Co widzi kierowca Formuły 1?

Co widzi kierowca Formuły 1?

02 lipca 2016
1
Wielu z nas wyobraża sobie pracę kierowcy F1 jako wymarzoną pracę. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo wymagające jest to zadanie i jak ekstremalnych reakcji wymaga od naszego organizmu.
Loading module...

Stacja Sky Sports postanowiła wykorzystać nowoczesną technologię, żeby pokazać widzom jak wygląda tor wyścigowy z punktu widzenia kierowcy. W tym celu Nicko Hulkenberg z Sahara Force India otrzymał specjalne okulary, które śledzą ruch jego gałek ocznych, a przy okazji nagrywają jego punkt widzenia.

Mózg kierowcy Formuły 1 przetwarza informacje w bardzo dużym tempie. Dla przykłady, podczas wyjazdu z pit land, Hulkenberg potrzebuje 100 milisekund żeby sprawdzić sytuację na torze w lusterku bocznym. Dla porównania normalny kierowca potrzebowałby na to aż pół sekundy.

Reakcja na zapalenie się zielonego światła na sygnalizatorze również trwa nie więcej jak 100 milisekund. Dla porównania jeżeli biegacz wystartuje w czasie szybszym niż 100 milisekund, jest to traktowane jako falstart.

Podczas jazdy na zakręcie działa nie tylko zmysł wzroku. Ciało kierowcy jest tak mocno sprzężone z bolidem, że czuje on jak bardzo może sobie jeszcze pozwolić z dawkowaniem prędkości żeby nie wylecieć z toru.

Zobaczcie kierowcę F1 w akcji.

Loading module...

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!