Katarzyna Frendl

Drifterka Aga Percz daje pokaz umiejętnej jazdy… policjantom! Film

Jest młoda, piękna i utalentowana - zaczyna być rozpoznawalna w środowisku drifterów samochodowych. Jej film zainteresował też internautów. Dlaczego?

Rzadko ogląda się popisy umiejętnej jazdy „jazdy bokiem” w wydaniu kobiecym – do tej pory w Polsce przodowała w tym względzie jedynie Karolina Pilarczyk. Jednak rośnie jej konkurencja – Aga Percz, jak widać na filmach, ćwiczy drifting z pełną determinacją, na jednym z krakowskich parkingów. Na jej treningu pojawia się Policja – co z tego wynikło? Zobaczcie na filmie!

Gdyby wszyscy policjanci byli tacy sympatyczni…

 

Najnowsze

Katarzyna Frendl

„Wielkopolanki za kółkiem” już 8 marca na Torze Poznań

Już 8 marca 2015 dokładnie w Dzień Kobiet Automobilklub Wielkopolski organizuje samochodową imprezę wyłącznie dla kobiet - Wielkopolanki za kółkiem!

Impreza rajdowa „Wielkopolanki za kółkiem” to wyjątkowy rajd samochodowy, jest sztandarową imprezą turystycznej ekipy  Automobilklubu Wielkopolski. Rozgrywana jest cyklicznie od 2001 roku, a więc w tym roku już 14 edycja! W pierwszych edycjach był to rajd organizowany z okazji Dnia Kobiet, później wprowadzono ograniczenie, mówiące o tym, ze kierowcą musi być kobieta, a od kilku lat dopuszczamy w składzie załogi wyłącznie kobiety. I to się okazało strzałem w dziesiątkę! Od tego czasu znacznie zmienił się profil rajdu, wzrasta frekwencja i co roku zgłasza się coraz więcej kobiet, pragnących współzawodniczyć z innymi przedstawicielkami płci pięknej.

Dla najlepszych na pewno będą puchary, dla najlepszych będą też najlepsze nagrody. Nie znaczy to, ze reszta odjedzie z pustymi rękami! Oprócz uczestniczek przybywa również sponsorów, więc a każda uczestniczka może liczyć na wyjątkowe nagrody, które będą również rozlosowane między wszystkie uczestniczki!

W dniu rajdu na trasę wyrusza średnio około 80 samochodów, a w każdym z nich wyłącznie kobiety. Nie znaczy to, ze na okolicznych kierowców pada blady strach, wbrew wszem panującej opinii, Wielkopolanki  radzą sobie za kółkiem bardzo dobrze.

W bieżącym roku trasa rajdu będzie wiodła terenami Komornik, Lubonia, Puszczykowa, Poznania i Przeźmierowa. Start będzie zorganizowany w ŠKODA AUTOLAB w Komornikach, a meta na Torze Poznań. W imprezie wezmą udział zawodniczki z całej Wielkopolski, a każda z nich będzie zacięcie walczyć o wygraną. Jednym z głównych założeń imprezy jest zapoznanie uczestniczek z walorami turystycznymi powiatu poznańskiego. Odwiedzą one Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Później również wyszaleją się  na Torze Poznań i zweryfikują swoje umiejętności za kółkiem podczas pokonywania prób sprawności. Rajd od zeszłego roku nosi imię Klementyny Śliwińskiej pierwszej wielkopolskiej automobilistki, która w 1914 roku jako pierwsza w Wielkopolsce zdobyła prawo jazdy.

Zapraszamy wszystkie kobiety! Zgłoszenia i szczegóły na stronie internetowej sites.google.com/site/wielkopolankizakolkiem/ lub  latwy.pl/Wielkopolanki

Patronat medialny nad imprezą objęła Motocaina.pl

Najnowsze

Katarzyna Frendl

Kwiaty i zaproszenia na szkolenie dla pań od policjantów z „drogówki”

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu uczczą w piątek zbliżający się Dzień Kobiet. Policjanci obdarują panie - uczestniczki ruchu drogowego - zaproszeniami na szkolenie z zakresu bezpiecznej jazdy oraz na przegląd techniczny auta. Szkolenie poprowadzi kierowca rajdowy, a zarazem dziennikarka motoryzacyjna Motocaina.pl - Magdalena Wilk.

W piątek, 6 marca, mazowiecka „drogówka” przeprowadzi akcję prewencyjną „Kobieta na szóstkę”, która będzie promowała bezpieczne zachowanie kierujących na drodze. Wszystko w związku z przypadającym w niedzielę Dniem Kobiet.

Policyjne patrole będą sprawdzać na ulicach Radomia samochody, zwłaszcza te, którymi będą kierowały panie. Funkcjonariusze przy okazji kontroli i rozmowy o bezpieczeństwie będą wręczać kierującym kobietom zaproszenia na spotkanie instruktażowe o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kobiety zostaną także obdarowane kwiatami.

A już w kolejny piątek (13 marca) na kartodromie Automobilklubu Radomskiego panie, które otrzymają zaproszenia będą mogły wziąć udział w szkoleniu, które poprowadzi radomianka, kierowca rajdowy, a zarazem dziennikarka motoryzacyjna – Magdalena Wilk. W czasie kilkugodzinnego spotkania kobiety będą mogły zapoznać się z prawidłowym przygotowaniem auta do jazdy oraz technikami doskonalącymi jazdę w trudnych warunkach drogowych. Diagnostycy z Automobilklubu Radomskiego sprawdzą i wyregulują światła w samochodach uczestniczek szkolenia, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu sprawdzą wszystkim chętnym liczbę punktów karnych i skontrolują wskazania prędkościomierzy w samochodach ze wskazaniami policyjnych radarów. Będzie także można zasięgnąć porad prawnych z zakresu ruchu drogowego.

Jak wyraźnie wskazują policyjne statystyki, to mężczyźni są sprawcami znacznej większości wypadków i kolizji drogowych. W ubiegłym roku, na terenie Mazowsza mężczyźni, którzy kierowali pojazdami byli sprawcami 1506 wypadków drogowych oraz 10982 kolizji. W tym samym czasie kobiety przyczyniły się do powstania 393 wypadków i 3260 kolizji drogowych. Jako piesi, panie świecą jeszcze lepszym przykładem. W 2013 roku kobiety spowodowały 47 wypadków, natomiast piesi mężczyźni 175.

Kobiety też znacznie rzadziej wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. W roku 2014, 174 wypadki spowodowali nietrzeźwi mężczyźni, a jedynie 5 kobiety.

Akcja zostanie przeprowadzona w najbliższy piątek (6 marca) w godz.11-13 na parkingu przy Automobilklubie Radomskim w Radomiu przy ul. Warszawskiej 17/21.

Zaproszenia będą ważne dopiero po wcześniejszym e-mailowym potwierdzeniu chęci udziału w szkoleniu, na adres: bezpieczny.niechroniony@gmail.com. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 10 marca. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zaproszenia można także pobrać ze strony internetowej: www.facebook.com/bezpieczny.niechroniony

Szkolenie odbędzie się 13 marca (piątek) w godz. 13-16 na terenie Automobilklubu Radomskiego w Radomiu przy ul. Warszawskiej 17/21.

Patronem medialnym działań mazowieckiej „drogówki” jest Radio „Eska” Radom oraz kobiecy portal motoryzacyjny motocaina.pl.

Najnowsze

Katarzyna Frendl

Dzień Kobiet w programie „Na Osi”

Zapraszamy do oglądania najnowszego odcinka „Na Osi” - z okazji Dnia Kobiet program poświęcony będzie w całości paniom. Czy płeć piękna może być transportowcem, kierowcą lub pracować w służbach mundurowych? Przekonacie się oglądając ten odcinek.

Dla wszystkich Pań oglądających ten odcinek producenci programu przygotowali konkurs, w którym do wygrania będzie złota biżuteria o wartości 1000 złotych.

W odcinku, którego premiera w Motowizji odbędzie w sobotę 7 marca o 14:00, w TVR i Tele 5 we wtorek 10 marca odpowiednio o 21:25 i 22:30 zobaczyć będzie można m.in.:
– sympatyczną Anię jeżdżącą na co dzień ciężarowym Volvo FH
– szczyptę statystyk pokazujących, że kobiety też dają radę w zdominowanym przez mężczyzn świecie transportowców
– jak baba okiełznała ciężarowego Mercedesa Antosa
– że Panie w mundurach są piękne oraz że bez kobiet motoryzacja byłaby smutniejsza i wiele innych ciekawostek…

FIA European Truck Racing Championship -

Audycja nadawana jest w:
– Motowizji – dostępnej na platformie cyfrowej NC+ na kanale 124, w ORANGE TV na kanale 136, w sieci TOYA na kanale 32 i w Multimedia Polska – kanał 211,
– TVR – która jest dostępna we wszystkich wiodących sieciach kablowych w Polsce, w tym sieci UPC na kanale 159 i Vectra na kanale 711 oraz niekodowanej satelicie Eutelsat,
– TELE 5, która jest dostępna w ofercie wszystkich platform cyfrowych oraz w większości sieci kablowych, w tym Cyfrowy Polsat na kanale 192, UPC na kanałach 169/132 i 119/48, Netia
na kanale 23 oraz Multimedia – kanał 19. 
 

Najnowsze

Katarzyna Frendl

Więcej kobiet za kierownicą

4 na 10 kierowców jeżdżących po polskich drogach to panie, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wydanych prawa jazd kobietom wzrosła o niemal 150 procent, podczas gdy mężczyznom o 84 procent - wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Na koniec 2014 r. w Polsce uprawnienia do prowadzenia pojazdów posiadało niemal 20 mln Polaków – blisko 7,7 mln kobiet oraz 11,9 mln mężczyzn (dane CEPiK). 10 lat wcześniej, w 2004 r., kierowców mieliśmy dwukrotnie mniej, a udział pań wynosił zaledwie 32%.

Z ostatniej przeprowadzonej policyjnej analizy wypadków drogowych wynika, że w 2013 r. sprawcami 3 na 4 zdarzeń byli mężczyźni[1]. Kobiety spowodowały 21% wypadków. Również z wewnętrznych statystyk Gothaer wynika, że udział kobiet wśród zgłoszonych szkód komunikacyjnych w 2014 r. był sporo mniejszy niż mężczyzn i wynosił 30%.

Kierowcy-mężczyźni są z reguły pewniejsi za kierownicą, odważniejsi i przejawiają większą skłonność do brawury, czego skutki są niestety bardzo poważne. Kobiety za kółkiem są ostrożniejsze i zdecydowanie rzadziej łamią przepisy drogowe, a stereotypowe powiedzenie „jeździsz jak baba” obecnie niewiele ma wspólnego z motoryzacyjną rzeczywistością. Ciężko też powiedzieć, że kobiety powodują mniej wypadków, bo mniej ich jeździ po ulicach. Dane statystyczne informują, że na 10 kierowców przypadają 4 kobiety, zaś na 10 wypadków tylko 2 zostały spowodowane przez panie. Co więcej w grupie tzw. „młodych kierowców” w wieku 18-24 lata, to właśnie mężczyźni powodują największą liczbę wypadków – dodaje Dmytryk z Gothaer.

Źródłó: Gothaer

 

[1] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Najnowsze