Quantcast
Karolina Chojnacka

Ceny paliw wciąż idą w górę. Benzyna i olej napędowy będą kosztować tyle samo?

Nie widać końca podwyżek na polskich stacjach. Paliwa sukcesywnie drożeją i niestety prognozy nie są zbyt optymistyczne dla kierowców...

Obecnie za paliwa płacimy dużo więcej niż przed rokiem, a ceny na stacjach benzynowych w Polsce systematycznie rosną. Najbardziej, bo średnio o 10 gr/l, zdrożał olej napędowy.

Ile płacimy średnio na stacji benzynowej?

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez BM Reflex, w przedostatnim tygodniu września 2021 roku nastąpiły kolejne wzrosty cen na stacjach paliw w Polsce. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje teraz przeciętnie 5,80 zł za litr (wzrost o 2 gr), bezołowiowa 98 - 5,99 zł (wzrost o 1 gr), olej napędowy - 5,64 zł (wzrost o 10 gr), a autogaz - 2,85 zł (wzrost o 3 gr).

Analitycy BM Reflex twierdzą, że w najbliższych kilkunastu dniach czeka nas dalszy wzrost cen oleju napędowego, co doprowadzi do zmniejszenia różnic kwotowych pomiędzy benzyną 95 a ON.  Z analiz wynika, że potencjał na zwiększenie cen benzyny jest obecnie niższy niż w przypadku diesla. Możliwe więc, że po raz kolejny dojdzie do sytuacji, w której to ceny obu rodzajów paliwa się ze sobą zrównają, a nawet ON przekroczy cenę benzyny.

Za co płacimy?

Na ceny paliw składają się:

  • ceny paliw w rafineriach,
  • akcyza, czyli podatek na wyroby konsumpcyjne,
  • opłata paliwowa,
  • podatek VAT,
  • opłata emisyjna,
  • marża rafineryjna (pięćdziesiąt groszy za jeden litr),
  • marża stacji paliw.

Na ceny paliw wpływa też wzrost kursów na giełdach, wzrost cen surowców, przede wszystkim ropy naftowej i zmiana kursu waluty. Wysokie ceny paliw w Polsce to w przeważającej mierze efekt kombinacji stosunkowo drogiej ropy naftowej oraz utrzymującej się od marca 2020 roku słabości złotego.

Ceny paliw rosną w zatrważającym tempie
Ceny paliw rosną w zatrważającym tempie, fot. materiały prasowe / Shell

Czy w tym roku zobaczymy na stacjach 7 złotych za litr paliwa?

Zdaniem analityków sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce nie daje kierowcom podstaw do optymizmu. Benzyna drożeje i będzie drożeć. Nie widać szans na odwrócenie trendu. Siedem złotych za litr niektórych paliw to już nie fikcja, a całkiem realna perspektywa.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze