Quantcast
Karolina Chojnacka

Długi weekend na polskich drogach. Co zrobić, żeby podróż była bezpieczna?

Czerwcowy długi weekend wiąże się nie tylko z kilkoma dniami odpoczynku, ale również ze wzmożonym ruchem drogowym w całej Polsce. Osoby wyruszające w podróż samochodem muszą pamiętać o szeregu zasad dotyczących kierowców oraz o obowiązujących od 1 czerwca nowych przepisach.

Warunkiem udanego wypoczynku jest bezpieczne dotarcie na miejsce podróży i bezpieczny powrót do domu. To czy uda się spełnić ten warunek, zależy przede wszystkim od kierowców i innych użytkowników dróg. Najważniejsze jest odpowiedzialne i rozsądne zachowanie na drodze.

Przypominamy o najważniejszych zasadach dotyczących poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych:

  1. Kierowco – patrz na znaki o zmiennej treści
  2. Kierowco – utrzymuj bezpieczny odstęp
  3. Kierowco – korytarz życia może uratować niejedno życie
  4. Kierowco – pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji
  5. Kierowco – włączaj się bezpiecznie do ruchu i korzystaj z „suwaka”
  6. Kierowco – patrz na znaki, nie łam przepisów
  7. Kierowco – świeć przykładem, skupiaj się na drodze i dbaj o odpoczynek

Bezpieczna podróż wymaga odpowiedniego przygotowania, m.in. sprawdzenia warunków pogodowych i ewentualnych utrudnień na trasie. Od maja te i wiele innych informacji dostępne jest pod jednym adresem drogi.gddkia.gov.pl. W serwisie można też zgłosić uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni, czy przesłać uwagi dotyczące oznakowania dróg krajowych.

1 czerwca weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Nastąpiło ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Nowe przepisy nałożyły także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz uregulowały kwestię bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze