Dawczyni organów

Takie określenie może być tylko pejoratywne - szalona, jeżdżąca zbyt szybko motocyklistka, pogodzona z faktem rychłej śmierci. Czy aby na pewno? A co w przypadku, gdy taka kobieta oddaje nerkę, by ratować życie swojej koleżance motonitce?

35-letnia Angela Hale z West Midlands w Środkowej Anglii oddała swoją nerkę najlepszej przyjaciółce Leesy Fryers.

Zdrowie 39-letniej Leesy poważnie się pogorszyło. Jej stan był na tyle zły, że nie miała dość siły, by jeździć na swoim Suzuki SV650. Angela stwierdziła w wywiadzie dla Visordown, że nie wahała się ani przez chwilę by pomóc swojej koleżance, z którą znają się od 20 lat i razem zdawały egzamin na prawo jazdy na motocykl.
„To minimum jakie mogłam zrobić dla drugiego motocyklisty”- powiedziała.

Operacja powiodła się. Leesa dochodzi do zdrowia i ma nadzieję wrócić na motocykl w niedalekiej przyszłości.

Najnowsze

Autonomobil dla kobiet?

Siedzisz wygodnie, jak we własnym pokoju i dajesz się przemieszczać. Wystarczy powiedzieć na głos gdzie chcesz dotrzeć, a pojazd cię tam zabierze. Jeśli masz więcej czasu poprowadzi trasę tak, abyś mijała ładne krajobrazy.

fot. Autonomobile
fot. Autonomobile

Czy obecność kobiety na zdjęciach reklamujących pojazd ma podpowiadać odbiorcy, że projektanci Mike i Maaike stworzyli koncepcyjny samochód dla płci pięknej? Jeśli tak, to raczej takiej, która nie jest żywo zainteresowana samą jazdą, tylko przemieszczaniem się. Idea pomysłu jest taka, by ten pojazd oderywał nas od codzienności. Chodzi o poczucie wolności, stabilizacji i ekologię. Ochrzczono go mianem „Autonomobile” i posługując się sloganem można stwierdzić, że wyznacza koniec ery prowadzenia maszyn przez człowieka. Prawdopodobnie nie do końca będzie technicznie możliwe stworzenie i tym bardziej produkowanie tego rodzaju samochodu, ale trzeba przyznać, że pomysł – choć nieco zatrważający – jest wart uwagi.

Dla nas – fanek prowadzenia samochodu, czy motocykla, lub innych pojazdów silnikowych – taka prezentacja to objaw niepokojący. Pozbawienie nas możliwości kierowania, zmienienia biegów, przyciskania pedałów i ulegania przeciężeniom na zakręcie, jest straszne! A może mężczyznom zostaną tylko „charakterne” auta z pazurem, muscle car’y i inne najfajnisze sprzęty?! Nie możemy jednak pomijać tendencji rozwojowych w motoryzacji, nawet jeśli zmierzają w niezbyt odpowiadającym nam kierunku.

fot. Autonomobile
fot. Autonomobile

Autonomobile z wyglądu przypomina bardziej komfortowe pomieszczenie dla wygodnisiów i leniuszków. Został bowiem zaprojektowany tak, by manewrować nim i przemieszczać się w pełni relaksu. Człowiek jedynie komunikuje się w razie potrzeby z pojazdem poprzez wydawanie ustnych poleceń.

Nie możemy zatem oczekiwać, że Autnomobile przewiezie nas bokiem przez rondo. Raczej będzie mu można zaproponować obwiezienie nas jakąś trasą widokową. Swoją drogą ciekawe, jakie kryteria oznaczałyby dla pojazdu, że widok za oknem jest dla człowieka interesujący. W końcu pejzaże, czy ich piękno to kwestie subiektywne. Niemniej jako ciekawostka – ta właściwość pojazdu nas zaintrygowała.

Pojazd uprzejmie zapytuje: gdzie chciałabyś jechać?
fot. Autonomobile
I pyta też: ile masz czasu dziś? Jeśli mało, pojedziesz najkrótszą trasą, dużo – widokową.
fot. Autonomobile

Jednak taki pojazd nadaje się bardziej by przemieszczać się nim w krainie Shangri-la, gdzie wszystko jest idealne. W świecie gdzie pieniądze, czas, prędkość i adrenalina rządzą naszym życiem, tego typu samochód nie wydaje się mieć swojego miejsca. Być może pod jednym warunkiem, jeśli my zmienilibyśmy radykalnie nawyki, zwracali uwagę na środowisko naturalne (zużycie paliwa, emisja spalin, korki) i swoje własne zdrowie (wypadki, stres za kierownicą, związany m.in. z czasem dotarcia do celu), wówczas Autonomobile osiągnąłby wielki sukces.

Najnowsze

Latający retroskuter

Jednoślad, dzięki któremu ominiemy wszystkie korki nie jest wymysłem filmu science fiction. Zgodnie z zapowiedzą producenta ma być tani i... będzie latać. Na dodatek, jego retro stylistyka wzorem kultowej Vespy może się spodobać kobietom.

fot. Jetscooter

Tradycyjne skutery – wizytówka krajów południowej Europy i Azji, masowo wtargnęły już na nasze polskie ulice. Ich zalety – niewielka cena i ogromna zwrotność powodują, że są wspaniałą alternatywą dla stojących w korkach samochodów. Technika idzie jednak do przodu, a skutery jeżdżące po jezdni może już wkrótce odejdą do lamusa.

Jetscooter – projekt autorstwa designera z San Francisco Norio Fujikawa, to niewielka maszyna napędzana silnikiem odrzutowym. Pojazd ma być gotowy już  w 2025 roku i, zgodnie z przedstawionymi zdjęciami prototypu, wyglądać niczym skrzyżowanie futurystycznego pojazdu z filmu „Piąty element” z klasyczną Vespą. Dziś nieznane są żadne szczegóły techniczne dotyczące jego sterowania, czy osiąganych prędkości, ale wydaje się, że idea ma szansę na produkcję.

fot. jetscooter

Dla wszystkich fanów motocykli projektant stworzy też wersję odrzutowego motocykla.

Czy przykładowo, warszawskie Aleje Jerozolimskie będą za kilkanaście lat przypominać ulice z filmów science fiction?

Więcej o jetscooter poczytasz tutaj.

Najnowsze

Mata do garażu pod samochód – sposób na zimowy brud

Garaż to przywilej dla samochodu i właściciela. By jednemu i drugiemu było w nim jeszcze wygodniej i milej, na rynku pojawiła się mata garażowa, którą łatwo się czyści. Teraz prace wokół Twojego autka mogą być całkiem przyjemne.

fot. amazon.com

Garaż to miejsce, w którym poza naszym samochodem zwykle znajduje się tysiąc innych rzeczy – duża ich część na podłodze. Artystycznemu nieładowi towarzyszy często charakterystyczna dla tego miejsca wilgoć. Gdy chcemy zrobić coś przy naszym samochodzie, musimy więc najpierw poświęcić sporo czasu na sprzątanie. By tego uniknąć może pora zainwestować w specjalną matę garażową Clean Park Garage Floor Mat.

Kosztuje ok. 550 złotych. Jest wykonana ze specjalnego materiału, który zgodnie z zapewnieniami producenta jest w stanie wchłonąć wiele litrów płynów – olejów, czy pozostałości ze spływających z naszego samochodu deszczu i śniegu. Mata jest łatwa do wyczyszczenia – można ją odkurzyć, umyć i wycisnąć. Wytrzyma masę każdego samochodu osobowego.

Jak poskromić bałagan w aucieczytaj tu.

Instalacja gadżetu trwa dosłownie kilka sekund, a możliwość wyboru jednego z 6 rozmiarów, umożliwia dopasowanie maty do naszego garażu i gabarytów naszego pojazdu.

Czy inwestowanie sporych kwot w wyposażenie garażu się przyjmie? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie trochę poczekać. Na razie matę można obejrzeć i ewentualnie zamówić klikając tutaj.

Najnowsze

Renault F1 Team bez Briatore

Renault ogłosiło, że nie zamierza podejmować dyskusji na temat oskarżeń wysuwanych przez FIA w sprawie zdarzeń podczas Grand Prix Singapuru w poprzednim sezonie. Team opuściły też sławy tego sportu.

Flavio Briatore nie dowodzi już Renault
fot. Renault

Po oskarżeniach rzuconych przez Nelsinho Piquet’a, a dotyczących umyślnego doprowadzenia do wypadku, by spowodować wyjazd samochodu bezpieczeństwa na tor w Singapurze w 2008 roku, zespół ING Renault F1 oświadczył dzisiaj, że nie będzie udzielał w tej kwestii żadnych wyjaśnień.

W lakonicznej notatce powiadomo również, że z zespołu odeszli właśnie jego dyrektor zarządzający Flavio Briatore oraz szef inżynierów Pat Symonds.

Przesłuchanie w sprawie zachowania teamu Renault w Singapurze odbędzie się w Paryżu 21 września br.

Najnowsze