Edyta Klim

Dookoła Fiata i świata!

Paweł i Asia Poterscy od kilku lat podróżują swoim Fiatem 125 kombi po świecie. Teraz są w trakcie wyprawy dookoła globu, a święta spędzili w Indiach.

Paweł i Asia uwielbiają podróże po świecie (odwiedzili już 41 krajów na 3 kontynentach) oraz starą motoryzację. W swoim projekcie wyprawy Fiatem 125 dookoła świata udało im się te pasje połączyć.

Podróż takim samochodem nie jest wygodna, nie jest cicha, ani bezawaryjna, jednak z pewnością – wyjątkowa! Dodatkowo Fiat bardzo często daje podróznikom podstawowe schronienie i słuzy jako miejsce noclegu.

8-miesięczna trasa przejazdu pary obejmuje 37 krajów i 32.000 kilometrów. A rekord długodystansowej jazdy Fiata 125, ustanowiony 45 lat temu, wynosi 25.000. Święta podróżnicy spędzili w indyjskim New Delhi, a do okrążenia świata zostało im 21.000 km:

Strona podróżników: https://www.facebook.com/dookolafiata/

Najnowsze

Edyta Klim

Archana Timmaraju – pierwsza na świecie niedosłysząca motocyklistka

Archana Timmaraju to artystka z Indii i prawdopodobnie pierwsza na świecie niedosłysząca motocyklistka.

Archana Timmaraju ma 32 lata, jest artystką i pochodzi z Bangaluru w Indiach. Ma swoje studio Art Realm, gdzie zajmuje się głównie rzeźbą w przeróżnych materiałach, muralami, a także tworzeniem biżuterii. Jest również nauczycielką sztuki w międzynarodowej szkole. Jej pasją są podróże na własnym motocyklu – dzięki nim może czerpać artystyczne inspiracje z całego świata.

Archana jest osobą niedosłyszącą z 60% ubytkiem słuchu, która czynnie pomaga w ASHA – Stowarzyszeniu Ciężko Niepełnosprawnych Autystycznie. Jest niezależną, odważną kobietą, a także pierwszą niedosłyszącą motocyklistką na świecie, zgłoszoną w 2018 roku do Księgi Rekordów Guinnessa.

Archana chce inspirować i dodawać odwagi, więc wyjechała na Silent Expedition, gdzie pokonała 8.000 km w 30 dni. A jej największym marzeniem jest otwarcie własnej, artystycznej szkoły dla osób niedosłyszących.

Najnowsze

Smart napędzany silnikiem odrzutowym!

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda najbardziej szalony Smart na świecie? Oto on.

Kiedy wyjechał z fabryki, ten Smart ForTwo napędzał się za sprawą 3-cylindrowej jednostki napędowej o mocy 60 KM. Nie jest to dużo i nie dziwi nas, że właściciel chciał nieco poprawić osiągi swojego miejskiego auta, montując w nim nowy silnik.

Satysfakcjonujący silnik się znalazł w postaci… silnika odrzutowego o mocy 2000 KM! Teraz Smart rozpędza się do 270 km/h w około 9 sekund, a jego prędkość maksymalna szacowana jest na 350 km/h. Sądzimy, że w zupełności to wystarcza do codziennej jazdy po mieście, a nawet na okazjonalny wypad w dalszą trasę. Wadą jest jedynie zużycie paliwa – częste korzystanie z oszałamiających osiągów oznacza spalanie na poziomie około 60 l paliwa na 5 minut. Coś za coś. Ważne, że Smart nadal ma homologację i może legalnie poruszać się po drogach, a właściciel pozostawił w nim klimatyzację.

 

Najnowsze

Fiat przyjedzie i zapakuje za ciebie prezenty

Boże Narodzenie już za nami, ale warto wspomnieć o bardzo ciekawej akcji, z którą związane były zapakowane w papier prezentowy Fiaty 500.

Przygotowania do Wigilii często zajmują dłużej, niż pierwotnie planowaliśmy i na kilka godzin przed jej rozpoczęciem robimy kilka rzeczy na raz. Wśród obowiązków pozostawianych na ostatnią chwilę często pojawia się pakowanie prezentów, z którym Fiat chciał pomóc w tym roku.

Akcja odbywała się tylko w Londynie, po którym krążyły cztery Fiaty 500, wyglądające jak zapakowane prezenty. Jeśli nie mieliśmy czasu na spakowanie upominków, należało wezwać pomoc za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pod nasz dom podjeżdżała wtedy jedna z „pięćsetek” z papierem do pakowania prezentów i innymi niezbędnymi dodatkami. Podoba się wam pomysł na taką akcję?

Najnowsze

Na zielonym świetle też trzeba uważać!

Zarejestrowane przez samochodową kamerę zdarzenie pokazuje, że powinniśmy być ostrożni i czujni w każdej sytuacji.

Zbliżając się do skrzyżowania i widząc, że macie zielone światło, zwalniacie? A może przyspieszacie? Czy też jedziecie z niezmienioną prędkością? Zobaczcie poniższe nagranie, a przekonacie się, że szczególną ostrożność warto zachować w każdej sytuacji.

Kierujący Fiatem Punto nie upewnił się, że może bezpiecznie skręcić i wjechał pod koła Mercedesowi poruszającemu się z naprzeciwka. Wydaje się, że Mercedes jechał dość szybko, co nie zmienia faktu, że winny jest wyłącznie kierowca Fiata. Można się mimo tego zastanawiać, czy gdyby kierowca niemieckiego sedana jechał ostrożniej, dałoby się uniknąć kolizji.

Najnowsze