Dlaczego formowanie wtryskowe jest rewolucyjną technologią?

Z formowania wtryskowego korzysta wiele firm z sektora przemysłowego. Dzięki tej metoda można szybko produkować wytrzymałe i względnie niedrogie podzespoły.

Jakie możliwości oferuje metoda formowania wtryskowego?
Jest to metoda, z której korzystają niemal wszystkie firmy zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszy się formowanie wtryskowe w branży automotive. Swoją popularność zawdzięcza temu, iż oferuje możliwości, które do momentu jego wynalezienia nie były jeszcze dostępne. Dzięki tego typu formowaniu powstają elementy o różnych, często nietypowych, kształtach. Oprócz firm ze wspomnianej branży automotive używają go także producenci zabawek, sprzętu medycznego i części do samolotów. Technologia formowania wtryskowego z roku na rok staje się coraz bardziej zaawansowana, co wynika z dostępu do coraz większej ilości tworzyw sztucznych i coraz większego zapotrzebowania na nie w różnych branżach.

Jedną z głównych zalet formowania wtryskowego jest możliwość wytwarzania przy jej użyciu produktów o różnych kształtach, korzystając przy tym wyłącznie z jednej technologii. Zadaniem firm korzystających z omawianej metody jest wyłącznie przygotowanie form, do których wystarczy wlać materiał plastyczny. Ponadto, taką produkcję można w pełni zautomatyzować, choć niezbędne jest też wsparcie wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Na czym polega formowanie wtryskowe?
Najpierw materiał plastyczny trafia do jednostki wtryskowej. W jej cylindrze, pod wpływem wysokiej temperatury i tarcia, tworzywo zaczyna się topić. Następnie ślimak wtryskarki zbiera stopiony materiał i następują wtrysk tworzywa. Podczas tego etapu wspomniany ślimak nie obraca się, lecz jest przesuwany do przodu. W efekcie stopiona masa trafia do formy. Gdy już znajdzie się w formie, rolą ślimaka jest uzupełnianie naczynia, aby nie zabrakło w nim materiału plastycznego. Po zastygnięciu tworzywa można otworzyć formę i wyjąć z niej gotową część. Co ciekawe, od razu będzie już gotowa do dalszej pracy — jest to jedna z głównych zalet urządzenia. Formowanie wtryskowe, dzięki swojej wysokiej wydajności, zrewolucjonizowało wiele branż. Dużą popularnością cieszą się również produkowane przy jego użyciu opakowania transportowe z tworzyw sztucznych.

Dzięki niemu powstają także m.in.: wytrzymałe zderzaki, nadkola, listwy progowe czy kolumny kierownicy. Z formowania wtryskowego korzysta wiele firm z branży motoryzacyjnej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze