Edyta Wrucha

DigiLens i seemore – nowe technologie do wykorzystania w kaskach

Firmy DigiLens i seemore pracują nad specjalnym wyświetlaczem tzw. „Google Glass” do użytku w kasku motocyklowym.

Specjalny wyświetlacz od DigiLens mocuje się do kasku przy pomocy magnesów, a mały, przeźroczysty ekranik w czasie rzeczywistym wyświetla aktualizacje o ruchu drogowym, prędkości, zużyciu paliwa, pracy silnika, czy z nawigacji. Informacje są zbierane 360 stopni wokół motocyklisty przy użyciu specjalnych mini kamer. Program jest napisany w Unity3D i oparty na autorskim systemie Qualcomm Snapdragon i Android. Żywotność baterii wynosi 6 godzin.

Pomysł budzi kontrowersje ze względu na rozpraszanie uwagi motocyklisty podczas jazdy, jednak sam wyświetlacz w żaden sposób nie przysłania pola widzenia. Technologia heads-up display (HUD) jest testowana przy użyciu symulatora motocykla BMW i prawdopodobnie będzie dostępna w 2017 roku.

Nad podobnym pomysłem pracuje także wrocławska firma seemore:

Najnowsze

Edyta Wrucha

LumiLor – niesamowita farba elektroluminescencyjna (video)

Przy obecnej technologii świecące powierzchnie nadal wymagają niewielkiej ilości prądu, jednak są już tak elastyczne, że mogą być rozpylane jak normalny lakier.

{{ tn(11100) left }}Elektroluminescencja charakteryzuje materiał, który emituje światło pobudzony polem elektrycznym, a przy tym się nie nagrzewa. Darkside Scientific LLC opatentowało sposób na nanoszenie kolorowej warstwy elektroluminescencyjnej przy pomocy standardowego pistoletu lakierniczego HVLP. System LumiLor tworzy trwałą powłokę na każdej powierzchni i służy do praktycznych zastosowań. Przy czym jest przyjazny dla środowiska, dzięki wykorzystaniu technologii polimerów na bazie wodnej.

https://www.youtube.com/watch?v=DXnSTl2j33w

{{ tn(11096) left }}LumiLor ma wielowarstwowy układ powłokowy, przy czym każda warstwa zachowuje grubość ok. 0,1 mm! Na koniec musi być utrwalona bezbarwnym lakierem. LumiLor do działania wymaga prądu zmiennego, który może być dostarczany ze standardowych źródeł. Żywotność powłoki zależy od wybranego koloru, częstotliwości i napięcia. Farbę elektroluminescencyjną można wykorzystywać także w technice hydrografiki i druku tamponowym.

{{ tn(11097) left }}W zależności od tego, jakie warunki ma spełnić powłoka: połysk, elastyczność, ochronę i odporność na warunki atmosferyczne – dostosowuje się ilość warstw farby. LumiLor jest standardowo dostępny w kolorach: białym, zielonym, niebieskim, niebiesko-zielonym, pomarańczowym, a niektóre kolory niestandardowe dostępne są na życzenie. Ważne jest odpowiednie dobieranie kolorów (także tych bazowych), ponieważ światło emitowane przez luminofory obejmują bardzo wąski zakres fal.

Farba ta jest chętnie wykorzystywana w motoryzacji, a szczególnie w zdobieniu motocykli:

Więcej na: http://lumilor.com

Najnowsze

Zapomniał i zostawił żonę na stacji benzynowej

To nie był udany powrót z wakacji dla pewnego małżeństwa pochodzącego z Argentyny. Roztargniony mąż zostawił żonę na stacji benzynowej i zorientował się dopiero po kilkudziesięciu kilometrach.

Podczas powrotu z wakacji w Brazylii małżeństwo wraz z dzieckiem zatrzymało się na stacji benzynowej żeby zatankować paliwo. Po uzupełnieniu paliwa w baku kierowca poszedł zapłacić i skorzystać z toalety. W międzyczasie, gdy załatwiał potrzebę, jego żona postanowiła wyjść do sklepu, aby kupić coś do jedzenia na dalszą drogę. 

W tym czasie mąż powrócił do samochodu i odjechał. Dopiero po prawie 100 kilometrach zorientował się, że nie ma żony. Ani on, ani siedzące obok 14-letnie dziecko zajęte grą na smartfonie, nie zauważyło, że brakuje pasażerki, która spała na tylnej kanapie.

Kobieta próbowała się skontaktować z mężem, ale jej telefon komórkowy nie miał zasięgu. Postanowiła poprosić pracowników stacji benzynowej żeby wezwali policję, która przetransportowała ją na kolejną stację benzynową. 

Na szczęście mąż odebrał ją po blisko dwóch godzinach. Na jego widok kobieta postanowiła skopać ze złości samochód oraz powiedzieć niedawno poślubionemu mężczyźnie co o nim myśli.

Najnowsze

PiS przywróci fotoradary strażom miejskim?

Zamieszanie z fotoradarami nadal trwa. Partia Prawo i Sprawiedliwość zaproponowała, żeby cofnąć reformę uchwaloną przez poprzedni rząd, która odebrała strażom miejskim i gminnym możliwość obsługiwania fotoradarów, a tym samym zarabiania na nich.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, PiS zamierza przywrócić przenośne fotoradary w ręce lokalnych straży miejskich i gminnych. Nowe przepisy, które weszły w życie stanowią, że wszystkie tego typu urządzenia mają trafić w ręce Głównej Inspekcji Transportu Drogowego i od pierwszego stycznia tego roku inspektorzy zajmą się ich obsługą. Inna sprawa jest taka, że nowy rząd zamierza zlikwidować ITD i wszystkich pracowników włączyć w struktury policji.

Nowy rząd stwierdził, że reforma poszła za daleko i resort pracuje już nad przywróceniem części urządzeń w ręce dotychczasowych operatorów. Zdaniem posłów PiS, przenośne rejestratory prędkości wpływały bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Do tej pory straże miejskie i gminne obsługiwały około 400 takich urządzeń na terenie całego kraju. Od 1 stycznia trafiły jednak w ręce inspektorów transportu drogowego. Obsługa fotoradarów przynosiła spore wpływy do lokalnych budżetów. Jak policzono, w samym 2014 roku wystawiono ponad 750 tys. mandatów, co przyniosło przychód około 130 mln zł.

Najnowsze

Chris Evans nie wytrzymał jazdy z Sabine Schmitz!

Tego jeszcze nie było! Nowy prowadzący najpopularniejszego telewizyjnego programu motoryzacyjnego na świecie poczuł się gorzej, gdy został przewieziony po torze przez Sabine Schmitz.

Sensacyjne wieści nadchodzą prosto z planu nowej serii Top Gear. Brytyjscy paparazzi donoszą, że Chris Evans nie wytrzymał szybkiej jazdy po torze Monterey w słonecznej Kalifornii.

Nowy prowadzący Top Gear siedział tym razem na miejscu pasażera w nowym Audi R8 z silnikiem V10, a za kierownicą siedziała współprowadząca program Sabine Schmitz. Po kilku zakrętach pasażer poprosił by zatrzymał się, gdyż „poczuł się nieswojo”.

Po wyjściu z auta zwymiotował, oznajmiając po chwili, ze wszystko jest już w porządku. Chris Evans nie wypowiedział się oficjalnie na temat tego zdarzenia. Ekipa programu potwierdziła jedynie, że taki incydent miał miejsce. 

Brytyjskie media podejrzewają, że nowy gwiazdor Top Gear może cierpieć na chorobę lokomocyjną. Patrząc, jakie samochody zwykle są testowane w Top Gear, można podejrzewać, że jeszcze nie raz Evans poczuje się „nieswojo”.

Najnowsze