Ekologiczny wyścig w stronę słońca

Wyścig samochodów solarnych to coroczne wydarzenie, które odbywa się podczas australijskiej imprezy proekologicznej Global Green Challenge. Czy samochody zasilane słońcem mogą być szybkie?

Jeździ dzięki słońcu… ku słońcu
fot. globalgreenchallenge.com

Coroczne wyścigi samochodów solarnych należą już do swego rodzaju tradycji i nie wzbudzają większych emocji. W tym roku wynik zwycięzców zaskoczył jednak wszystkich.

Napędzany energią słoneczną zwycięski samochód rozpędził się do 150 km/h! Japoński pojazd zbudowany został z materiałów wykorzystywanych przy budowie satelitów kosmicznych… i napędzany jest energią zbieraną z aż 2716 mini paneli słonecznych firmy Sharp ulokowanych na nadwoziu.

Nadspodziewanie szybkie auto jest dziełem naukowców z Uniwersytetu Tokai w Japonii. O jego ekologicznym charakterze świadczy fakt, że jazda nim nie potrzebuje więcej energii niż zwykły kuchenny czajnik. Może kiedyś i on zacznie jeździć? 😉

Źródło: globalgreenchallenge.com

Najnowsze

Nagroda dla zasłużonego

Luca Cordero di Montezemolo odebrał dziś nagrodę „Golden Steering Wheel 2009" wręczaną po raz 30. najwybitniejszym postaciom świata motoryzacji. To jakby podziękowanie za wyniki osiągnięte pod jego przywództwem przez Ferrari i Fiata.

Luca Cordero di Montezemolo
fot. Ferrari

W minionych latach nagrodę przyznano takim osobom jak m.in. Henry Ford II (1983), Ferry Porsche (1984), Lee Iacocca (1987) i Ferdinand Piëch (1997). Otrzymały ją także dwie osobistości, których losy prywatne i zawodowe splotły się z losami di Montezemolo, a mianowicie Giovanni Agnelli (1985) oraz Michael Schumacher (1993). 

Jury przyznało nagrodę di Montezemolo za jego zaangażowanie w kilku sektorach przemysłu motoryzacyjnego oraz za wyniki osiągnięte pod jego przywództwem przez Ferrari (od 1991) i przez Fiata (od 2004). Nie bez znaczenia są też liczne sportowe zwycięstwa teamu oraz Michaela Schumachera (7-krotnego Mistrza Świata Formuły 1), a także sukcesy komercyjne modeli produkcyjnych marki.  

fot. Porsche

Luca Cordero di Montezemolo urodził się w Bolonii w 1947 roku. Ukończył studia na wydziale prawa na Uniwersytecie w Rzymie, a następnie specjalizował się w prawie handlowym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Od 1973 do 1977 pełnił funkcje asystenta Enzo Ferrari i team managera stajni Ferrari wygrywając wraz z Niki Laudą dwa tytuły Mistrzostw Świata Formuły 1 w roku 1975 i 1977. W latach 1986 do 1990 piastował stanowisko Dyrektora Generalnego Komisji Organizacyjnej FIFA Mistrzostw Świata w piłce nożnej „Włochy 1990″.

Luca Cordero di Montezemolo jest również dyrektorem niezależnego uniwersytetu LUISS (Libera Università Internazionale degli Studi Sociali) oraz spółki NTV (Nuovo Trasporto Viaggiatori), która jest pierwszym prywatnym operatorem w sektorze szybkiego kolejowego transportu pasażerskiego w Europie. Poza tym w latach 2004 do 2008 zajmował stanowisko prezesa włoskiej Confindustrii. Markiz Montezemolo jest też Cavaliere del Lavoro (Kawalerem Pracy). Prezydent Republiki Francuskiej zaszczycił go również dwoma tytułami: Légion d’Honneur (lipiec 2005) i Commandeur (grudzień 2008). Dodatkowo, magazyn „Financial Times” uznał go jednym z 50 najlepszych managerów na świecie. Laureat zasiada w zarządzie włoskiej gazety „La Stampa”, francuskiej grupy PPP (Pinault/Printemps/Redoute), włoskiej marki Tod’s, jak również jest członkiem Międzynarodowej Rady Nadzorczej firmy Citi Inc.

Porsche Panamera otrzymało tegoroczną nagrodę Golden Steering Wheel 2009 jako najlepsze nowe auto roku w klasie luksusowej.
fot. Porsche

Konkurs „Golden Steering Wheel 2009″ związany jest z dziennikem „Bild” i tygodnikiem „Bild am Sonntag”, jednymi z najbardziej popularnych gazet w Niemczech. 

Najnowsze

Mobilna kuchnia samochodowa

Dla tych, którzy uwielbiają jeść i trudno im się na dłuższy czas rozstać z gotowaniem, stworzono samochód, który zamiast pojemnego bagażnika oferuje w pełni wyposażoną kuchnię.

fot. MV Designz
fot. MV Designz

 

 

 

 

 

 

Z jednej strony to fajne, dość intrygująco wyglądające autko, z drugiej – moblina kuchnia. Możesz pojechać na kemping, zrobić piknik na plaży, czy w jakimkolwiek innym miejscu, które sobie wymarzysz.

fot. MV Designz
fot. MV Designz

 

 

 

 

 

 

 

Oto Scion Kogi xD Mobile Kitchen wykonany przez studnio designerskie MV Designz. Marka ta to de facto Toyota, która jest sprzedawana pod tą nazwą na rynek USA. Normalnie wygląda jak obudowany karoserią sześcian, ale jest to pakowne auto dedykowane w Stanach młodemu pokoleniu – Generation Y. Tymczasem studio projektowe MV Designz nadało mu nowy kształt: zamontowało inne przedni i tylny spojler oraz boczne progi i specjalnie ukształtowaną klapę bagażnika.

fot. MV Designz
fot. MV Designz

 

 

 

 

 

Wewnątrz – z boku lewych drzwi – znalazła się lodówka, praktyczny blat do krojenia, chłodziarka do napojów; z prawej – zlew z systemem odwróconej osmozy. Z bagażnika wyjeżdża grill – przy grilowaniu, wielbiciel motoryzacji i kucharz zarazem, może oglądać TV na 10-calowym monitorze LCD, który wylądował na tylnej kanapie. Zza lewej, tylnej lampy wyjeżdża zestaw narzędzi kuchennych, a z prawej strony – przyprawy. 

Czego to Amerykanie nie wymyślą…

A swoją drogą, popatrz co Amerykanka potrafi wyczyniać swoim Scionem xB. Kliknij, żeby zobaczyć film tutaj.

Najnowsze

Toyota odchodzi z F1

Toyota powiadomiła dzisiaj opinię publiczną o planach wycofania się z Mistrzostw Świata Formuły 1. Oczywiście jako powód podano trudną sytuację ekonomiczną.

Ostatnie zdjęcia Toyoty
fot. Toyota

-Toyota traktowała udział w sportach motorowych jako swój wkład w rozwój kultury motoryzacyjnej i brała udział w wyścigach F1 pomimo nagłych zmian ekonomicznych jakie pojawiły się w zeszłym roku – czytamy w oficjalnym oświadczeniu TMC.

Podczas ostatniego weekendu w Abu Dhabi,  Mario Theissen w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził:
 
– Następny zespół wycofujący się z wyścigów, to najłatwiejsza droga dla nas, aby pozostać w F1.

Chcesz to masz, chciałoby się powiedzieć! Zgodnie z zapewnieniami FIA, wygląda na to, że zespół Petera Saubera ma już miejsce wśród 12 innych teamów w przyszłym sezonie. Wypowiedź Dr Theissena może też świadczyć, że bierze on pod uwagę prowadzenie zespołu „Qadbak – Sauber”.

O nowym inwestorze zespołu Petera Saubera pisałyśmy tutaj.

Najnowsze

Telefon Lamborghini

Są na świecie gadżety, tak unikalne, tak luksusowe, że tylko garstka ludzi może je posiadać. Nawet nie ze względu na niebotyczną cenę, ale także na limitowaną liczbę sztuk. Taki jest najnowszy telefon sygnowany markami Lamborghini i Tag Heuer.

fot. Tag Heuer

Obie marki postanowiły stworzyć przedmiot,  którego posiadanie będzie marzeniem garstki bogaczy tego świata – tak powstał telefon komórkowy Meridiist Automobili Lamborghini. Jest symbolem prestiżu, unikalności, ale też podkreśla status obu marek na naszym globie.

Tag Heuer – wiodący producent szwajcarskich zegarków – zaprojektował telefon w istniejącej już linii Merdiist. Opatrzył go logiem Lamborghini, które znalazło się na środku klawiatury. Z boku i na tylnej osłonie kamery (2 megapixele, CMOS – Complementary Metal Oxide Semiconductor) umieścił wiele mówiącą własną nazwę. Karta 2-gigowa pozwala na zrobienie aparatem ok. 5 tys. zdjęć.

Na szczycie telefonu znajduje się zegarek cyfrowy, wykonany w technologii OLED (Organic Light-Emitting Diode) z polerowanego szkła szafirowego (w pełni odporne na porysowania; tylko diament ma wyższą twardość), który za jednym przyciśnięciem może stać się stoperem (by mierzyć czas okrążeń na torze), lub pokazywać nazwy dzwoniących rozmówców. Od spodu umieszczono podłączenie do ładowarki, czy innych mediów – wygląd wejścia mini usb zainspirowany został końcówką wydechu Lambo. Wyświetlacz ma przekątną 1,9 cala.

Producent zapewnia, że bateria – gdy telefon jest w stanie stand-by – wytrzyma 28 dni, a ciągłej rozmowy – 7 godzin.

Telefon został wykonany z czarnego węglika tytanu, który posiada szereg unikalnych własności, tj. wysoką twardość (ok. 90 HRC), niski współczynnik tarcia, wysoką temperaturę topienia. Całość pokryto wysokogatunkową stalą nierdzewną. Jest ręcznie produkowany, a jego  400 części mechanicznych pochodzi właśnie od szwajcarskiego sztukmistrza. Na życzenie można zakupić telefon w atrakcyjnej oprawie – do wyboru jest skóra cielęca, skóra z aligatora oraz specjalna, designerska guma.

Wyprodukowanych zostanie jedynie 1963 sztuki telefonu – to także rok założenia firmy Lamborghini. Większość egzemplarzy została już zarezerwowana w ekskluzywnych butikach jubilerskich na całym świecie.

Więcej informacji oraz film znajdziesz tu.

Najnowsze