Dziewięćdziesiątka Sobiesława Zasady!

Miał 22 lata, gdy w lutym 1952 r. jako nowicjusz stanął w BMW 320 na starcie silnie obsadzonego Rajdu o Błękitną Wstęgę Serpentyn Ojcowa. Pilotem była narzeczona Sobka, Ewa Goworowska. Ku zaskoczeniu rywali załoga Zasada/Goworowska wygrała te zawody, które pozostawiły ślad na całe ich życie.

Ewa i Sobek pobrali się 27 grudnia 1952 r. i stworzyli wspaniałe małżeństwo, które wciąż szczęśliwie rozkwita serdeczną miłością i oddaniem. Rajd, zorganizowany 68 lat temu przez Automobilklub Krakowski, stał się drogowskazem dla ich wielkiej, wspólnej automobilowej kariery.

Już w sezonie 1953 Sobiesław Zasada zaczął odnosić sukcesy w ogólnopolskich wyścigach ulicznych (m.in. w Lublinie i Krakowie), w których startował za kierownicą roadstera BMW 328. Od 1960 r. Sobiesław Zasada stał się najlepszym polskim kierowcą wyczynowym. Jedenaście razy zdobył tytuł mistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Trzykrotnie wywalczył mistrzostwo Europy (1966, 1967, 1971) i trzykrotnie wicemistrzostwo (1968, 1969, 1972) – a działo się to w czasach, gdy mistrzostwa Europy były najważniejszym w świecie cyklem rajdowym, zatem te tytuły były równoznaczne z obecnymi tytułami mistrza świata.

Sobiesław Zasada jest rekordzistą zwycięstw w Rajdach Polski – triumfował w nich czterokrotnie (wspólnie z małżonką Ewą w latach 1964, 1967, 1969, 1971). W 1967 r. wygrał w morderczym argentyńskim wyścigu drogowym Gran Premio Standard na dystansie 6 tys. km. W 1973 r. był inicjatorem i kapitanem zespołu, który Polskim Fiatem 125p ustanowił trzy światowe rekordy prędkości (na 25 tys. km, 25 tys. mil i 50 tys. km).

Sobiesław i Ewa Zasadowie w 1997 r. (mając po 67 lat!) wystartowali Mitsubishi Lancerem w Rajdzie Safari; te mordercze zawody ukończyli jako najstarsza załoga w dziejach afrykańskiej imprezy i zajęli rewelacyjne drugie miejsce w klasyfikacji grupy N, zdobywając punkty do mistrzostw świata WRC.

Od tamtego wielkiego sukcesu małżonkowie nadal z powodzeniem udzielają się w sporcie samochodowym, startując w Rajdach Żubrów, które niemal seryjnie wygrywają. Sobiesław Zasada ma na koncie łącznie ponad 150 zwycięstw w rajdach samochodowych w kraju i za granicą.

W swym dorobku Sobiesław Zasada ma m.in. nagrodę ministra spraw zagranicznych za rozsławianie Polski w świecie (1967), nagrodę Kisiela za osiągnięcia biznesowe (1996), Krzyż Oficerski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2000), a także tytuł najlepszego kierowcy w pięćdziesięcioleciu Polskiego Związku Motorowego (2000). Był fabrycznym kierowcą zespołów Steyr-Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz. Od lat z wielką pasją popularyzuje w mediach sport samochodowy i bezpieczeństwo ruchu drogowego; jest autorem licznych artykułów prasowych i kilkunastu książek, które osiągnęły łączny nakład ponad półtora milionów egzemplarzy i zostały przetłumaczone na język bułgarski, czeski, litewski, łotewski i rosyjski.

Państwo Zasadowie obchodzą w tym roku 90-lecie swoich urodzin; urodziny Sobiesława Zasady przypadną w poniedziałek 27 stycznia. W piątek 24 stycznia prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski podejmował państwa Zasadów w krakowskim magistracie i wręczył małżonkom jubileuszowy medal. Pośród licznych upominków, wiązanek i gratulacji dla jubilatów nie zabrakło także wręczonej przez prezesa Pawła Owczyńskiego okolicznościowej patery oraz kwiatów od Automobilklubu Krakowskiego, którego barwy Sobiesław Zasada reprezentował w ciągu swej długiej kariery i którego prezesem był w latach 1968-1972.

Na zdjęciu: Prezes Paweł Owczyński składa Państwu Zasadom gratulacje i powinszowania od Automobilklubu Krakowskiego.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze