Dzieci wróciły do szkół - kierowcy, uważajcie na drogach!

Dzieci wróciły do szkół - kierowcy, uważajcie na drogach!

03 września 2020
2
Po blisko półrocznej przerwie uczniowie wracają do stacjonarnej nauki, dlatego kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w pobliżu placówek oświatowych. Powinni być przygotowani na nagłe pojawienie się dziecka na przejściu dla pieszych i pamiętać, że odwożąc swoich podopiecznych do szkoły, nie mogą zatrzymywać się w niedozwolonych miejscach.
Loading module...

Po okresie nauki zdalnej oraz wakacji dzieci wracają do szkół. Z tego powodu kierowcy przemieszczając się w pobliżu placówek oświatowych, powinni pamiętać  o bezpieczeństwie uczniów przebywających w okolicy.

Statystycznie każdego dnia w Polsce kilkoro dzieci w wieku 7-14 lat uczestniczy w wypadku drogowym. Blisko co trzecie dziecko z tej grupy wiekowej ranne w wypadku to pieszy. 

Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, zwraca uwagę:

Dzieci nie zawsze posiadają umiejętność bezpiecznego pokonywania przejścia dla pieszych. Nierzadko poruszają się też na hulajnogach czy rowerach, nie zachowując należytej ostrożności. Z tego powodu w okolicy szkoły i innych miejsc uczęszczanych przez uczniów, kierowca powinien ograniczyć prędkość i być przygotowany na nagłe pojawienie się dziecka na przejściu.

Nierzadko bezpieczeństwu dzieci w pobliżu placówek oświatowych zagrażają sami rodzice. Osoby, które chcą podwieźć uczniów pod samo wejście do szkoły, odpowiadają za wzmożony ruch w jej okolicy. W porannym pośpiechu i stresie opiekunowie dzieci mogą łatwo doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. 

Problemem jest również nieprawidłowe parkowanie w otoczeniu szkoły. Samochód pozostawiony niezgodnie z przepisami, np. zbyt blisko przejścia dla pieszych, może utrudniać dzieciom bezpieczne przemieszczanie się. Ze względu na niski wzrost dzieci wychodzące zza zaparkowanego auta mogą być niewidoczne dla nadjeżdżających kierowców.

Komentarze

jan
03 września 2020 08:43
czy ktoś uczy dzieci jak przechodzić przez jezdnię? Kilka razy widziałem jak matka cignie dziecko przez pasy przy czerwonym świetle.
Tina
03 września 2020 12:42
A może dzieci też powinny uważać? A nie wybiegać wprost pod koła