Dostaniesz 3,5 tys. zł kary. I to bez kontroli

Zapomniałeś przedłużyć lub wykupić ubezpieczenie OC? Możesz dostać wysoką karę. Co więcej, nie musisz nawet zostać zatrzymana przez policję do kontroli.

Obowiązek ubezpieczenia samochodu istnieje niezależnie od tego, czy jest on używany, bądź stoi schowany pod kocem w garażu. Skoro posiada polskie numery rejestracyjne, to musi być ubezpieczony. 

Jak szacuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, nawet ćwierć miliona kierowców porusza się samochodami bez OC. UFG jest instytucją, która wypłaca odszkodowania za nieubezpieczone samochody lub niezidentyfikowanych sprawców, a następnie zwraca się do nich z regresem. 

Do tej pory jazda bez OC najczęściej była ujawniana podczas kontroli drogowej. Od jakiegoś czasu można dostać karę, nawet gdy samochód nie jest używany. Wszystko dzięki wirtualnym kontrolom, które odbywają się przy wykorzystaniu ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Zajmuje się tym Ośrodek Informacji UFG. Narzędzie potrafi wykryć przerwy w ubezpieczeniu, a cała kontrola odbywa się bez wiedzy właściciela samochodu. 

W ten sposób udało się zwiększyć liczbę wykrywanych pojazdów bez OC o ponad 50 procent. W ubiegłym roku policja wykryła 20 tys. nieubezpieczonych pojazdów. UFG w tym czasie wykrył 26. tys. takich przypadków. 

Dlaczego ludzie nie ubezpieczają swoich pojazdów? Najczęściej nie są świadomi przepisów lub brakuje im pieniędzy na zakup polisy. Jest jednak duża część, która świadomie ignoruje ten obowiązek.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze