyle lat – mówi Ellen, która przyznaje, że w tamtym momencie bardzo pomógł jej dobry dobór opon, bo od wielu wyścigów deptała już liderowi po piętach. Drugiego dnia zawodów Ellen utrzymywała dobre tempo, jednak w jej samochodzie wybuchł pożar.

Ellen zakończyła karierę W DTM w 1996 roku. Wzięła udział w 144 wyścigach tej serii i łącznie zdobyła 302 punkty. To nie tylko jedyna kobieta, która wygrała wyścig, ale i jedyna z taką ilością zdobytych punktów. Przez kolejne 5 lat była doskonałym komentatorem w serii DTM.

Ellen Lohr rozpoczęła karierę w wyścigach od kartingu w wieku 14 lat. Następnie w 1985 roku startowała w serii Ford Fiesta Ladies Cup oraz Niemieckiej Formule Ford 1600, gdzie jako pierwsza kobieta zdobyła mistrzostwo Niemiec.

W późniejszych latach pojawiała się także w stawce: Europejskiego Pucharu Formuły Ford 1600, Porsche 944 Turbo Cup, Niemieckiej Formuły 3 (jako kierowca fabryczny Volkswagena), World Touring Car Championship, Deutsche Tourenwagen Masters, European Touring Car Championship, Grand Prix Monako Formuły 3, Formuły 3000, International Touring Car Championship, German Touring Car Challenge, V8Star Germany, Porsche Supercup, 24h Nürburgring, Niemieckiego Pucharu Porsche Carrera, FIA GT3 European Championship, ADAC GT Masters, FIA European Truck Racing Championship oraz kilkukrotnie wystąpiła w Rajdzie Dakar.

Ellen nadal kocha szybkie samochody i dzieli się swoją pasją występując jako prelegent. W ostatnich dwóch sezonach ścigała się za kierownicą ciężarówki w European Truck Racing Championship. Gdy tylko ma okazję, to wsiada do samochodów rajdowych, wyścigowych lub szybkich klasyków.