Dostaniesz mandat i musisz go przyjąć. Nowe prawo wejdzie w życie - jak się bronić?

Dostaniesz mandat i musisz go przyjąć. Nowe prawo wejdzie w życie - jak się bronić?

16 lutego 2021
3
Prawo jest zmienne i prawa musimy przestrzegać. Nawet jeśli jest ono absurdalne?

Nowy projekt nowelizacji Ustawy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zakłada, jeżeli na osobę zostanie nałożony mandat, będzie ona musiała go przyjąć i zapłacić - bez prawa odmowy. Oczywiście, w takim przypadku istnieje możliwość odwołania się i przedstawiania wszelkich dowodów, jednak nie ma pewności, że sąd orzeknie naszą niewinność. Co mają w takim przypadku zrobić ci, którzy są pewni swoich racji? Odpowiedź może być tylko jedna. Należy zamontować sprzęt, który nagrywa „nasze poczynania” na drodze.

Prawo w niektórych przypadkach jest absurdalne i właśnie takim mianem można określić nowy projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że każdy mandat jest obowiązkowy. Nie jest ważne to, czy wina leży po naszej stronie czy nie. Mandat należy przyjąć i za niego zapłacić. Nowelizacja ma na celu usprawnienie postępowania i odciążenie sędziów sądów powszechnych.

Obecnie, jeśli kierowca otrzyma mandat za jakiekolwiek wykroczenie drogowe, musi wyrazić zgodę na otrzymanie kary. Jeśli nie zgodzi się na przyjęcie mandatu, funkcjonariusz policji kieruję sprawę na drogę sądową. Po tym jak zmiany w ustawie wejdą w życie, kierowca będzie musiał przyjąć mandat i dopiero po zapłacie będzie miał możliwość zaskarżenia decyzji bezpośrednio w sądzie rejonowym.

Jeśli funkcjonariusz policji wystawił mandat, musisz go przyjąć i zapłacić. Dopiero po uregulowaniu płatności będziesz mógł się od niego odwołać i udowodnić to, że nie złamałeś prawa. Cały ten proces musi odbyć się w przeciągu 7 dni od wystawienia mandatu. W jaki sposób dowieść o swojej niewinności?

Najszybszy i najbardziej skutecznym sposobem jest korzystanie z kamery samochodowej, która rejestruje obraz podczas jazdy autem. Tego typu urządzenie staje się podstawowym wyposażeniem każdego kierowcy. Używane są one przede wszystkim do obrony przed oskarżeniami. Możemy dzięki nim ustalić, po czyjej stronie leży wina spowodowania kolizji. Wideorejestrator pomaga w złapaniu sprawcy, który uciekł z miejsca zdarzenia. Stanowią też bezcenną pomoc w przypadku rozmów z ubezpieczycielem.

Dzięki kamerze samochodowej w szybki i konkretny sposób udowodnisz swoją niewinność. Decydując się jednak na wideorejestrator nie możemy wybrać byle jakiego urządzenia. Kamera musi oferować wysoką jakość nagrywania niezależnie od warunków oświetleniowych, a także funkcje automatycznego zapisu materiałów podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.

Komentarze

Stan
17 lutego 2021 18:35
Niestety to jest prawo niezgodne z konstytucją i łamanie prawa przez pisowcow niestety ta patogia pisowska darzy aby postawić polskie przed trybunał w strasburgu ,łamaniw prawa unijnego ,konstytucji ,praw człowieka ,praworządności ,jak i rodo .
Borys spod budki z piwem > Stan
18 lutego 2021 11:33
Śmiało. Droga wolna. Daj znać jak ci poszło.
unk
17 lutego 2021 20:30
Myślę, że powinni w Kaczogrodzie przywrócić karę śmierci. I taki policjant mógłby na miejscu skazać i wykonać wyrok - rzecz jasna w celu odciążenia przepracowanych sądów. Oczywiście zastrzelony mógłby się odwołać od decyzji policjanta, lecz nie później niż w ciągu 7 dni od wykonania wyroku.