Elektryczny Ford Mustang policyjnym radiowozem? Tak, ale niestety nie w Polsce

08 stycznia 2021
51
Ford Mustang Mach-E zostanie policyjnym radiowozem i zastąpi modele napędzane benzyną.

Departament policji Ann Arbor w USA ogłosił, że zastąpi parę samochodów patrolowych napędzanych benzyną dwoma egzemplarzami elektrycznego Forda Mustanga Mach-E. To pierwszy organ ścigania w Ameryce, który zwerbował nowy pojazd elektryczny.

Serwis informacyjny MLive z siedzibą w Michigan poinformował, że urzędnicy Ann Arbor zatwierdzili zakup wartych 93 926 dolarów samochodów w grudniu 2020 roku. Nie ujawniono konfiguracji zamówionej przez departament, ale Matt Kulhanek, menadżer floty miasta, powiedział, że funkcjonariusze będą mogli przejechać około 340 kilometrów na jednym ładowaniu, co sugeruje, że departament wybrał standardowy, 75-kilowatogodzinny pakiet akumulatorów litowo-jonowych.

Przeczytaj też: Ford Mustang Mach-E - już jest! To elektryczny SUV

Przejście na energię elektryczną będzie dodatkowo wymagało od policji Ann Arbor wydania 5000 dolarów na stacje ładowania poziomu 2. Według MLive, z całkowitej ceny zakupu, 30 549 dolarów zostanie dostarczone przez miejskie biuro ds. zrównoważonego rozwoju, a urzędnicy oczekują, że oszczędności paliwa ostatecznie zrównoważy zakup i związane z nim koszty.

Ford nie oferuje wersji Mach-E Police Inspektor, więc wydział będzie musiał zlecić firmie zewnętrznej dodanie takich części jak np. pasek świetlny.

Ann Arbor odbierze dostawę elektrycznych samochodów patrolowych pod koniec 2021 roku. Chociaż jest to pierwsze miasto, które zwerbowało Mustanga Mach-E jako samochód patrolowy, jego departament nie jest pierwszym w USA, który został pozbawiony benzyny. Kilka miast w Kalifornii korzysta z samochodów policyjnych zbudowanych przez Teslę, a Los Angeles wydało ponad 10 milionów dolarów na flotę BMW i3.

Polska Policja wcale nie jest gorsza i nasi rodzimi policjanci powoli przesiadają się z samochodów napędzanych benzyną do elektryków. Jakiś czas temu Komenda Stołeczna Policji odebrała zamówienie sześciu w pełni elektrycznych modeli Hyundai Kona Electric, rozszerzając tym samym swoją flotę o bezemisyjne pojazdy.

Przeczytaj też: Polska Policja będzie jeździć elektrycznymi Hyundaiami! Jakim modelem i czy to ma sens?

Tylko czy elektryczny radiowóz ma sens? Brytyjski przykład pokazuje, że nie do końca. Tam policja kupiła elektryczne pojazdy, które głównie... stały. 

Przeczytaj też: Policja wydała 7,45 mln zł na elektryczne radiowozy, które są bezużyteczne!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!