Dopuszczalna liczba promili i obowiązkowe wyposażenie auta w krajach UE

Zanim wyjedziemy na zimowe ferie w jednym z popularnych kierunków do krajów UE, warto wiedzieć, jakie wyposażenie obowiązkowe samochodu należy mieć i jaka jest dopuszczalna ilość promili kierowców zagranicą.

Lampka wina na urlopie? Łyk wiśniówki na stoku na rozgrzewkę? A wrócić do hotelu jakoś trzeba. Okres urlopowy wiąże się nie tylko z oderwaniem od codziennych obowiązków i rutyny. Często oprócz dobroczynnej aktywności fizycznej jak jazda na nartach czy snowboard, podczas tego czasu towarzyszy nam większa niż na co dzień ilość spożywanego alkoholu.

Osoby uprawiające sporty zimowe w Polsce, sprawę mają jasną. W naszym rodzimym kraju dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi, by zgodnie z prawem móc prowadzić pojazd mechaniczny to 0,2‰. Jeżeli z kolei pomiar wskaże nam wartość pomiędzy 0,2‰ a 0,5‰, oznacza to, że jesteśmy w „stanie po spożyciu alkoholu”. Powyżej tego zakresu, określa się tą wielkość już jako „stan nietrzeźwości”. Czym różnią się te dwie sytuacje prawnie? W pierwszym przypadku, prowadząc pojazd popełniamy wykroczenie. Grozi nam areszt, grzywna i utracimy również prawo jazdy. W drugim przypadku stajemy się już przestępcami i grozi nam nawet więzienie.

By zobrazować jak niskie są dopuszczalne wartości przedstawiamy tabelę stężenia alkoholu we krwi po godzinie od spożycia.

Nowy eVito Tourer już w sprzedaży w Polsce - elektryczny shuttle bus. Znamy cenę!

Osoby preferujące jednak zimowy urlop w innych Europejskich krajach, też muszą o tym pamiętać i warto przed wyjazdem zapoznać się z dopuszczalnymi limitami. Najbardziej pilnować się muszą turyści wybierający się do Czech lub na Słowację. Tu nie ma żadnej tolerancji prowadzenia pod wpływem. Kierowca musi być zupełnie trzeźwy. W krajach, gdzie możemy korzystać z piękna Alp, czyli w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii i Włoszech, akceptowalna granica to 0,5‰.

Czas trzeźwienia jest różny dla kobiet i mężczyzn. Przykładowo, kobieta po wypiciu 10 małych kieliszków wódki (po 0,25 gram) w ciągu trzech godzin, nie będzie miała alkoholu we krwi dopiero po 14,5 godzinach. Mężczyzna po tej samej dawce trzeźwieć będzie 9 godzin.

Wybierając się za granicę, warto jednak zapoznać się również z innymi obowiązkami kierowcy. Prawo, które ma obowiązywać już wkrótce w Polsce, działa już w wielu krajach europejskich. A mowa o obowiązku jazdy na oponach zimowych. Ten przepis obowiązuje na Słowacji, w Austrii, Czechach i Włoszech. Nie na oponach jednak koniec. Oto rzeczy jakie musicie posiadać w samochodzie w zależności od kraju, do którego się wybieracie.

Francja – trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, komplet zapasowych żarówek

Słowacja – kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica

Niemcy – apteczka, trójkąt ostrzegawczy

Szwajcaria – trójkąt ostrzegawczy

Austria – apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa

Czechy – apteczka, trójkąt ostrzegawczy

Włochy – kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy.

We wszystkich tych krajach oprócz Niemiec i Słowacji, obowiązuje zakaz używania antyradarów.

By nie być niemile zaskoczonym warto dokładnie zapoznać się z prawami i obowiązkami aktualnymi dla państwa, do którego się wybieramy lub przez które będziemy przejeżdżać. Dla bezpieczeństwa innych i własnego prawa jazdy, warto również zainwestować w alkomat.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze