Ewa Kania

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy? A dokumenty samochodu? Nie każdy może je zostawić w domu

Kierowcy w Polsce są obecnie w bardzo komfortowej sytuacji, ponieważ nie muszą wozić ze sobą żadnych dokumentów, a weryfikacja wszystkich danych podczas kontroli odbywa się elektronicznie. Taki przywilej nie dotyczy jednak wszystkich kierowców i wszystkich sytuacji. Kto musi nadal wozić ze sobą dokumenty?

Spis treści

Jak policjant sprawdza dane kierowcy podczas kontroli?

Jeszcze kilka lat temu, żadna kontrola drogowa nie mogła obyć się bez sprawdzenia dokumentów. Kierowca musiał okazać funkcjonariuszowi prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Policjant sprawdzał autentyczność naszych uprawnień, weryfikował czy pojazd ma ważny przegląd oraz ważne ubezpieczenie.

Obecnie nie musicie okazywać policjantowi żadnych dokumentów – nawet dowodu osobistego. Podczas kontroli wystarczy podać swój numer PESEL, a funkcjonariusz sprawdzi nasze dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Analogicznie na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu, zweryfikuje czy jest on ubezpieczony oraz dopuszczony do ruchu.

Kto musi nadal wozić ze sobą prawo jazdy?

Posiadanie przy sobie fizycznego blankietu prawa jazdy wymagane jest w przypadku kierujących, którzy posiadają uprawnienia wydane w innym kraju niż Polska. Danych takiej osoby nie będzie w CEPiK-u, więc zawsze trzeba mieć przy sobie dokument.

Co różni nieustąpienie pierwszeństwa od wymuszenia? Ile wynoszą mandaty?

Przy okazji przestrzegamy osoby, którym zostało zatrzymane prawo jazdy (na przykład na 3 miesiące za zbyt dużą prędkość w terenie zabudowanym), żeby nie sugerowały się tym, że nie odebrano im blankietu. W razie kontroli policjant nie będzie sugerował się fizycznym dokumentem, tylko sprawdzi w bazie, czy faktycznie nasze uprawnienia są aktywne.

Kiedy trzeba wozić ze sobą dokumenty pojazdu?

Sytuacja jest analogiczna co w przypadku prawa jazdy. Jeśli prowadzimy pojazd zarejestrowany za granicą, musimy mieć przy sobie komplet jego dokumentów na wypadek kontroli.

Z kolei posiadacze samochodów zarejestrowanych w Polsce, którym zatrzymano dowód rejestracyjny, nie mają co liczyć na pobłażliwość w razie kontroli. Okazanie fizycznego dokumentu nie sprawi, że policjant się na to nabierze.

Co grozi za jazdę samochodem bez dokumentów?

Kary za nieposiadanie przy sobie fizycznych dokumentów nie zmieniły się od lat. Każdy brakujący dokument to kara 100 zł. Można próbować negocjować z policjantem, żeby zakończył sprawę na pouczeniu, jeśli zaraz ktoś dostarczy na miejsce kontroli brakujące dokumenty. Nie ma co do tego gwarancji, ale próbować można.

W znacznie gorszej sytuacji są osoby, które nie mają przy sobie dokumentów i nie mają jak ich szybko dostarczyć. Funkcjonariusze wydadzą wtedy zakaz dalszej jazdy kierującemu (jeśli nie ma prawa jazdy), albo uznają pojazd za niedopuszczony do ruchu (jeśli nie mamy dokumentów pojazdu). W takiej sytuacji sprawa może zakończyć się w sądzie. Gdy przedstawimy tam brakujące dokumenty, kara powinna być niska, ale raczej nie liczylibyśmy na grzywnę w granicach 100 zł.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze