Paula Lazarek

Dodge Super Charger Hellephant – „słoń” z piekła udowadnia, że Amerykanie nie lubią downsizingu

Mopar stworzył propozycję silnika dla miłośników niecodziennych wrażeń - ten potwór pod maską może generować moc ponad 1000 KM! Jednostkę Hellephant umieszczono w pokazowym koncepcie Super Charger, dla którego punktem wyjścia był Dodge Charger z 1968 roku.

Propozycja silnika od Mopar nie jest typowa dla tych „z punktu A do B”. Nieposkromiona, widlasta ósemka Hemi wyróżnia się pojemnością aż 426 cali sześciennych. Maksymalny moment obrotowy sięga tutaj 1290 Nm. 

Inżynierowie Mopar zmodyfikowali alternator, pompę wspomagania w układzie kierowniczym, czujniki temperatur i ciśnień oraz dodali moduły elektroniczne. Powiększono cylindry oraz tłoki, co w rezultacie zwiększyło pojemność z 6,2-litrów do 7 litrów. Silnik otrzymał nową turbosprężarkę oraz zestaw kutych tłoków i zaworów z Dodge Challenger Demon. Hellephant został opracowany z myślą o o wyścigach równoległych w klasie NHRA Factory Stock Showdown.

Dodge Super Charger Hellephant

W koncepcie Super Charger, zbudowanym na bazie Dodge Charger z 1968 roku, również wiele zmieniono. Nadwozie zostało poszerzone przy użyciu paneli z włókna szklanego, a koła rozstawione zostały szerzej z przodu i z tyłu. Słoń „z piekła” ma również wzbogacony układ hamulcowy o tarcze i klocki Brembo, a wydech groźnie prezentuje się z końcówkami – przywędrował wprost z Alfy Romeo Stelvio. We wnętrzu znajdziemy kubełkowe fotele z 4-punktowymi pasami Sabelt oraz klatkę bezpieczeństwa.”Piekielna” jednostka silnikowa została połączona z 6-stopniową, ręczną skrzynią biegów T-6060, rodem z modelu Challenger SRT Hellcat.

Dodge Super Charger Hellephant

Silnik może kupić już każdy chętny, ale nieco odstrasza cena, ustalona na 29 995 dolarów. Przy okazji warto dokupić zestaw akcesoriów – komputer sterujący, kable, czujniki i tym podobne, dedykowane drobiazgi, wycenione na dodatkowe 2265 dolarów. Jeśli jednak będzie za drogo, Mopar w swojej ofercie ma również jednostkę o mocy 707 KM, która napędza Chargera Hellcata oraz Jeepa Grand Cherokee Trackhawka za jedyne… 19 tysięcy dolarów. Silnik Hellephant według producenta przeznaczony jest do „wszystkich samochodów, do których pasuje”, czyli do klasycznych muscle carów i terenowych modeli wyprodukowanych przed 1976 rokiem. 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze