Edyta Klim

Convair Model 118 – spełnione marzenie o lataniu samochodem

Samochody bywają odlotowe, ale odlot samochodem? Theodore Hall już w 1947 roku postanowił taką fantazję zrealizować.

Convair Model 118 to amerykański samochód latający, zaprojektowany przez Theodore’a Halla w zakładach Convair pod koniec lat 40. Miał moc 190 KM i maksymalną prędkość przelotową – 201 km/h. Na pokładzie mógł przewozić do 4 osób (łącznie z pilotem).

Theodore Hall marzył o zbudowaniu latającego samochodu i wprowadzeniu jego produkcji na masową skalę. Nad projektem zaczął pracować przed II wojną światową. Po wojnie zaprojektował model 116, a następnie bardziej zaawansowany technicznie model 118. Powstały i były używane jedynie dwa takie pojazdy, jeden z nich miał mały problem z lądowaniem z powodu braku paliwa i musiał zostać odbudowany.

Planowano budowę przynajmniej 160 tysięcy tego typu pojazdów w cenie1500 dolarów za sztukę. W cenę nie były wliczone skrzydła, które miały być wynajmowane na lotnisku. Założenia okazały się jednak zbyt optymistyczne, bo pojazdy miały poważne problemy z wibracjami ogona i nadmierną masą własną (691 kg), a i koszty produkcji okazały się zbyt wysokie. Ostatecznie z produkcji zrezygnowano, a sam konstruktor opuścił Convair i samodzielnie kontynuował prace nad podobnymi maszynami.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze