Quantcast
Karolina Chojnacka

Cupra Born i jej elektryzujący design. Jak zaprojektowano hiszpańskiego elektryka?

Cupra Born to pierwszy w pełni elektryczny samochód hiszpańskiej marki. Dyrektor ds. designu Cupry, Jorge Diez, zdradza kilka głównych założeń, które towarzyszyły zespołowi projektowemu podczas tworzenia bezemisyjnego miejskiego auta. Szczerze? Nie możemy się doczekać, by zobaczyć to auto!

Oficjalna premiera Cupry Born odbędzie się we wtorek 25 maja. Ale już teraz sportowa marka zdradza parę szczegółów na temat designu nowego samochodu. Nazwa elektrycznego modelu Cupry nawiązuje do kultowej dzielnicy Barcelony – el Born. Intencją zespołu marki było oddanie atmosfery tego tętniącego życiem, dynamicznego miejsca.  

Pojazdy elektryczne charakteryzują się szczególną konstrukcją, która pozwala m.in. na optymalne umieszczenie akumulatorów. W przypadku Cupry Born projektanci postanowili odpowiedzieć na tę konieczność poprzez rozszerzenie rozstawu kół, co pozwoliło na powiększenie wnętrza samochodu i dostosowanie kabiny do potrzeb pasażerów.

Większa szerokość nadała również samochodowi bardziej sportowy wygląd, dodatkowo podkreślony przez elementy wprowadzone przez zespół projektów. Dyrektor ds. designu marki wyznał:

Ekspresyjny charakter samochodu podkreśliliśmy m.in. poprzez wprowadzenie bardzo stromego słupka A, długiego rozstawu osi i skrócenie maski oraz tyłu pojazdu.

Front elektryka został zaprojektowany, by w pełni oddawać osobowość modelu:

Przednie reflektory zwykle przywodzą na myśl ludzką twarz. Postanowiliśmy więc nadać im bardziej ukośny kształt, który podkreśli dynamiczność i zadziorność Borna. To samochód dla osób, które wiedzą, czego chcą i ku temu dążą.

Cupra Born
Cupra Born, fot. materiały prasowe / Cupra

Wrażenie bojowości i agresywności  samochodu uzyskano poprzez zamontowanie dużego wlotu powietrza przy dolnej krawędzi frontu. Rozwiązanie to zarazem pozwala zwiększyć przyczepność pojazdu.

Specjalnie dla modelu Born zaprojektowano również nową estetykę wykończenia tyłu samochodu. Szerokość pojazdu podkreślono poziomą listwą świetlną LED, która współgra z wydatnym dyfuzorem. Rozwiązania te pozwoliły na zapewnienie jeszcze lepszej aerodynamiki, w końcu elektryfikacja musi iść w parze z osiągami.

Cupra Born
Cupra Born, fot. materiały prasowe / Cupra

Zespół projektowy CUPRY postawił sobie wyzwanie stworzenia samochodu miejskiego, który momentalnie wywoła wrażenie w przestrzeni miejskiej:

Cupra Born jest dowodem, że samochody elektryczne nie muszą być nudne. Największą satysfakcją dla nas będzie, gdy na widok Borna na ulicy miasta ludzie pomyślą, że chcieliby się nim przejechać.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze