Czy chip tuning jest bezpieczny?

Jeżeli choć trochę interesujesz się motoryzacją, na pewno słyszałeś o chip tuningu. Co to takiego? Chip tuning to działania polegające na zwiększeniu mocy pojazdu. W jaki sposób się to odbywa i w jakich samochodach jest to możliwe?

Jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie osiągów samochodu, jest wprowadzenie pewnych zmian w sterowniku silnika z turbodoładowaniem, a także zastosowaniu nowych części i akcesoriów (ich pełna oferta dostępna jest tutaj https://intercars.pl/s/lp-sport/). Polegają one na wgraniu nowych map, określających, kiedy przepustnica ma zostać otwarta i przez jak długi czas. Służy to temu, aby do silnika dotarła większa ilość powietrza, niezbędnego do spalania paliwa. Tu należy wyjaśnić, jak odbywa się zwiększenie mocy silnika — im więcej spalanego paliwa w wyższej temperaturze, tym wyższy moment obrotowy udaje się uzyskać. W efekcie tego chip tuning pozwala osiągnąć lepsze przyspieszenie samochodu, bez konieczności wprowadzania kosztownych przeróbek.

Co trzeba wiedzieć o chip tuningu?

Wiele osób decyduje się na wykonanie chip tuningu w swoim samochodzie, do końca nie wiedząc, na czym dokładnie to polega. Co gorsza, mogą oni próbować wykonać chip tuning na własną rękę, korzystając z różnego rodzaju programów, urządzeń i gotowych map. Nie jest to bezpieczne ani rozsądne rozwiązanie. Dlaczego? Aby chip tuning przyniósł oczekiwany przyrost mocy, ale przede wszystkim był bezpieczny dla silnika, powinien zostać przeprowadzony przez specjalistów w swojej branży. Co więcej, aby móc potwierdzić czy taki tuning rzeczywiście jest skuteczny, konieczne jest wykonanie badania mocy silnika na hamowni. Przed chip tuningiem, jak i po jego wykonaniu. Oczywiście niewiele osób dysponuje hamownią w swoim garażu, dlatego wszystkie takie działania mogą negatywnie wpłynąć na żywotność silnika. Ustawienie zbyt wysokich parametrów dolotu powietrza może prowadzić do nadmiernie wysokiej temperatury silnika, stwarzać ryzyko jego przegrzania, uszkodzenia turbiny w wyniku niewystarczającego smarowania.

Co to jest engine control unit

Jest to angielskie określenie sterownika silnika, w którym dokonuje się aktualizacji map. Można to wykonać, posiadając dedykowane oprogramowanie producenta samochodu i komputer z działającym połączeniem kablowym. Każdy, kto decyduje się podnieść moc silnika, powinien pamiętać, że robi to na własną rękę, a w przypadku aut na gwarancji producenta, wgranie nowych map najczęściej wiąże się z jej utratą. Jakie są ryzyka modyfikacji oprogramowania oryginalnego? Może to być nierówna praca silnika, większe zużycie paliwa czy większy hałas. Oczywiście w takich przypadkach wprowadza się kolejne modyfikacje lub wraca do oryginalnej mapy, którą zawsze przed pracami należy zarchiwizować jako kopię bezpieczeństwa.

Co pomaga w zwiększeniu mocy pojazdu?

Same modyfikacje w sterowniku silnika to zwykle za mało

Osoby, które myślą, że ich samochód zyska dodatkowe KM tylko po zmianie mapy, są w dużym błędzie. W ślad za tym powinna podążać wymiana dolotu powietrza na większy i wyposażony np. w filtr stożkowy (te i inne produkty znajdziesz na stronie https://intercars.pl/szukaj/tuning-7/). Konieczna także może być wymiana oleju silnikowego na lepszy, który zapewni wystarczające smarowanie przy wyższej temperaturze silnika.

Weryfikacja mocy silnika

Zanim zainwestujemy w chip tuning, powinniśmy sprawdzić aktualną moc naszego samochodu. Jeśli drastycznie odbiega ona od danych katalogowych, może to wskazywać na jakieś problemy z silnikiem. Dopiero po ich usunięciu powinniśmy myśleć o zwiększaniu mocy silnika, w przeciwnym wypadku może to nie dać oczekiwanych rezultatów.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze