Co powinnaś zrobić zanim kupisz samochód?

Chciałabym mieć nowy samochód! To już wiesz, ale poszukiwanie nowego pojazdu nie jest łatwym zadaniem.  Może więc warto spojrzeć na krótką listę, a zakup stanie się znacznie łatwiejszy...

Może Kuga?
fot. Ford

Nieodpowiednie auto może pozostać z Tobą przez długie lata i za każdym razem, kiedy do niego wsiądziesz będziesz nieszczęśliwa, bo pojazd nie będzie spełniał Twoich wymagań. To poważna sprawa, przemyśl więc decyzję, zanim Twoje nowe cztery kółka zaparkujesz przed domem.

1. Określ Twoje praktyczne potrzeby
Do czego będziesz używać auta? Ilu pasażerów będziesz przewozić? Po jakich drogach najczęściej jeździsz? Jaki dystans pokonujesz co tydzień? Czy istnieją ograniczenia rozmiaru za względu np. na garaż? Czy przewozisz dużo bagażu?

2. Określ Twoje potrzeby „emocjonalne” – jakim samochodem naprawdę chciałabyś jeździć?

Bagażnik – przecież wozisz tysiące różnych potrzebnych rzeczy
fot. Ford

Dzisiejsze samochody są znacznie solidniejsze niż wytwarzane kiedyś. Przy dobrej opiece mogą więc być używane przez lata. Średni „wiek” używanych przez klientów samochodów wynosi w tej chwili około 8 lat. Dobrze się więc zastanów, zanim wpędzisz się w jazdę nielubianym samochodem przez następną dekadę. Upewnij się, że jesteś szczęśliwa w tym pojeździe!

3. Przeprowadź poszukiwania
W Internecie znajduje się wiele stron o nowych i używanych samochodach. Możesz odwiedzić strony dilerów, blogi i fora, z których można się naprawdę wiele dowiedzieć. Znajomi bywają także świetnym źródłem wiedzy, mają swoje doświadczenia i spostrzeżenia. Może któreś z nich ma taki samochód, jaki chciałabyś także mieć. Może pozwolą Ci sprawdzić jak się go prowadzi i czy oprócz tego, że Ci się podoba, to spełni Twoje wymagania.

4. Określ budżet (i trzymaj się go!)
Pamiętaj, że koszt zakupu to tylko jeden z wydatków. Paliwo, serwis, ubezpieczenie, naprawy to wszystko sprawy, które trzeba wziąć pod uwagę.

5. Sporządź listę potencjalnych kandydatów
Zakup następnego samochodu nie powinien być zadaniem, nad którym spędzisz tylko chwilę. Po analizie Twoich potrzeb, upodobań i budżetu przygotuj listę tych aut, które mogłyby spełniać Twoje wymagania.

Dowiedz się, ile będzie Cię kosztować to cudo
fot. Fiat

6. Zastanów się, w jaki sposób zapłacisz za Twoje następne autko?
Masz przeznaczoną gotówkę, czy potrzebujesz pożyczki? Zamierzając wziąć kredyt w banku, warto, abyś sprawdziła jak wyglądają oferty instytucji finansowych. Z listą faworytów udaj się do banków i sprawdź ile będzie wynosiła miesięczna rata.

7. Testuj, testuj, testuj
Z listą potencjalnych kandydatów musisz udać się teraz na polowanie. Przejrzyj oferty w Internecie i odwiedź dilerów. Umów się na jazdy próbne. Postaraj się je zorganizować tak, abyś mogła jechać autem w miarę w podobnych warunkach, a najlepiej po tych samych drogach. Sprawdź jak prowadzą się

Sprawdź, jak tam z tyłu…
fot. Ford

różne samochody, kiedy jedziesz swoim ulubionym skrótem i jak radzisz sobie z parkowaniem w Twoim garażu albo tam, gdzie samochód będzie miał swoje stałe miejsce. Przyjrzyj się uważnie bagażnikowi i miejscu gdzie siedzieć będzie Twoje dziecko.

8. Testuj nie spiesząc się, nie narzucaj sobie żadnego limitu czasowego.
Pamiętaj, że 10 minutowa przejażdżka to za mało, żeby sprawdzić czy to właśnie to, czego oczekujesz. Musisz zdążyć przyzwyczaić się nieco do fotela i ustawień kierownicy i lusterek. Dopiero wtedy, kiedy poczujesz się swobodniej, będziesz w stanie ocenić czy polubisz ten pojazd.

9. Nie testuj samochodów ze swoim mężem czy partnerem
Zrób to sama. Nikt nie będzie wpływał na Twoją decyzją, a do tego masz wymówkę dla sprzedającego, że musisz skonsultować swoją decyzję z „drugą połówką”. Taki argument jest niepodważalny.

10. Nie pozwól, aby osoba sprzedająca Ci samochód wywierała presję.
W przypadku diealera, kiedy nie czujesz się komfortowo, bo sprzedawca koniecznie chce, abyś kupiła specjalny pakiet możesz poprosić, aby obsługiwał Cię ktoś inny. Przy tak poważnym zakupie musisz czuć się swobodnie. Jeśli kupujesz używane auto od jego właściciela, także daj sobie czas na podjęcie decyzji. Nie dokonuj transakcji pod wpływem emocji. Opanuj się na widok Twojego wymarzonego Volkswagena Garbusa i nie tłumacz sobie, że on tylko ma troszeczkę rdzy, troszeczkę coś z tyłu dzwoni, ale wszystko to drobiazgi…
Poza tym sprzedawcy mogą być bardzo różni…

11. Samochód możesz kupić w wielu miejscach
Pamiętaj, że jeśli nie jesteś odpowiednio traktowana przez sprzedawcę, powinnaś udać się do innego salonu. Kobiety to wielka siła nabywcza. Według amerykańskich badań, odpowiadamy ponoć za 80 procent decyzji dotyczących kupna samochodu. Nie sądzę, żeby u nas było zupełnie inaczej…

12. Porównaj notatki i upewnij się, że w 100 procentach chcesz spędzić następne kilka lat i zaprzyjaźnić się z wybranym pojazdem.

Trzymamy kciuki! A może podzielisz się z nami swoimi doświadczeniami na ten temat?

PS. Dokładnie przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze