Paula Lazarek

Edukacja, bezpieczeństwo, motocykle – Fabryka Mistrzów i Marzena Chrostek zapraszają na bezpłatne zajęcia motoryzacyjne dla dzieci!

Fabryka Mistrzów będzie przeprowadzać bezpłatne lekcje jazdy na motocyklu dla dzieci w wieku 5-12 lat.

W najbliższą niedzielę tj. 23 maja 2021r na torze Słomczyn zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Supermoto. W trakcie wydarzenia w godzinach 10.00-18.00 Fabryka Mistrzów będzie przeprowadzać bezpłatne lekcje jazdy na motocyklu dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Podczas zajęć dzieci będę mogły zdobyć wiedzę, jak zbudowany jest motocykl, jak bezpiecznie należy być ubranym podczas jazdy na motocyklu, jak wygląda droga hamowania czy motocykle są bezpieczne i jak być bezpiecznym na drodze.

To wszystko pod okiem doświadczonych motocyklistów, zawodników i trenerów. Zapisy odbywają się na miejscu. Zapraszają Fabryka Mistrzów oraz sponsor główny PKN Orlen. 

Do projektu Marzeny Chrostek, naszej redaktorki, byleś zawodniczki Supermoto, dołączył sponsor główny PKN Orlen. To wspaniała informacja dla dzieci i ich rodziców, którzy chcieliby, by ich pociechy mogły spróbować swoich sił na motocyklach, a jeszcze nie mieli okazji, by zrobić do w bezpiecznych warunkach pod okiem doświadczonych trenerów.

Taką możliwość stała się faktem i każdy, kto ma ochotę może wziąć udział w evencie Fabryki Mistrzów pod patronatem PKN Orlen. Pierwszy z serii takich eventów odbył się 16 maja w GOSiR Stare Babice w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Parcela. Tutaj pośród gąszczu pachołków, pod okiem Marzeny Chrostek i Marcina Stuszewskiego,  swoje pierwsze motocyklowe kroki stawiały dzieci w wieku 5-12 lat.

Warto nadmienić, że GOSiR Stare Babice to bardzo przychylne miejsce dla młodych motocyklistów to już trzeci sezon jak gości na swoim terenie Fabrykę Mistrzów i wspiera rozwój świadomości motoryzacyjnej wśród dzieci. Moto przygoda zaczynała się od odpowiedniego doboru stroju. Bezpieczeństwo jako pierwsze, zgodnie z tą myślą dzieci miały do wyboru różne rodzaje ochraniaczy, w których doborze pomagali trenerzy, pokazując, co jest najważniejsze i na co zwrócić uwagę przy doborze ochraniaczy czy kasku tak by w razie upadku dobrze chronił.

Kolejny etap to dobór motocykla i tu kolejna niespodzianka, motocykle nie różnią się tylko kolorami, ale również wielkością, mocą i stanem ogumienia. Ze wszystkim trzeba było się zapoznać i samemu doświadczyć.

Wreszcie siadamy na motocykle i tu znowu chwila zadumy, gdzie gaz wiedział każdy z uczestników, pytanie, gdzie są hamulce, było już o wiele trudniejsze. Z pomocą oczywiście pojawiali się trenerzy, podpowiadając jak siedzieć na motocyklu i jak się zachowywać w trakcie hamowania i przyspieszania.

Po dokładnym szkoleniu teoretycznym i ćwiczeniach na sucho nastąpił czas na odpalenie silników i postawienie pierwszych prawdziwych moto kroków. Pierwsze metry były dość niepewne, jednak z każdym kolejnym przejechanym metrem było coraz lepiej i dzieci nabierał pewności w przyspieszaniu i większej precyzji w hamowaniu.

Skoro jazda na wprost została opanowana, przyszedł czas na zakręty. Pomocny w tym był slalom, a na sam koniec do pokonania tor pełen zakrętów zakończony skrzyżowaniem, na którym trzeba było sprawdzić z której strony mamy pierwszeństwo przejazdu.

Uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy, nie dość, że była to świetna zabawa to jeszcze ogromna lekcja bezpieczeństwa. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób edukowania najmłodszych. Doświadczenia, które zdobyli, na pewno pozostaną im na długo w pamięci. Po tej lekcji wiedzą już dokładnie co to jest droga hamowania, bo na własnej skórze doświadczyli, że pojazdy silnikowe nie są w stanie zatrzymać się w miejscu. To była trudna lekcja wymagająca błyskawicznego nauczenia się oceniania prędkości, by precyzyjnie zatrzymać się w wyznaczonym przez trenera miejscu.

Po takiej lekcji każdy z uczestników, podchodząc do przejścia dla pieszych, wie, że samochód zatrzyma się w miejscu. W trakcie tego długiego burzliwego dnia między deszczem a słońcem prawie setka dzieci dzięki PKN Orlen mogła przeżyć lekcję bezpieczeństwa motoryzacyjnego w Fabryce Mistrzów. Bardzo budujące jest to, że tak poważna firma zabrała się za edukację najmłodszych i wspiera budowanie świadomości motoryzacyjnej w społeczeństwie. Jest to najlepsza droga do tego, by nasze polskie drogi stały się jeszcze bardziej bezpieczne. 

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze