Dwie Polki w programie "FIA Girls on Track Rising Stars"

08 lipca 2020
Natalia Gładysz oraz Kinga Wójcik zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie „FIA Girls on Track Rising Stars”. To ich szansa na wsparcie Ferrari i starty w Formule 4.

„FIA Girls on Track Rising Stars„ powstał przy współpracy Komisji FIA ds. Kobiet w Motosporcie ze Scuderia Ferrari, dla dziewcząt w wieku 12-16 lat. Wybrane zawodniczki mogą liczyć na szereg szkoleń na torze i poza nim, zapewniających zdobycie kluczowych umiejętności technicznych i doskonalenie zdolności sportowej jazdy. Finalistki zakwalifikują się do dwuletniego programu wsparcia Ferrari Driver Academy, zakończonego startami w Formule 4.

Rywalizacja o miejsce w programie "FIA Girls on Track Rising Stars" nie była łatwa, bo chęć udziału w kwalifikacjach zgłosiło ponad 70 kandydatek z 29 krajów. Wśród 24 najlepszych, wybranych do programu zawodniczek, znalazły się dwie Polki: Natalia Gładysz i Kinga Wójcik.

Następnie plan "FIA Girls on Track Rising Stars" przewiduje kwalifikacje - Schoot out w dniach 12-13 października 2020 na Torze Paul Ricard we Francji. Tam wyłoniona zostanie lista 12-stu uczestniczek kolejnego etapu, które pojadą na obozy szkoleniowe:

- Obóz treningowy 1 (Karting) – 14-15 października 2020  na Torze Paul Ricard we Francji

- Obóz treningowy 2 (F4) – 3-4 listopada 2020 na Torze Paul Ricard we Francji

- Obóz treningowy Ferrari Driver Academy Camp (F4) – 9-13 listopada 2020 w Maranello we Włoszech dla czterech najlepszych zawodniczek.

Podczas ostatniego spotkania wyłoniona zostanie finalistka programu, która będzie mogła skorzystać z 2-letniego wsparcia zespołu Scuderia Ferrari i programu Ferrari Driver Academy. Kolejne kwalifikacje do "FIA Girls on Track Rising Stars" odbędą się w sezonie 2021.

- Czuliśmy, że musimy podjąć dalsze wysiłki, aby rozszerzyć obszar naszej działalności o kobiety młode, które chcą uprawiać sport motorowy. Chociaż nie ma faktycznej bariery dla ich uczestnictwa w wyścigach, mamy świadomość, że kobietom trudniej jest osiągnąć postęp w tej dziedzinie. Dlatego zareagowaliśmy entuzjastycznie na inicjatywę FIA i wierzymy, że możemy pomóc wprowadzić jeszcze więcej młodych kobiet do tego fantastycznego sportu. Kto wie, może kiedyś jeszcze raz zobaczymy kobietę startującą w wyścigach Mistrzostw Świata F1, po raz pierwszy od 1976 roku – powiedział Mattia Binotto, szef zespołu Scuderia Ferrari.

Zadaniem zainicjowanej w 2009 roku Komisji FIA ds. Kobiet w Motosporcie było stworzenie kultury, która ułatwia i docenia pełny udział kobiet we wszystkich aspektach motorsportu. Od początku komisja zajęła się celem, jakim jest zwiększenie zainteresowania kobiet kartingiem, ponieważ to dostępna, oddolna „brama” do wielu dyscyplin sportów motorowych. Zaczęło się od projektu „CIK-FIA Karting Academy Trophy”, by w 2018 zwiększyć zasięg poprzez program „The Girls On Track” dla dziewcząt w wieku 13-18 lat. A najnowszy projekt "FIA Girls on Track Rising Stars" to kontynuacja i dopełnienie tych działań.

Zobacz także: Kinga Wójcik i jej kartingowy styl życia

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!