Czy do samolotu można zabrać fotelik samochodowy dla maluszka?

Planujesz podróż samolotem z małym dzieckiem? Wiesz, że na pokład samolotu możesz zabrać ze sobą fotelik samochodowy? W ten sposób możesz sobie i maluszkowi zapewnić bardziej komfortową podróż. Jeśli swój wyjazd planujesz z wyprzedzeniem, nie musisz się niczym martwić.

Podróżując ze swoim dzieckiem masz pierwszeństwo w kolejce do wejścia na pokład. Jeśli odpowiednio wcześniej poinformujesz linie lotnicze będziesz mieć więcej czasu  by spokojnie i wygodnie usiąść w samolocie. Kluczem do bezstresowej podróży z maluchem jest przestrzeganie motta “bądź przygotowany”.

Poniżej znajduje się pięć pytań i odpowiedzi, które powinny pomóc Ci w przygotowaniach do podróży samolotem z dzieckiem.

  1. Czy do samolotu można zabrać fotelik samochodowy dla maluszka?

Oczywiście, zależy to od linii lotniczych. Zanim zrobisz rezerwację, należy zapoznać się z regulaminem danych linii. Jeżeli Twój fotelik samochodowy jest zatwierdzony przez linie lotnicze i ma nalepkę TÜV-Rheinland “do użytku w samolocie” nie powinno być problemu. Wszystkie zatwierdzone modele fotelików znajdują się na stronie www.tuv.com/poland/pl/ . Jednak i tak wiele firm zezwala na korzystanie na pokładzie z fotelików samochodowych, które nie znajdują się na wyżej wymienionej liście.

Oczywiście miejsce obok fotelika nie będzie komfortowe, ale wiadomym jest, że komfort dziecka jest ważniejszy. Wygoda maluszka w tym momencie jest najistotniejsza. W wielu przypadkach znajome środowisko sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej i będzie mu znacznie wygodniej. Również wzrośnie jego bezpieczeństwo.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia późniejszego wypożyczenia. Zabranie ze sobą fotelika samochodowego może być dużo tańszą opcją niż wypożyczenie. Koszt wynajęcia często dochodzi nawet do kwoty 50 euro za dzień.

  1. Czy znak TUV jest ważny za granicą?

TUV Rheinland na swojej stronie internetowej informuje, że “Certyfikat TUV to potwierdzone bezpieczeństwo i jest akceptowalny w Europie”. Bardzo dużo krajów Unii Europejskiej respektuje ten znak.

Mimo to najpierw należy sprawdzić czy można korzystać z fotelika samochodowego w danych liniach lotniczych. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych, tylko podczas lotów wewnątrz krajowych można używać fotelików samochodowych na pokładzie samolotu.

  1. Czy muszę zarezerwować dodatkowe siedzenie? Czy kupując bilet lotniczy muszę rejestrować fotelik samochodowy?

“Jeśli podczas kupna biletu nie ma opcji rezerwacji dodatkowego miejsca, należy skontaktować się z liniami lotniczymi i dopytać o szczegóły”, rekomenduje Angelika Heinbuch, PR Manager lotniska we Frankfurcie.

Rodzice, którzy chcą korzystać ze swojego fotelika w samolocie, są zobligowani do zakupu dodatkowego biletu, nawet jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata i podróżuje na kolanach rodzica.

Wybierając miejsce pod fotelik trzeba być ostrożnym: „Fotelik samochodowy może być użytkowany tylko na miejscu przy oknie – wyjątkiem są rzędy przy wyjściach awaryjnych, przed i za nimi. Jeśli podróżujesz z dwójką dzieci możesz zarezerwować miejsce środkowe oraz przy oknie” mówi Kathrin Skorpil, Szef działu usług specjalnych w Condor.

Większość linii lotniczych ma wspólną politykę dotyczącą dodatkowych biletów. Należy je  rezerwować mimo, że dziecko ma mniej niż 2 lata i podróżuje za darmo.

  1. Czy fotelik samochodowy traktowany jest jako bagaż? Czy trzeba za niego płacić?

Jeśli fotelik samochodowy jest instalowany na specjalnie wykupionym miejscu to nie ma dodatkowych opłat. Podobnie jest w przypadku, gdy fotelik odprawiony jest jako bagaż: „Większość linii lotniczych jest uczciwa wobec podróżujących”, mówi Angelika Heinbuch, PR Manager lotniska we Frankfurcie. Przykładowo Lufthansa i Condor pozwalają bezpłatnie zająć miejsce w luku bagażowym. Jednakże jeśli rodzice chcą wziąć dodatkowy wózek lub gondolę najpierw powinni skontaktować się z liniami lotniczymi.

  1. Jak należy spakować fotelik by podczas lotu nie został uszkodzony ?

Dodatkowe opakowanie fotelika nie jest wymagane. Natomiast niektóre części mogą wystawać przez co mogą nie zmieścić się w schowku (ważne by najpierw poznać specyfikację bagażu podręcznego linii lotniczych) wtedy może się zdarzyć, że będzie trzeba fotelik zarejestrować jako bagaż podręczny.

“Idealne do transportu fotelików są wyściełane torby podróżne, które dodatkowo mogą być wypełnione folią bąbelkową oraz oklejone specjalnymi naklejkami” podpowiada Bernhard Kastner, Starszy kierownik do spraw produktów, w dziale bezpieczeństwa dla dzieci producenta fotelików samochodowych CYBEX.

W razie wątpliwości zawsze najlepiej skontaktować się z liniami lotniczymi żeby doprecyzować wszystkie szczegóły dotyczące przewożenia fotelików samochodowych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze