Ewa Pertyńska

Dźwięk 3D w Audi

Już od tego roku w samochodach produkowanych przez Audi seryjnie ma być montowany sprzęt marek Bang&Olufsen oraz Bose, dzięki którym modele będą wydobywać dźwięk w jakości 3D bazującym na algorytmie liczbowym.

Dla wielu osób system nagłośnieniowy w samochodzie jest niemal równie ważny, jak praca całego auta. Sądząc po niektórych młodych ludziach, których zestaw grający jest wart więcej niż wóz, można przypuszczać, że nawet ważniejszy… Są też tacy, którym jakikolwiek sprzęt muzyczny jest zbędny, bo miodem dla ich uszu jest dźwięk pracy silnika. Najpopularniej spotykanym jest używanie nagłośnienia dość często, czy to w kwestii słuchania wiadomości w radiu, czy relaksu w trasie lub po pracy. Z tą myślą Audi sięga coraz dalej w pracy nad poprawieniem jakości sprzętów montowanych w swoich autach.

Według słów producenta dzięki nowym rozwiązaniom w samochodzie będzie można się poczuć jak w studiu nagrań. Sprzęty marek Bang&Olufsen oraz Bose umożliwiają wydobycie dźwięku jakości 3D, o niespotykanej dotąd głębi i czystości tonów.

W pierwszej kolejności to zastosowanie spotkamy w modelu Q7. Głośniki pracują na podstawie algorytmu liczbowego, dzięki któremu rodzaj sygnału jest obliczany dla każdego oddzielnie. Najpierw sygnał jest rozkładany na przestrzenne elementy składowe. Oznacza to w praktyce, że dźwięk odbijający się od różnych ścian i przeszkód w pomieszczeniu wraca do nadajnika, to z kolei pozwala odpowiedniemu oprogramowaniu przeanalizować dane dotyczące czasu powrotu fali dźwiękowej i dostosować się do nich. Każdy utwór ma zawarte w sobie te dane i algorytm liczbowy dostosowuje model pomieszczenia, w którym nagrany był oryginał, do wnętrza, w którym jest odtwarzany. Dzięki temu prowadząc samochód można się poczuć jak na koncercie – jeśli utwór akurat taki typ nagrania przedstawia – głośniki dostosowują pracę tak, by słuchacz miał zapewnione wszystkie wrażenia związane z taką sytuacją. Bierze się tu pod uwagę np. odległość dzielącą wokalistę od najdalszej ściany, sufitu czy podłogi i dopasowuje się je do proporcji wnętrza, w którym się przebywa. Dodatkowo sprzęt Bang&Olufsen, którego używa Audi, dokonuje skomplikowanych obliczeń pozwalających za pomocą 23 głośników słyszeć idealny dźwięk każdemu pasażerowi, niezależnie od miejsca siedzenia. System Bose składa się z 20 głośników.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze