Quantcast

Czym się kierować, wybierając nowy kask motocyklowy?

Kaski motocyklowe to nieodłączny element podróży na jednośladach z silnikiem. Doświadczony entuzjasta takich maszyn nie będzie miał większych problemów z wyborem odpowiedniego kasku dla siebie, ale dla początkujących motocyklistów sytuacja bywa zgoła odmienna. Jak wybrać najlepszy kask motocyklowy? Na co szczególnie zwrócić uwagę? W naszym artykule postaramy się co nieco podpowiedzieć w tym temacie.

Kaski motocyklowe a przepisy prawa

Na początku jednak trzeba wyjaśnić, jakie miejsce w przepisach znajdzie kask motocyklowy spełniający określone normy bezpieczeństwa. No bo o to się przecież rozchodzi: o bezpieczeństwo motocyklisty i jego pasażera. W gruncie rzeczy, według obowiązujących przepisów prawa, bezpieczny kask motocyklowy jest jedynym elementem wyposażenia, do którego motocyklista (i jego ewentualny pasażer) jest zobowiązany. Nie musi mieć butów motocyklowych, ale kask już tak.

Ten obowiązek dotyczy motocykli, czterokołowców typu quad i motorowerów. Brak posiadania kasku grozi mandatem w wysokości 100 zł oraz dwoma punktami karnymi. To oczywiście minimum gwarantowane, ponieważ w zależności od sytuacji kara może być wyższa. Jednak – abstrahując od mandatów – obowiązek noszenia kasku podczas jazdy miejskiej i na otwartym terenie to czysty zdrowy rozsądek. Nie ma co negować praw fizyki. Kierujący motocyklem nawet przy pozornie lekkim zderzeniu z samochodem po prostu nie ma szans. Uraz głowy to poważna sprawa. Naprawdę warto kupić porządny kask na motor dla siebie – nie dla przepisów danego kraju.

Motocyklowe kaski integralne

Jeśli chodzi o normy bezpieczeństwa – kaski motocyklowe integralne to najbezpieczniejsze modele dostępne dzisiaj na rynku. Są tak zbudowane, aby jak najlepiej otoczyć głowę motocyklisty. Skorupa dzięki temu jest niezwykle skuteczna podczas wypadku. Rozproszenie energii występuje w sposób na tyle optymalny, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń do minimum, co potwierdzają specjalistyczne testy. Entuzjaści jednośladów lubiący szybką i dynamiczną jazdę nie powinni szukać innych rozwiązań. Co więcej, taka zabudowa jest również zoptymalizowana pod kątem aerodynamiki. Nie ma więc co się obawiać, że konstrukcja integralna kasku wpłynie negatywnie na osiągi.

Lepiej kupić kask szczękowy czy integralny?

Kaski szczękowe pod wieloma względami przypominają obudowę integralną. Główna różnica polega na tym, że kask motocyklowy szczękowy pozwala, jak sama nazwa podpowiada, unieść szczękę do góry. Są i takie kaski, które umożliwiają przerzucenie szczęki aż za głowę. Wielu motocyklistów bardzo sobie ceni taką opcję. Niestety trzeba w tym wypadku mówić o kompromisie kosztem bezpieczeństwa. Dopiero wysokiej klasy premium kask szczękowy można zacząć porównywać z kaskiem integralnym. Wysoka cena bierze się chociażby stąd, że przeprowadzenie testów bezpieczeństwa to wymagająca sprawa. Jeśli więc naprawdę zależy komuś na posiadaniu kasku szczękowego, lepiej niech się przygotuje na solidny wydatek. Kaski tanie, poza gorszą ochroną, będą też gorzej tłumić hałas. Dobre porównanie cen modeli integralnych i szczękowych znajdziecie w sklepach Inter Motors.

Kaski otwarte

W porównaniu do tego wszystkiego kask otwarty… no cóż, nie ma co porównywać tak naprawdę. Zwykły, bardziej tradycyjny w konstrukcji kask motocyklowy nie da takiego bezpieczeństwa co kształt kasku integralnego lub szczękowego. Choć ochroni przed najpoważniejszymi urazami głowy, dolna część twarzy i sama szyja pozostaje mocno wyeksponowana. Zaletą kasków motocyklowych otwartych na pewno jest ich lekkość, czemu pozostałe typy kasków nie mogą dorównać. To samo, jeśli chodzi o większy dostęp do świeżego powietrza podczas jazdy. Ale czy te cechy powinno się przedkładać nad bezpieczeństwo?

Dobry kask motocyklowy dla dzieci

Najlepsze kaski motocyklowe dla dzieci i młodzieży w gruncie rzeczy powinny się charakteryzować tymi samymi walorami co każdy kask motocyklowy dla dorosłych. Główna różnica siłą rzeczy powinna dotyczyć oczywiście rozmiaru, ale jeśli ktoś chce kupić ochronę głowy dla młodszych, to niech wybierze taki rodzaj kasku, jaki sam dla siebie by wybrał.

Jeśli chodzi o kaski dziecięce, rozmiar ma duże znaczenie. Pamiętajmy, że dzieciaki szybko rosną i kask kupiony dzisiaj szybko przestanie być użyteczny. W związku z tym zaskakująca wielu rodziców gotowych jest kupić dziecku nieco większy kask motocyklowy, aby zaoszczędzić w przyszłości. To należy uznać za bardzo nieodpowiedzialne podejście i w żadnym wypadku nie wolno ulec takim pokusom. Gdy kask jest za duży, po prostu źle leży na głowie i ulega przesunięciom w czasie jazdy. W niektórych sytuacjach coś takiego może być źródłem wypadku.

Podsumowując, o wyborze kasku motocyklowego powinny decydować przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa. W związku z tym najlepszą decyzją wydaje się kask integralny. Zwłaszcza dla początkujących, którzy z czasem mogą próbować innych rozwiązań, jednak ich najczęściej używaną ochroną głowy niech będzie konstrukcja integralna. Na stronie imready.eu jest duży wybór takich kasków i każdy z pewnością znajdzie model w sam raz dla siebie.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze