Co trzeci motocyklista korzysta ze smartfona podczas podróży

Co trzeci motocyklista korzysta ze smartfona podczas podróży
Z ankiety przeprowadzonej przez firmy Bosch oraz Innofact AG wynika, że obecnie prawie 90% ankietowanych motocyklistów w Niemczech używa smartfona podczas podróży - na przykład do zaplanowania trasy lub podczas postoju.

Jedna trzecia (34 %) respondentów sięga po swój smartfon nawet w czasie jazdy – takie zachowanie jest niezwykle niebezpieczne.

Badanie wskazuje, że motocykliści chcą używać swoich smartfonów podczas jazdy. Dlatego inżynierowie w Boschu opracowali narzędzie mySPIN do integracji smartfonów z jednosladem, dzięki czemu kierowcy nie będą rozpraszali swojej uwagi. Celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo – zarówno samych kierowców, jak i innych użytkowników dróg. „Dbanie o bezpieczeństwo na drogach bez zmniejszania przyjemności z jazdy lub zmiany charakteru poruszania się motocyklem – to jest to, co chcemy osiągnąć" – mówi Geoff Liersch, szef zespołu „Two-Wheeler & Powersports" w firmie Bosch.

Co trzeci motocyklista korzysta ze smartfona podczas podróży


Więcej bezpieczeństwa, mniej rozproszonej uwagi
Dzięki narzędziu mySPIN do integracji smartfonów z jednośladami użytkownicy mogą przeglądać ekrany telefonów komórkowych na wyświetlaczu motocykla. mySPIN przycina aplikacje dla smartfonów tak, aby wyświetlacz pokazywał tylko najważniejsze informacje. Po podłączeniu telefonu do pojazdu można korzystać z przycisków i pokręteł na kierownicy, aby uzyskać dostęp do danych na wyświetlaczu telefonu, takich jak kontakty, kalendarz, a nawet ulubione aplikacje. Komunikacja między aplikacjami ułatwia, na przykład, wprowadzenie miejsca docelowego trasy dzięki bezpośredniemu dostępowi do kontaktów zapisanych w telefonie. System jest połączony z szyną CAN motocykla i chmurą. Jeśli na przykład motocykl ma mało paliwa w zbiorniku, to kierowca może być z wyprzedzeniem informowany o stacjach benzynowych w pobliżu. Bosch współpracuje z kilkoma dostawcami aplikacji na mySPIN, w tym Calimoto, Sygic i Mireo.

Ankieta
W ankiecie przeprowadzonej przez Innofact AG na zlecenie firmy Bosch wzięły udział 1062 osoby w Niemczech w wieku od 16 do 69 lat. Wszyscy respondenci jeżdżą motocyklami lub skuterami. Badanie przeprowadzono w czerwcu 2017 r.
Co trzeci motocyklista korzysta ze smartfona podczas podróży

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.