Ewa Pertyńska

Długie nogi, szpilki i prowadzenie auta – czy to idzie w parze? Film

Prowadzenie samochodu w szpilkach nie jest bezpieczne. Mogą się połamać obcasy, obetrzeć noski, zedrzeć zamsz...

Ważniejsze jednak jest to, że but na wysokim obcasie może utkwić, np. między podłogą a pedałem. Stopa jest ułożona w nienaturalnej pozycji i utrudnia kierowcy naciskanie na pedały. Podeszwa się może ześlizgnąć, kobieta może nie być w stanie szybko zareagować na jakąś awaryjną sytuację, w efekcie powodując bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy i samochodu.

Przepisy nie regulują dokładnie kwestii obuwia kierujących autem, ale temat jest kontrowersyjny i wywołuje burzliwe dyskusje. Obecnie do prowadzenia samochodu w szpilkach przyznaje się blisko 40 procent ankietowanych kobiet. W Wielkiej Brytanii i we Francji znane już są przypadki, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty odszkodowania, właśnie z powodu dyskusyjnego obuwia. Eksperci ds. bezpieczeństwa drogowego w Wielkiej Brytanii walczą o wprowadzenie zakazu prowadzenia samochodu w butach na wysokim obcasie, klapkach, japonkach, kapciach i wszystkich tych okryciach stóp, które nie zapewniają stabilności buta na pedale w samochodzie. Plan zakłada, że przepis będzie obejmował całą Unię Europejską.

Czy kiedyś znikną zatem – pewnie miłe dla męskich oczu – filmiki z prowadzenia na wysokich szpilkach Porsche 911?

Tymczasem bohaterka poniższego filmu sprawia wrażenie, jakby obuwie zupełnie nie grało roli. W trakcie oglądania wideo możemy się cieszyć nie tylko wyglądem BMW 320is E30 i urodziwego kierowcy, ale również niesamowitymi pomrukami silnika.

Najnowsze

Ewa Pertyńska

Nowa kolekcja odzieży i akcesoriów BMW Lifestyle – galeria

BMW zaprezentowało niedawno nową kolekcję ubrań i akcesoriów. Możemy znaleźć w niej dział męski, damski, wyścigowy i dziecięcy, akcesoria i oczywiście modele kolekcjonerskie. Chętni ubiorą się w rzeczy sygnowane biało-niebieską szachownicą od stóp do głów. Jedynymi ograniczeniami może być gust i zasobność portfela. Co znajdziemy w ofercie?

{{ gallery(1297) }}

Opel Crossland 2021 - miejski SUV upodabnia się do Opla Mokki. Zobaczcie zdjęcia!
Torby
Poczynając od nesesera, wg twórców idealnego na wszelkie loty i inne podróże, w których liczy się przede wszystkim oszczędność miejsca. Wyposażony w wiele kieszeni i przegródek ma służyć przechowaniu wszystkiego, co trzeba mieć pod ręką. Waży 3,2 kg. Nieco większy wariant, ważący 3,7 kg, dodatkowo zamontowane ma mocniejsze uchwyty i kółka ułatwiające transport. W asortymencie bagażowym dostępna jest również torba na laptop,  która bardzo dobrze współgra z pozostałymi torbami oraz waży 1,2 kg.

Jeśli jesteś posiadaczem BMW i Iphone, to teraz otworzysz samochód za pomocą kluczyka cyfrowego
Odzież damska i męska
Elegancka i praktyczna, czarna lub niebieska, kurtka BMW, wyposażona w kieszenie oraz zbudowana tak, by zmaksymalizować wygodę kierowcy w trakcie operowania kierownicą. Kurtka jest przeznaczona na każdą pogodę, ocieplana i nieprzemakalna. Różnica między wersją dla kobiet i dla mężczyzn jest w kroju.

 

 

Mitsubishi Space Star 2020 - miejski samochód dla młodych. Znamy ceny w Polsce
 Akcesoria
Akcesoria dopełniają każdy strój, więc i w tej kolekcji nie mogło ich zabraknąć. Portfele wykonane z włoskiej skóry, spinki do mankietów, torby typu „nerka”,  klipsy do banknotów. Wszystkie sygnowane znakiem BMW oraz stworzone z wysokiej jakości materiałów. Zegarek na rękę jest wodoodporny, ma wytrzymać ciśnienie do 100 m pod wodą, a jego tarcza wykonana ma być z włókna węglowego.

 

 

 

Mitsubishi Space Star 2020 - miejski samochód dla młodych. Znamy ceny w Polsce
Wyścigi
Dział wyścigowy kolekcji zainspirowany został BMW serii M. Na pierwszy ogień damska kurtka – dwustronna, czarno-czerwona. Jest towarzyszką dla wcześniej istniejącej już męskiej wersji tego rozwiązania, które również dostosowane jest do każdej pogody.

 

 

 

 

Dzieci
Zaczyna raczkować dział dziecięcy – przygotowany został specjalny model BMW Z4, sterowany zdalnie, mogący osiągnąć prędkość 4 km/h, który wydaje dźwięki, trąbi, jeździ – słowem: daje radochę tym najmłodszym.

Kolekcjonerzy
Modele kolekcjonerskie BMW w dalszym ciągu utrzymane są na maksymalnie wysokim poziomie dbałości o szczegóły – koła są zrobione z gumy, a pasy bezpieczeństwa wewnątrz modelików wykonane z tego samego materiału, co pasy w pełnowymiarowych wersjach. Najnowszym spotkanym samochodem jest i8, w skali odpowiednio 1:18, 1:43, 1:64.

Mitsubishi Space Star 2020 - miejski samochód dla młodych. Znamy ceny w Polsce

Najnowsze

Ewa Pertyńska

Masz terenówkę, autobus, SUV-a, ciężarówkę? Wojsko może Ci je skonfiskować!

Wojsko i policja ma możliwość dysponowania samochodami obywateli, jeśli zajdzie taka potrzeba. Właśnie zaczęto aktualizować spis pojazdów, które mogą zostać zmobilizowane. Podanie stanu faktycznego jest uznawane jako obowiązek obywatela względem prawa.

Na podstawie art. 208 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, wojsko ma dostęp do określonych ruchomości i nieruchomości obywateli. W tym przypadku, kiedy mowa jest o samochodach, dyspozycja funkcjonuje w charakterze wypożyczenia, płatnego właścicielowi w zależności od auta, między 150 a 500 złotych.

Głównym ośrodkiem zainteresowania są samochody z napędem na cztery koła, ciężarowe, dostawcze, autobusy. Właściciele pojazdów dostają pismo, w którym zobowiązuje się ich, by w ciągu siedmiu dni zgłosili się w określonym urzędzie z dowodem rejestracyjnym. W przypadku, gdy dany pojazd miałby zostać zajęty, właściciel zostanie o tym poinformowany listownie. W czasie pokoju auto również może zostać "pożyczone" w ramach ćwiczeń, na okres nie dłuższy niż tydzień, raz w ciągu roku, lub trzy razy w roku, na 48 godzin.

48. Rajd Świdnicki: Żółty golf znów na rajdowych trasach w akcji

– Pukamy do drzwi i mówimy: „sprawdzam”. Mamy takie możliwości, a całość odbywa się na drodze wymiany dokumentów. To obowiązek każdego obywatela. Nie można odmówić. Nie powinno się na ten temat dyskutować, bo każdy powinien czuć taką potrzebę –  mówił w TVN24 ppłk Sławomir Ratyński ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Warto wspomnieć, że w 2009 roku analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku motocykli – wówczas w paru śląskich miastach, pisma urzędowe miały nieco bardziej rygorystyczny charakter. Jeśli wierzyć relacjom z ówczesnego spisu, w przypadku gdy właściciel nie zgłosił się w ciągu siedmiu dni, jednoślad był automatycznie rekwirowany.        

Najnowsze

Ewa Pertyńska

Żyć szybko, umrzeć młodo…

Sławni i bogaci są często kojarzeni z różnymi ekscesami, niespokojnym trybem życia, pełnym używek, imprez i szybkiej jazdy samochodem. Wielu z nich umiera zbyt wcześnie, a śmierć jest nagła. Jak zginęli Lisa Lopes z zespołu TLC, James Dean, czy Grace Kelly?

Sławni ludzie często podkreślają swój wizerunek kupując drogi, szybki samochód. Niestety, historia zna przykłady, kiedy związek gwiazdy z maszyną skończył się fatalnie.

Lisa Lopes, razem z Rozondą „Chilli” Thomas i Tionne „T-Boz” Watkins, tworzyła bardzo popularną w latach 90. grupę TLC. 25 kwietnia 2002 roku, będąc w Hondurasie, działała w ramach akcji charytatywnej, prowadzonej przez własną organizację. Jechała swoim Mitsubishi Montero Sport z dwiema koleżankami, gdy auto wypadło z drogi i parokrotnie dachowało, odbijając się od przydrożnych drzew. Lisa, o pseudonimie „Left Eye”, zginęła w tym wypadku. Jej pasażerki, z paroma urazami, przeżyły.

James Dean zasłynął przede wszystkim z roli Jima Starka w filmie „Buntownik bez powodu”. Prócz tego zagrał w głośnych, filmowych tytułach: „Na wschód od Edenu” i „Olbrzym”. Prywatnie brał udział w wyścigach samochodowych, zresztą z wieloma sukcesami. Podczas zdjęć do „Buntownika bez powodu”, Dean zakupił Porsche 550 Spyder, które szybko mianowane zostało pseudonimem „Little Bastard” – Mały Skurczybyk. Jamesowi to miano spodobało się na tyle, że poprosił swojego lakiernika o umieszczenie napisu na wozie. Alec Guiness, po zobaczeniu napisu na samochodzie stwierdził, że jeśli Dean wsiądzie do niego, za tydzień znajdą go w nim martwego. Okazało się, że słowa te były nad wyraz niefortunne, ponieważ rozmowa ta miała miejsce 23 września 1955 roku, dokładnie 7 dni przed śmiercią aktora. 30 września Dean jechał ze swoim mechanikiem, Rolfem Wütherich, na wyścigi. Z prędkością 55 mil na godzinę (w przybliżeniu ok. 88 km/h) zderzył się z innym samochodem. James zmarł parę godzin później w szpitalu.

Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel w świetnej formie przed mistrzostwami Polski!

Grace Kelly wsławiła się dzięki oscarowej roli w filmie „Dziewczyna z prowincji”. Była aktorką i modelką. W 1955 r. została zaproszona do udziału w sesji zdjęciowej w Pałacu Monakijskim, gdzie poznała księcia Rainiera III. Oświadczył jej się rok później w Stanach Zjednoczonych. Niedługo później przyszły na świat ich dzieci.

13 września 1982 r., księżna Grace jechała samochodem ze swoją wówczas około siedemnastoletnią córką Stefanią, gdy dostała ataku apopleksji i straciła panowanie nad autem, które wypadło z trasy i runęło w przepaść. U Grace stwierdzono uraz mózgu, który spowodował nieodwracalne zmiany, w konsekwencji zakończenie funkcji organu. Następnego dnia po wypadku, odłączono aparaturę utrzymującą księżną przy życiu. Stefania nie odniosła większych obrażeń.

Więcej o śmierci Grace Kelly przeczytasz tu.

Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel w świetnej formie przed mistrzostwami Polski!

Najnowsze

Ewa Pertyńska

Jeden z najrzadszych modeli Mercedesa sprzedany!

Jeden z najrzadszych modeli Mercedesa, 280SE 3.5 w wersji Cabrio z 1970 r., został sprzedany 15 listopada na aukcji Silverstone na Lancaster Insurance Classic Motor Show.

Mercedes 280SE 3.5 Cabrio, z kierownicą po prawej stronie i dźwignią zmiany biegów zamontowaną w podłodze, ze skrzynią biegów w wersji automatycznej i z nadwoziem typu cabrio, jest przedstawicielem najrzadszego z wariantów niemieckiej marki oraz jednym z 68 wyprodukowanych modeli tego typu. Kiedy został wyprodukowany w 1970 roku, wielu ludzi wierzyło, że Mercedes stworzył najlepszy samochód świata. Dla kierowców z zamiłowaniem do świeżego powietrza i z odpowiednią zasobnością portfela, nie było innego wyboru niż 280 SE. Samochód z silnikiem V8 o pojemności 3,5 litra, był najszybszym, najbardziej "wystawnym" i również najdroższym autem z wówczas dostępnej oferty Mercedesa.

Jego wartość przed aukcją została oceniona między 200 a 250 tysięcy funtów (1 080 000 – 1 350 000 złotych), zaś ostateczna wylicytowana cena wyniosła 219 375 funtów, czyli około 1 154 000 złotych.

Gwiazda aukcji, odkupiona 11 lat temu od ówczesnego właściciela z Wielkiej Brytanii, została przetransportowana do Australii, by wieść żywot pełen uciech i wygód. Czemu zresztą trudno się dziwić, taki samochód nie zasługuje na żadne inne traktowanie niż iście arystokratyczne. Został oddany pod opiekę specjalistów od Sleepy Beauties (Śpiące Piękności) z Brisbane, którzy w ciągu pięciu lat i przy funduszach na poziomie 200 tysięcy dolarów (676 tysięcy złotych) odrestaurowali tę cudowną maszynę.

Manager aukcji, Guy Lees-Milne, opowiada o przedmiocie aukcji:

„Jest to piękny przykład samochodu, przez wiele osób uważanego za najlepszy za świecie. Ten w dodatku został dostatecznie doceniony i dopieszczony technicznie. Poświęcono mu bardzo wiele należnej mu uwagi”.

Po renowacji auto zostało ocenione przez samego właściciela na 95,5 punktu na 100 możliwych w skali. Możemy bez większych wyrzutów sumienia zaufać tej opinii, bo jej wystawca jest zarazem zarządcą jednej z największych firm na świecie zajmujących się renowacjami aut. Osobiście oddał auto w ręce najlepszych profesjonalistów ze słowami: „zajmijcie się nim tak, by był równie dobry, jeśli nie lepszy od tego, który wyszedł prosto z fabryki”. W tym momencie auto jest również w grupie samochodów, z których ma zostać wyłoniony jeden, będący w najlepszym stanie.

Hyundai promuje technologie wodorowe. Na czym polega program H2U?

„Jest nie tylko ekstremalnie pięknym i niesamowicie utrzymanym samochodem, jest również bardzo dobrą inwestycją”, Guy Lees-Milne dodaje. „Częściej spotykany model ostatnio został wylicytowany za kwotę 425 000 tysięcy doladów (1 436 500 złotych: przyp. red.).”

Takie kwoty kompletnie nas nie zaskakują. Tak fantastycznie piękne auto z duszą zasługuje na każde, pełne zachwytu spojrzenie i każde pieniądze z zasobnego portfela.

Najnowsze