Dobór zimowych opon – radzi Pirelli

Średnia dobowa temperatura poniżej 7 stopni C, to znak dla wszystkich kierowców, by wymienić opony letnie na zimowe. Dobór właściwego zimowego ogumienia zależy od marki i modelu samochodu, stylu jazdy kierowcy oraz warunków terenowych w jakich auto będzie wykorzystywane.

fot. Pirelli

Opony to jedyny element łączący samochód z nawierzchnią. To właśnie od doboru odpowiedniego rodzaju ogumienia w znacznym stopniu zależy bezpieczeństwo na drodze. Wybór właściwego modelu opony nie jest wcale taki prosty. 

Kiedy jest ten właściwy moment na wymianę ogumienia?
Gdy temperatura powietrza przez kilka kolejnych dni utrzymuje się na poziomie +7oC i poniżej, to znak by dokonać wymiany opon letnich na zimowe. Poniżej tej temperatury opony letnie nie gwarantują wymaganego poziomu bezpieczeństwa. 

Na czym polega różnica?
Opony zimowe od letnich różnią się sposobem przygotowania mieszanki, jej właściwościami w różnych warunkach temperaturowych, a także rodzajem i charakterystyką bieżnika (wysokość, sposób nacięć lamel oraz szerokość nacięć) czy układem klocków bieżnika. Wszystkie te elementy w znaczący sposób wpływają na zachowanie się opony w trudnych zimowych warunkach pogodowych, gwarantując użytkownikowi bezpieczeństwo na drodze. Nie należy zwlekać czy przedłużać momentu wymiany ogumienia, bo nagłe opady śniegu lub oblodzenie na drodze mogą być przyczyną kolizji drogowej. 
Im później zdecydujemy się na zmianę opon tym trudniej będzie nam znaleźć wolny termin
w serwisie ogumienia. 

Jakie opony, do jakiego auta, czyli jak dokonać trafnego wyboru?
Zanim przystąpimy do zakupu należy odpowiedzieć na kilka prostych pytań dotyczących samego auta, stylu jazdy kierowcy i tras, które zamierzamy pokonać zimą. Taka analiza pozwoli na szybki i trafny dobór opon przez obsługę profesjonalnego serwisu ogumienia.

Poniższa tabela przedstawia zależności doboru opon od klasy auta i warunków w jakich najczęściej się ono porusza, na przykładzie ogumienia z ofery Pirelli:

 

Ekstremalne
warunki pogodowe

Trudne
warunki pogodowe

Średnio trudne warunki pogodowe

Sportowe/Luksusowe

Carving Edge

Sottozero Serie II

Sottozero Serie II

Klasa wyższa/średnia

Carving Edge

Sottozero Serie II

Sottozero Serie II

Klasa niższa/średnia

Carving Edge

Snowcontrol Serie II

Snowcontrol Serie II

SUV

Carving Edg

Scorpion Ice&Snow

Scorpion Ice&Snow

VAN

Winter Chrono

Winter Chrono

Winter Chrono

Śmigiem, migiem po mieście
Z myślą o kierowcach, którzy zimę w większości czasu spędzają w mieście Pirelli proponuje dwa modele opon Snowcontrol Serie II oraz Sottozero Serie II.  

Snowcontrol Serie II
fot. Pirelli

Dla posiadaczy samochodów klasy średniej i kompaktowej, Pirelli dedykuje swoją tegoroczną nowość Winter Snowcontrol Serie II. Opona jest bardziej stabilna, a dzięki podniesionym barkom – siła kontaktu z podłożem jest bardziej jednorodna – co ma wpływ na poziom przyczepności. Dzięki mniejszym oporom toczenia, niższemu poziomowi hałasu i wyeliminowaniu w procesie produkcji toksycznych dla środowiska olei opona ta jest produktem proekologicznym. Rowki w są szersze niż standardowo i zastosowano w nich nacięcia lamelowe, które poprawiają właściwości jazdy po błocie pośniegowym i śniegu. Snowcontrol Serie II sprawdzi się w takich modelach jak: Citroen C3 Picasso, Fiat Bravo, Fiat Grande Punto, Nowy Ford Fiesta, Seat Ibiza, Honda Civic, Honada FR-V, Hyundai i30 czy VW Golf. 

Posiadacze aut sportowych i luksusowych, poruszający się w cyklu miejskim, powinni sięgnąć po Pirelli Winter Sottozero Serie II. Guma zachowuje maksymalną elastyczność poniżej +7oC, opona zachowuje właściwą przyczepność i sprawdzi się zarówno na suchych jak i mokrych nawierzchniach. Asymetryczny wzór bieżnika zwiększa powierzchnię styku, wpływając na zwiększoną stabilność
i przyczepność. Winter Sottozero Serie II posiada szereg homologacji, między innymi do takich samochodów jak BMW, Ferrari, Lamborghini, Maserati, czy Porsche.

Ekstremalne warunki zimowe
Dla kierowców, którzy jeżdżą w góry na narty, zimowe górskie wycieczki czy wyjazdy sylwestrowe, eksperci Pirelli zalecają Winter CARVING. Opona ta jest dobrym rozwiązaniem dla pasjonatów jazdy w ekstremalnych warunkach zimowych, zwłaszcza po lodzie. Odznacza się odpowiednią w tych okolicznościach przyczepnością, wysokimi osiągami na śniegu, a także podwyższoną zdolnością hamowania na lodzie. Dzięki szerokiej gamie rozmiarów oponę tą można montować zarówno w samochodach miejskich, luksusowych jak i SUV’ach. 

Zimowy teren dla SUV i 4×4
Pasjonatom samochodów terenowych, którzy w zimowym okresie nie stronią od ekstremalnych wrażeń Pirelli przygotowało Scorpion Ice&Snow. To opona rekreacyjno-terenowa charakteryzująca się czterema zygzakowatymi rowkami obwodowymi oraz asymetrycznym wzorem bieżnika. Rekomendowana do takich samochodów, jak Mercedes, Porsche czy Volkswagen. 

Bezpieczna dostawa zimowa porą
Dla właścicieli pojazdów transportowych lekkich typu van odpowiednie są z kolei Chrono Winter oraz Citynet Winter Plus, które odznaczają się zwrotnością i właściwymi parametrami jezdnymi nawet przy pełnym obciążeniu. Opony te są seryjnie montowane przez takich producentów samochodowych jak Iveco czy Mercedes Benz.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze