Dunki w Łańcuchu Herbowym

25 lutego 2009
Trwa przerwa w zawodach żużlowych i mamy czas, aby przyjrzeć się wydarzeniom zeszłego sezonu. Szczególnym punktem w kalendarzu imprez była 56. edycja turnieju o Łańcuch Herbowy, w którym wystartowały dwie Dunki.
Loading module...
fot. msjspeedway.com

Atrakcji nie zabrakło podczas zeszłorocznej edycji Memoriału Mirosława Borowicza, który jest częścią turnieju o Łańcuch Herbowy. Emocji dostarczyła damska obsada, która startowała na równi z męską.  Na zawody przyjechały dwie Dunki: Stefanie Jensen i Cebine Randrup. Organizatorzy do walki z dziewczynami wystawili ostrowskich juniorów: Emila Idziorka i Marcina Liberskiego. 
Pierwsza gonitwa rozpoczęła się dla dziewczyn pechowo: Stefanie Jensen zaliczyła wywrotkę zwaną popularnie „świecą". Jak można się domyślać było to powodem kpin publiczności oraz mediów. Trzeba przyznać, że występ dziewczyn nie należał do wyjątkowo udanych - ale raczej należałoby podkreślać fakt, że pokonały cztery kółka. Może nie jest to osiągnięcie dla "wyjadaczy" startujących od lat w speedwayu, jednak z punktu widzenia kobiet, wymaga to wiele poświęcenia i odwagi. Szczególne słowa uznania należą się zatem Stefanie, która po upadku postanowiła nie poddawać się i startowała w kolejnych wyścigach. 

fot. K. Wachowska

Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego jest najstarszym turniejem żużlowym w Polsce. Pierwszy odbył się w 1950 roku pod hasłem „Sport polski walczy o pokój". Zwyciężył wtedy Alfred Smoczyk. W latach 1960 a 1975 zaprzestano rozgrywania tej imprezy, chociaż wyjątkiem był rok 1966. Łańcuch Herbowy zyskał miano jednej z najbardziej prestiżowych imprez. W latach wcześniejszych gwiazdami była polska czołówka, z biegiem czasu w rozgrywkach zaczęli brać udział również zagraniczni zawodnicy. Memoriał Mirosława  Borowicza stał się nieodzownym elementem towarzyszącym walce o Łańcuch Herbowy, a poświęcony został pamięci Mirosława Borowicza - działacza Iskier, a później Klubu Motorowego - który zmarł w 2004 roku.

Oto zawodnicy, którzy zdobyli Łańcuch Herbowy: Paweł Dziura, Józef Olejniczak, Andrzej KrzesińskiMarian Philipp, Kazimierz Bentke, Henryk Żyto, Jan Malinowski, Jerzy Szczakiel, Ryszard Fabiszewski, Leonard Raba, Zbigniew Filipiak, Robert Słaboń, Wojciech Kaczmarek, Jacek Brucheiser, Petr Kucera, Jan Krzystyniak, Edward Jancarz, Andrzej Huszcza, Zenon Kasprzak, Wojciech Załuski, Sławomir Drabik, Marek Garsztka, Dariusz Śledź, Roman JankowskiRif Saitgariejew, Piotr Protasiewicz, Jacek Gollob, Sebastian Ułamek, Rafał Kurmański, Krzysztof Słaboń, Rune Holta, Nicki Pedersen czy Tomasz Gollob.

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!