Ekologicznie i rodzinnie na Agrykoli

11 czerwca warszawski Park Agrykola zamienił się w „Miasteczko ekologicznej i bezpiecznej jazdy". Uczestnicy pikniku rodzinnego zorganizowanego dowiedzieli się, jak jeździć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych na drogach.

 

W jakim stopniu nienapompowane opony zwiększają zużycie paliwa? Ile benzyny pochłania gwałtowne hamowanie i ruszanie? Między innymi na te pytania otrzymali odpowiedź odwiedzający piknik. W punkcie informacji o ekologicznej jeździe – przygotowanym przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa – rozdawane były poradniki zawierające praktyczne wskazówki dla kierowców.

 

Wręczone zostały nagrody laureatom konkursu na reklamę ekologicznej jeazdy, prowadzonego w ramach Akademii Ekojazdy. Wystawę zwycięskich plakatów można było obejrzeć na terenie Miasteczka.

 

Pod okiem policjantów mali rowerzyści mogli sprawdzić swoje umiejętności w warunkach przypominających prawdziwy ruch uliczny w Mobilnym Miasteczku Ruchu Drogowego (przygotowanym przez Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji). Chętni podjęli wyzwanie zdobycia karty rowerowej i trenowali przejazd po torze przeszkód.

 

W tym samym czasie piesi, którzy założyli alkogogle, przekonali się o zaburzeniach widzenia powodowanych przez spożyty alkohol. W punkcie przygotowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – w ramach projektu Narodowy Eksperyment BezpieczeństwaWeekend bez ofiar – dostępny był też elektroniczny symulator jazdy dla dzieci.

Inwestycje infrastrukturalne prowadzone na terenie naszego kraju pokazywała natomiast wystawa „Polska po Drodze” Inwestycje, Bezpieczeństwo, Środowisko.

 

Śmiałków nie zabrakło w symulatorach: dachowań i zderzeń udostępnionych przez Instytut Transportu Samochodowego. Doświadczenia wyniesione z symulatorów potwierdzają skuteczności zapinania pasów bezpieczeństwa.

 

Spektakularną pokazową symulację akcji ratunkowej przeprowadziła jednostka Państwowej Straży Pożarnej.

 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce – za pomocą multimedialnych gier i tematycznych filmów – zachęcało do wprowadzania pro-środowiskowych nawyków i rozwiązań w każdym gospodarstwie domowym.

 

Dorośli i dzieci mieli możliwość zapoznania się z nowinkami technologicznymi w zakresie „zielonej motoryzacji”. Studenci Politechniki Warszawskiej (ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP) zaprezentowali PAKS –  ekologiczny samochód swojego autorstwa. Konstruktorzy osobiście wyjaśniali zasady działania pojazdu, który spala zaledwie litr paliwa na 300 km. Portal Gazeo.pl przygotował Strefę autogazu. Rozwiązania w zakresie zastosowań gazu ziemnego w motoryzacji prezentowane były przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji i CNG.AUTO.PL . Natomiast Rodzinną strefę motoryzacyjąa – a w niej rodzinne samochody – pokazał ProMotors.pl .

 

W symulacjach wypadków drogowych (przygotowanych na stoisku AXA Direct) można było nauczyć się udzielania pomocy ich ofiarom. A wszystko to pod profesjonalnym okiem instruktorów i ratowników medycznych z AdrenaLTika.

 

Chętnych do spróbowania swoich sił w rywalizacji sportowej stacja TVN Meteo (Partner Medialny pikniku) zaprosiła na specjalną ściankę wspinaczkową.

 

Imprezę w pogodnej atmosferze poprowadził Tomasz Zubilewicz.

 

Warto dodać, że piknik gościł także uczestników Supertestu Ekonomii – rajdu organizowanego przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich. Uczestnicy Supertestu wystartowali z Parku Agrykola. Tam też zakończyli późnym popołudniem swój przejazd na trasie Warszawa-Puławy-Radom-Warszawa.

 

Weekendowe spotkanie w plenerze było podsumowaniem kampanii edukacyjno-informacyjnej – „Akademia Ekojazdy” trwającej od stycznia 2011 roku. Projekt ten obejmował szereg działań kierowanych do obecnych i przyszłych kierowców. Uruchomiony został portal społecznościowy www.akademiaekojazdy.pl – źródło informacji o ekologicznych aspektach motoryzacji, sposobach na mniej szkodliwą dla środowiska  jazdę oraz alternatywnych możliwościach transportu.  Przygotowane Vademecum ekologicznej jazdy trafiło do kursantów szkół jazdy w całej Polsce. Piknik poprzedziła ogólnokrajowa kampania billboardowa.

Projekt dofinansowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze