Daria Mikólska

CCM Heritage `71 – tytan, karbon, czyste piękno. Motocykl dla wybranych

Ten piękny motocykl to prawdziwe dzieło sztuki. Waży zaledwie 136 kg, jest zasilany jednostką o pojemności 600 cm, wykonano go z najbardziej wytrzymałych i najdroższych materiałów.

Ten piękny motocykl to prawdziwe dzieło sztuki. Waży zaledwie 136 kg, jest zasilany jednostką o pojemności 600 cm, wykonano go z najbardziej wytrzymałych i najdroższych materiałów. Jest tylko jedna zła wiadomość – powstanie tylko 46 egzemplarzy.

Firma CCM nie jest gigantem na rynku motocyklowym. Ten niewielki, brytyjski producent jednośladów powstał w 1971 roku. Założycielem marki był Alan Clews – konstruktor-wizjoner, który uwielbiał eksperymenty z jednośladami. To właśnie jego dziełem był motocykl trialowy z aluminiową ramą, sportowa maszyna z włókna węglowego, a następnie pierwsza, klejona rama motocyklowa.

Twórca zmarł 4 lata temu pozostawiając firmę w dobrej kondycji. Z okazji jubileuszu marki CCM pracowano nad motocyklem, który stanowiłby hołd dla twórcy – Alana Clewsa. Dlatego maszyna być wyjątkowa, żeby nikt nie przeszedł wokół niej obojętnie.

CCM Heritage 71

Prezentowany motocykl powstał na ramie wykonanej z tytanu – to nowość, ponieważ Clews nie używał wcześniej tego materiału. Nazwa modelu – CCM Heritage `71 to proste nawiązanie do roku założenia firmy. Rama składająca się ze stopu tytanu, 3 proc. aluminium i 2,5 proc. wanadu pozwoliła zmniejszyć masę motocykla o 38 procent. Z tego samego materiału wykonano wahacz, obręcze, a wiele elementów wykonano z włókna węglowego.

CCM Heritage 71

Dzięki wyjątkowym materiałom zmniejszono masę nieresorowaną o 12 kg, a całkowitą o 20 kg. Gotowy do jazdy motocykl z pustym zbiornikiem paliwa waży tylko 136 kg. Do napędu wykorzystano jednocylindrowy silnik o pojemności 600 cm3. Jednostka wytwarza moc 62 KM – co daje bardzo dobry stosunek mocy do masy 1:2,2. Zawieszenie przygotowała firma Ohlins, a zaciski hamulcowe Brembo. Klamki oraz końcówki kierownicy pochodzą od Rizomy. Jednak większość elementów wyposażenia tego motocykla przygotowano ręcznie.

Motocykl CCM Heritage `71 zadebiutuje podczas imprezy Carole Nash MCN już 11-13 lutego w Londynie. Potencjalni zainteresowani powinni spieszyć się ze składaniem zamówień – powstanie tylko 46 egzemplarzy tego motocykla. Każdy będzie kosztować 28 995 funtów, czyli jakieś 156 tys. zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze