Dzień sportów motorowych w Eurosport

Dziś Eurosport przewidział nielada gratkę dla wieblicielek sportów motorowych. Można zobaczyć m.in. WTCC, rajdy, superpuchar Porsche, wyścigi superbike'ów, żużel i motocross. Więcej w Motoprogramie.

Polecamy:

Eurosport
22:30 Magazyn FIA WTCC Najważniejsze wydarzenia dotyczące wyścigów FIA World Touring Car Championship, czyli Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych.
23:00 Rajdy samochodowe: Intercontinental Rally Challenge w Belgii podsumowanie
23:30 Rajdy samochodowe: Rally Raid World Tour Transiberico podsumowanie
00:00 Wyścigi samochodowe: Superpuchar Porsche w Wielkiej Brytanii sport
00:30 Wyścigi samochodowe 
Eurosport 2
10:00 Wyścigi superbike’ów: Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Snetterton 1. wyścig
10:30 Wyścigi superbike’ów: Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Snetterton 2. wyścig
11:30 Wyścigi samochodowe: Superpuchar Porsche w Wielkiej Brytanii 
14:00 Żużel: Grand Prix Polski 
15:00 Wyścigi superbike’ów: Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Snetterton 2. wyścig
15:45 Wyścigi samochodowe: Seat Eurocup w Brnie sport
17:00 Motocross: Mistrzostwa Świata w Niemczech wyścig w klasie MX2
Łukasz Kędzierski na niedawnych Mistrzostwach Polski Motocross w Lublinie
fot. Frendl

Więcej programów motoryzacyjnych na dziś w Motoprogramie.

 

Najnowsze

Motocykliści wiozą nadzieję i życie

Prawie 400 potencjalnych dawców szpiku kostnego udało się pozyskać pomorskiej grupie motocyklistów, którzy 20 czerwca na terenie Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim zorganizowali wraz z Fundacją DKMS akcję 'TAK - Jestem Dawcą Nadziei i Życia' dla 32-letniej Hani.

fot. Paweł Linda

Akcję zorganizowali pomorscy motocykliści związani z Forum M3M (Moto3Miasto.pl), współuczestniczący m.in. w corocznym przedsięwzięciu „Mikołaje na Motocyklach”, znani z licznych akcji charytatywnych, regularnych zbiórek krwi, niesienia pomocy i uśmiechów dzieciom z domów dziecka.  

W Pruszczu Gdańskim szukano przede wszystkim dawcy dla Hani Szymańskiej z Lęborka. Mamy dwójki dzieci, która na białaczkę cierpi od dwóch lat.

Niestety nie udało się nam przebić liczby zarejestrowanych osób w Pucku, ale cieszymy się z efektu akcji. Każda zarejestrowana osoba to sukces, bo może potencjalnie uratować komuś życie. Być może będzie to właśnie jeden z motocyklistów? – mówi Piotr Szulc „Niemiec” współorganizator przedsięwzięcia.

fot. Paweł Linda

To nie nowość, że motocykliści pomagają potrzebującym. Nie raz środowisko motocyklowe pokazało, że potrafi się zorganizować na dużą skalę po trosze w myśl powiedzenia: „działaj lokalnie, myśl globalnie”.

Niestety wciąż dużo głośniej mówi się o wypadkach z udziałem motocyklistów, niż akcjach dzięki których ktoś może dostać szansę na nowe życie.

Jesteśmy na TAK – dla wszelkiego rodzaju szlachetnych inicjatyw – jak np. zapoczątkowana w Pruszczu Gdańskim i mamy nadzieję kontynuowana akcja pomorskich motonitów.

 

fot. Paweł Linda
fot. Paweł Linda

Najnowsze

II Ogólnopolski Zlot Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych

27 czerwca 2009r. w Gdyni przy ul. Jana Pawla II 3 (Skwer Kościuszki) odbędzie się II Ogólnopolski Zlot Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych. To doskonała okazja by spotkać polskich konstruktorów i ekspertów.

Samochody, motocykle, motorowery, rowery, trzykołowce, Melex’y, łodzie elektryczne lub inny pasażerski sprzęt pływający, lotnie elektryczne, paralotnie elektryczne, samoloty elektryczne, helikoptery itp. Coraz mniej pojazdów nie ma swojej alternatywnej, ekologicznej wersji. Na II Ogólnopolskim Zlocie Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych będzie można zapoznać się z istniejącymi technologiami, porozmawiać i wymienić opinie z ekspertami, konstruktorami oraz producentami i użytkownikami pojazdów elektrycznych.
Zaprezentują się m.in.:

Grzegorz Cioch – ROWER EV
Henryk Doruch – Fiat 126pEV
Bartosz Górecki – PW PAC-CAR
Jarosław Guziński – ROWER EV, MELEX
Mariusz Karasek – DWUKÓŁKA – przypominająca SEGWAY’a
Zbyszek Kopeć – TOYOTA COROLLA, DAEWOO NEXIA, HYUNDAI ACCENT
Rafał Kotowski – WARTBURG EV
Piotr Kropisz Interbike – ROWERY EV
Dominik Łyskojć – FIAT PUNTO EV
Marek Młot – FIAT SEICENTO
Bartosz Puchowski – JEDNOSTKI PŁYWAJĄCE
Rafał Ramotowski – SMART EV
Andrzej Szczygielski – ROWER EV
Tadeusz Walasek – PEUGEOT 106EV, ROWERY EV
Paweł Wieczorek (studenci PG) – OPEL KADET EV
Andrzej Łebkowski – FORD ESCORT EV
MELEX
TOYOTA PRIUS
TOYOTA CAMRY
i inni

Część pierwsza to zlot użytkowników i twórców pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Organizatorzy dają możliwość zaprezentowania różnych pojazdów wykonanych we własnym zakresie lub pochodzących z produkcji seryjnej. Mogą to być m.in. samochody, motocykle, motorowery, trzykołowce, pojazdy golfowe, łodzie elektryczne lub inny pasażerski sprzęt pływający, lotnie elektryczne, paralotnie elektryczne, samoloty elektryczne, helikoptery itp.

Część druga to odbywająca się równolegle ze zlotem konferencja naukowa, w trakcie której zaprezentowane zostaną nowe technologie, osiągnięcia naukowe i organizacyjne, dzięki którym możemy poprawić niezależność energetyczną i zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.

Poniżej szczegółowy program II Zlotu Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych, Gdynia 2009

Część otwarta: (wstęp wolny)
9:00 Otwarcie wystawy pojazdów elektrycznych (Akademia Morska).

10:00 – 12:00 Konferencja „Nowa Era Motoryzacji”.
Program wdrożeniowy i badawczy. Prezentacje projektów do Green Cars Initiative..
Terminale ładowania. Wtyczkowe i bezstykowe.
System monitorowania infrastruktury i pojazdów
Taksówka dla Europy
Autobusy elektryczne w Polsce
Centrum badawczo-certyfikacyjne
Karoserie kompozytowe

Część zamknięta: (dla zaproszonych gości)

15:30 – 20:00 Rejs Darem Młodzieży i warsztaty kompetencyjne:

15:30 – 16:15 Oglądanie panoramy Zatoki Gdańskiej z pokładu Daru Młodzieży

16:30 – 18:00 Warsztaty kompetencyjne I Panel:
Prawne i organizacyjne formy budowy rynku pojazdów elektrycznych w Polsce.
Prezentacja wprowadzająca i dyskusja.

II Panel:
Pojazdy elektryczne i infrastruktura ich ładowania: system transportowy i system magazynowania energii elektrycznej dla OZE.

Osoby zainteresowane zgłoszeniem swojego uczestnictwa z pojazdem, proszone są o kontakt z dr Andrzejem Łebkowskim (Akademia Morska w Gdynii): andrzejl@am.gdynia.pl

Zapraszamy do udziału w imprezie, na której nie zabraknie samochodów elektrycznych zbudowanych przez polskich konstruktorów.

Na temat pierwszego zlotu można przeczytać tu: http://ev.am.gdynia.pl/index.html

zdjęcia: http://pojazdyelektryczne.arbiter.pl/galeria/zlot.ev

 

 

Najnowsze

Jak spakować samochód na wyjazd wakacyjny?

Niby łatwa to czynność, ale zwykle przysparza przed wyjazdem sporo nerwów. Zamieszczamy kilka ważnych wskazówek dotyczących bezpiecznego przewożenia bagażu oraz na przykładzie Chevroleta Captiva pokazujemy przydatne wyposażenie, które zabezpieczy nasz bagaż przed przemieszczaniem.

Wygląda znajomo? Co możesz zrobić, aby pakowanie się na wakacje nie było takim strasznym wyzwaniem?
fot. Chevrolet

Obecnie kierowcy wiedzą już, że wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, dzieci muszą siedzieć na specjalnych fotelikach, a zagłówki muszą być odpowiednio ustawione. Niestety, wciąż zdarzają się osoby, które ignorują zasady bezpieczeństwa w czasie pakowania bagażu. Przykładowo Chevrolet Captiva, popularny samochód rodzinny, posiada wiele różnych opcji wyposażenia, które pomogą przewieźć bagaż w sposób bezpieczny i wygodny. 

Trzeba przyznać, że gdy ma się bagażnik tak duży, jak ten w Captivie, o objętości powyżej 456 litrów, ma się ochotę po prostu wrzucić do środka bagaże, czy inne pakunki.

Cięższy bagaż należy umieszczać za tylnymi siedzeniami.
fot. Chevrolet

Kierowcy, którzy naprawdę dbają o bezpieczeństwo – swoje i swoich pasażerów – dwa razy przemyślą najmądrzejszy sposób załadowania samochodu. Najważniejsza zasada bezpieczeństwa brzmi: ciężkie przedmioty powinny zawsze znajdować się na dole bagażnika i być dokładnie dociśnięte do tylnego siedzenia, w celu ograniczenia ryzyka związanego z ich wdarciem się do przodu w czasie ewentualnego wypadku. Dlaczego: pełen pojemnik z wodą waży 17 kilogramów. W czasie wypadku te 17 kilogramów przekształca się w ponad pół tony masy uderzającej w tylne siedzenie. Aby ograniczyć siłę uderzenia takiego ładunku, ciężkie przedmioty należy umieścić bezpośrednio przy tylnym siedzeniu, oraz zastawić innym bagażem lub przywiązać tak, żeby nie zjechały do tyłu.  Jeśli się tego nie zrobi, wszystko może wypaść do przodu w czasie raptownego hamowania lub wypadku.

Pakowanie ułatwiają takie akcesoria jak bagażnik rowerowy czy bagażnik dachowy
fot. Chevrolet
Jeśli z tyłu nie ma pasażerów, należy zapiąć pasy krzyżowo, dla zapewnienia dodatkowej stabilności.
fot. Chevrolet

 

 

 

 

 

 

 

Poza ciężkimi walizkami, bagaże wakacyjne często składają się z lżejszych przedmiotów, takich jak torby sportowe, maty plażowe, dmuchane materace i gumowe pontony. Powinno się je zapakować w taki sposób, żeby wypełniły puste miejsce wokół cięższych przedmiotów – tak mocno i ciasno, jak tylko się da. Należy unikać pakowania bagaży powyżej linii tylnych siedzeń. Wszystko wystające ponad nimi może wpaść do przodu, narażając pasażerów na obrażenia, w czasie gwałtownego hamowania lub stłuczki. Wersja siedmioosobowa Captivy wyposażona jest w siatkę bagażową w standardzie, aby zapobiec tego typu sytuacjom. Wersja pięcioosobowa może zostać doposażona u dealerów. Zaleca się zabezpieczenie bagażu za pomocą pasów bagażowych.

Captiva wyposażona jest w standardzie w uchwyty mocujące, zaś pasy bagażowe także można dokupić u dealerów. Jeśli z tyłu nie ma pasażerów, należy zapiąć pasy krzyżowo, dla dodania tylnemu siedzeniu dodatkowej stabilności. Aby bezpiecznie przewieźć np. rowery dostępnych jest kilka dogodnych systemów załadunkowych, takich jak bagażniki rowerowe czy bagażniki dachowe.

Przedmioty potrzebne w nagłych przypadkach, takie jak trójkąt ostrzegawczy, odblaskowa kamizelka ostrzegawcza czy zestaw pierwszej pomocy, należy schować w łatwo dostępnym miejscu.
fot. Chevrolet
Napompuj koła. W pełni załadowany samochód potrzebuje większego ciśnienia w oponach.
fot. Chevrolet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ważne: trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę ostrzegawczą i zestaw pierwszej pomocy należy pakować tak, aby zawsze można było łatwo się do nich dostać! 

Dodatkowe wskazówki dotyczące bezpiecznego prowadzenia w czasie wakacji:
ze względu na cięższy ładunek, należy dostosować ciśnienie w oponach.
– Obciążenie tyłu podnosi przód samochodu. Aby uniknąć oślepiania samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka w nocy, światła powinny być odpowiednio ustawione. Captiva (poza wersją podstawową) jest wyposażona w funkcję automatycznego poziomowania świateł.

Najnowsze

Sebastien Loeb i Dani Sordo na Karowej

Sebastien Loeb i Dani Sordo w Polsce? Wszystko jest możliwe! Na kilka dni przed Rajdem Polski rajdowy zespół Citroena odwiedził Warszawę - zawodnicy wzięli udział w konferencji prasowej, następnie zrobili wielkie i wspaniałe widowisko na najbardziej rajdowej ulicy w Polsce - Karowej.

Fot. Magda Geringer

Odkąd Sebastien Loeb pojawił się w rajdowym światku, natychmiast wiele kobiet baczniej zaczęło oglądać relację z mistrzostw świata. Pięciokrotny mistrz świata może pochwalić się oprócz swoich niesamowitych umiejętności jazdy samochodem, także pięknymi niebieskimi oczami i zniewalającym uśmiechem. Nie mniej uroku mają w sobie jego koledzy z zespołu – okrąglutki na buzi Daniel Elena, najwyższy z team’u Dani Sordo oraz jego pilot Marc Marti. Wszyscy przybyli na konferencję prasową odciągnięci od telewizora, na którym obserwowali start wyścigu Formuły 1. Następnie z cierpliwością i uśmiechem odpowiadali na pytania prowadzącego oraz dziennikarzy.

Ariel Piotrowski z Anną Wódkiewicz walczyli o tytuł Najszybszego na Karowej
fot. Magda Geringer

Kilka godzin później przenieśli się z Okęcia do centrum Warszawy. Na zamkniętej dla ruchu ulicy Karowej dali wspaniałe show, jeżdżąc swoim Citroenem C4 WRC. Podziwiać najlepszych z najlepszych przybyło kilka tysięcy osób, które spoglądały w mocno zachmurzone niebo. Na szczęście spadło tylko kilka kropel deszczu… Choć temperatura jak na początek lata nie rozpieszczała fanów, emocje, jakich dostarczyli zawodnicy rozgrzały każdego. Zanim jednak mistrzowie wyjechali na trasę pojawiły się rajdówki znane z polskich oesów. Zawodnicy walczący w mistrzostwach naszego kraju w Citroenach C2 R2 rywalizowali o tytuł Najszybszego Kierowcy na Karowej. Zwycięzcami zostali Tomasz Gryc i Krzysztof Zubik. Wśród walczących o ten tytuł była także jedna kobieta – Anna Wódkiewicz, która pilotowała Ariela Piotrowskiego.

Loeb z Sordo dali niezłe show!
fot. Magda Geringer

Po zaciętej walce mniejszych Citroenów, na trasę w końcu wyjechali nasi goście zza granicy. Na prawy fotel swojej rajdówki zapraszali znane polskie twarze. Niesamowitych emocji dostarczył Sylwi Gruchale Sebastien Loeb. – To jest prawdziwe życie – powiedziała od razu po wyjściu z C4 WRC Sylwia. – To niesamowite uczucie jechać z 5-krotnym Mistrzem Świata! Nadal jestem w szoku, że taki styl jazdy jest w ogóle możliwy. To inaczej wygląda, gdy się obserwuje z boku, a zupełnie inaczej, gdy siedzisz w środku i czujesz jak działają na ciebie wszystkie siły – powiedziała mistrzyni olimpijska Sylwia Gruchała. Wśród szczęśliwców, którzy mogli usiąść na fotelu pilota byli także Artur Żmijewski, Leszek Blanik, Pascal Brodnicki i Marcin Prokop.

Najnowsze