Czechy – nowe winiety od grudnia

Kierowcy wybierający się do Czech mogą już kupować nowe winiety na autostrady, które obowiązują od 1 grudnia 2016 r. Przy okazji Ministerstwo transportu u naszych południowych sąsiadów uwolniło 11 odcinków dróg o łącznej długości 111 km.

Czesi zaplanowali na przyszły rok sprzedaż co najmniej 7 mln winiet, z czego aż 2,5 mln mają stanowić winiety o rocznej ważności. Aktualne naklejki otrzymają dodatkowe zabezpieczenia, które mają jeszcze bardziej utrudnić podrabianie. Nową winietę poznamy po zmienionym hologramie oraz nowych barwach. 

Opłaty pozostają bez zmian. Roczna winieta dla samochodu osobowego kosztuje 1500 czeskich koron. Za miesięczną zapłacimy 440 koron, a 10-dniowa 310 koron. Za jazdę beż ważnej winiety można zapłacić karę wynoszącą 5000 koron.

Winiety na czeskie drogi można kupić przy granicy, ale także na stacjach benzynowych i poczcie. W Polsce kupimy winiety w oddziałach PZM. Przed wjazdem na płatne odcinki dróg winietę podpisać numerem rejestracyjnym pojazdu. Jedną część naklejamy w prawym, dolnym rogu przedniej szyby, a drugą część zachowujemy do kontroli. Przed przyklejeniem nowej winiety usuwamy starą naklejkę, gdyż możemy dostać za to mandat.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze