Cristine Sommer-Simmons, ambasadorka wszystkich motocyklistek

28 grudnia 2012
Cristine Sommer-Simmons – dla przyjaciół Cris – jest motoentuzjastką od najmłodszych lat. I większość swojego życia zawodowego poświęciła na to, by dzielić się swoją pasją z innymi kobietami. Popularyzowanie idei „kobieta na motocyklu” stało się dla niej niemal misją.
Loading module...

Jak większość pasjonatek, Cris zaczynała bardzo wcześnie – jako dziewięcioletni pasażer na motocyklu ojczyma. Pierwszą własną maszynę dostała na czternaste urodziny. Jako dziewiętnastolatka dorobiła się Harleya – był to Sporster z 1977.

„Mam pięciu braci. Ludzie zawsze zakładali, że to oni zarazili mnie pasją motocyklową. Tymczasem było dokładnie odwrotnie – to ja nauczyłam ich jeździć” – wspomina Cris.

Pierwszy Harley...
fot. cannonballdiary.com

Przez długie lata była aktywnym członkiem WIMA i kobiecej organizacji Women in the Wind, a w 1985 roku współzałożyła magazyn „Harley Women” – pierwsze czasopismo o tematyce motocyklowej skierowane wyłącznie do kobiet. Początki były bardzo trudne: Cris i jej wspólniczka, Jo Giovannoni, ręcznie drukowały i zszywały każdy numer, pracowicie wystukiwały artykuły na starej maszynie do pisania (pożyczonej), jednocześnie szukając chętnych na prenumeratę. Cris, która pracowała jako listonoszka, wykorzystywała do tego swoje trasy. Tak poznała drukarza, prawnika specjalizującego się w prawie autorskim i księgowego. Wspólnie stworzyli podwaliny firmy.

Przez pięć lat pozostała wydawcą i głównym reporterem, w poszukiwaniu ciekawych inspiracji niestrudzenie przemierzała kraj na dwóch kółkach. Podczas jednej z takich wypraw poznała przyszłego męża – rockmana i również motoentuzjastę, Patricka Simmonsa. Para dochowała się trójki dzieci.

Młodziutka Cris.
fot. cannonballdiary.com

Na przestrzeni lat Cris zdobywała coraz większe uznanie jako adwokat i popularyzatorka kobiecego uwielbienia dla motocykli. Posługiwała się przede wszystkim piórem: najpierw jako korespondentka czasopism motoryzacyjnych (zarówno amerykańskich, jak i hiszpańskich, australijskich i japońskich – przez ponad 12 lat prowadziła własną kolumnę w „Hot Bike Japan”), a potem pisarka. Pierwsza była książeczka dla dzieci „Patrik wants to ride” w 1994 roku. Największą popularność przyniosła jej antologia „The American Motorcycle Girls 1900-1950”, wydana w 2009 roku i nadal sprzedająca się znakomicie. Również w 2009 magazyn „Cycle Source Magazine” obwołał Cris „Motocyklową Kobietą Roku”. To tylko jedno z jej licznych wyróżnień. Jej nazwisko figuruje w National Motorcycle Hall of Fame w Anamosa oraz American Motorcycle Heritage Foundation Motorcycle Hall of Fame w Westerville, Ohio, jak również Sturgis Motorcycle Hall of Fame. Była jedną z czterech bohaterek filmu dokumentalnego “Biker Women” wyemitowanego w 1995 roku. Jest honorową członkinią kilku stowarzyszeń.

fot. cannonballdiary.com

We wrześniu 2010 roku Cris wzięła udział w motocyklowym rajdzie cross-county „Motorcycle Cannonball”. 16-dniowy rajd rozpoczął się w Kitty Hawk w Północnej Karolinie i zakończył w Satna Monica w Kalifornii. Cris była jedną z dwóch kobiet w gronie 45 uczestników. Na swoim Harleyu z 1915 roku (czule nazywanym „Effie”) osiągnęła dwudzieste miejsce.

Oprócz wspomnianego, Cris jest właścicielką jeszcze dwóch Harleyów – jednego z 1988, a drugiego z 1934 roku, którego renowacją zajmuje się osobiście. Mieszka wraz z mężem na Hawajach.

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!