Czeka nas podwyżka OC przez rząd

Co może mieć wspólnego ministerstwo zdrowia z kierowcami? Otóż wiele. Resort planuje wprowadzenie specjalnego podatku, które sprawi, że ubezpieczenia OC będą droższe, a dodatkowe pieniądze załatają budżet potrzebny na finansowanie oddziałów ratunkowych.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, ten pomysł to nic innego, jak funkcjonujący w latach 2007-2008 tzw. podatek Religi. Po przejęciu władzy przez koalicję PO-PSL podatek został zlikwidowany, ale ma powrócić do życia w lekko zmienionej formie.

W tej chwili na rzecz oddziałów ratunkowych jest przekazywane ok. 1,1 mld zł. W ocenie Ministerstwa Zdrowia wypadki w dużej mierze są powodowane przez kierowców, dlatego oni powinni przyczynić się do finansowania oddziałów ratunkowych. Statystyki mówią, że ok. 10-20 proc. osób, które trafiają na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) to poszkodowani w wypadkach samochodowych. 

Jeszcze w tym roku powstanie ustawa, która zmieni wysokość stawek OC. Specjaliści wyliczyli, że załatanie dziury w wysokości 1,1 mld zł będzie pobierania podatku w wysokości  14 proc. W 2007 roku przepisy zakładały, że będzie to 12 proc. Analitycy oceniają, że ceny ubezpieczeń OC wzrosną o 10 proc. Warto pamiętać, że już teraz polisy drożeją w związku z podatkiem od instytucji finansowych, który jest potocznie zwany podatkiem bankowym.

Nie wiemy jeszcze kiedy przepisy wejdą w życie, ale musimy się liczyć z podwyżkami. Segment ubezpieczeń OC nie przynosi towarzystwom zysków, a firmy muszą rywalizować między sobą w kwestii cen. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że składki solidarnie wzrosną we wszystkich firmach.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Ceny OC i tak są wysokie, zwłaszcza dla młodych.Dobrą metodą żeby wyszukać sobie tanie OC jest porównanie cen polis na kalkulatorze Cuk. Nie ma sensu przepłacać.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze