Ewa Kania

Czy kierowcy mogą przejeżdżać między progami zwalniającymi? Kluczowa jest jedna kwestia

Żaden kierowca nie lubi progów zwalniających i niejeden próbuje jakoś zmniejszyć dyskomfort z ich pokonywania. Czy zachowanie takie jak omijanie progów zwalniających jest zgodne z przepisami?

Spis treści

Jakie wymogi musi spełniać próg zwalniający?

Zadaniem progu zwalniającego jest zmuszenie kierowców do zmniejszenia prędkości w potencjalnie niebezpiecznym miejscu. Dlatego stosuje się je najczęściej w pobliżach przejść dla pieszych, na osiedlach i innych miejscach, gdzie jest wzmożony ruch niechronionych uczestników.

Próg zwalniający powinien być na tyle wysoki, aby kierowcy bali się przejeżdżać przez niego bez znacznego zmniejszenia prędkości, ale nie może mieć też zbyt agresywnego kształtu. Zdarzają się progi, które bezpiecznie pokonać tylko przy prędkości kilku kilometrów na godzinę, a to nie powinno mieć miejsca.

Jak powinno się przejeżdżać po progach zwalniających?

Podstawowa kwestia, to zwracanie uwagi na znaki drogowe. Progi zwalniające oznaczane są tablicą A-11a. Często poniżej umieszcza się informację, ile metrów pozostało do progu, a także ograniczenie prędkości, do jakiego powinniśmy się zastosować.

Podczas przejeżdżania przez próg zwalniający, kierowca powinien pamiętać aby:

  • nie hamować gwałtownie przed progiem
  • zdjęć nogę z hamulca podczas najeżdżania na próg
  • nie przejeżdżać przez próg na półsprzęgle
  • nie uważać ograniczenia prędkości przed progiem zwalniającym za prędkość zalecaną

Czy przejeżdżanie między progami zwalniającymi jest zgodne z przepisami?

Jednym z rodzajów progów zwalniających, są tak zwane progi poduszkowe. Są to dwie wypukłości w kształcie kwadratu, które wymagają od kierowców osobówek zmniejszenia prędkości, ale nie wpływają na miejskie autobusy. Dzięki temu przejeżdżanie przez nie nie wiąże się z dyskomfortem dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Nawet się nie spodziewasz, jakie funkcje skrywa twój kluczyk. Trzeba tylko wiedzieć, co nacisnąć

Niektórzy kierowcy próbują przejeżdżać pomiędzy takimi progami, aby nie musieć przed nimi zwalniać. Czy takie zachowanie jest zgodne z prawem?

To zależy. Jeśli przy progach znajduje się linia przerywana lub nie ma żadnych linii, wtedy kierowca może potraktować przejazd między progami jak omijanie przeszkody. Konieczne jest wtedy włącznie kierunkowskazu, gdy przekraczamy linię.

Jeśli w miejscu umieszczenia progu zwalniającego znajduje się linia ciągła, wtedy nie można przejeżdżać między poduszkami progu.

Jaki mandat za omijanie progu zwalniającego?

Prawo nie zakazuje jazdy w sposób, pozwalający na ominięcie kołami progu zwalniającego. Ale nie można przy tym złamać innych przepisów.

W przypadku, gdy ominiemy próg i najedziemy na ciągłą linię, grozi nam mandat w wysokości 200 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze