Casey Stoner potwierdza kontrakt w wyścigach Dunlop

W rozległym wywiadzie dla Sunday Daily Telegraph, emerytowany zawodnik MotoGP, Casey Stoner oficjalnie potwierdził swój powrót do wyścigów. Tym razem jednak mistrz nie wystartuje w królewskiej klasie, a w serii wyścigów samochodowych - Dunlop.

Casey Stoner podpisał kontrakt na jeden sezon – tym samym zawodnik wystartuje w barwach teamu Red Bull samochodem Commodore V8.

„To rok testowy, bym przekonał się, jak mi idzie i jak bardzo lubię ten sport” – wyznał Australijczyk – „Bez wątpienia, wszyscy jesteśmy w pełni zaangażowani, jednak absolutne oddanie to też nie droga, którą obraliśmy. Moim zamiarem był udział w 75 proc. zaplanowanych wyścigów, jednak zmieniłem zdanie i wystartuję we wszystkich w sezonie. Poświęcę tyle czasu w fotelu samochodu, ile będzie potrzebne do zrozumienia jednostki V8” – dodał Stoner.

fot. materiały prasowe

Australijczyk nie krył ponadto swojego zainteresowania wydarzeniem znanym szerszej publice, jako Bathurst 1000. Mowa o wyścigu samochodów turystycznych na dystansie 1000 kilometrów, odbywającego się w Australii na torze Mount Panorama Circuit. 

W wywiadzie dla Sunday Daile Telegraph, Stoner tłumaczył także, dlaczego bardzo nie podobają jej się reguły MotoGP; wspomniał również o braku szacunku z jakim się spotkał ze strony swoich fanów po wielu krytycznych, lecz szczerych wypowiedziach dotyczących MotoGP.

Najnowsze

Pieskie życie w reklamie Volkswagena Golfa

Od dawien dawna jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nasze zwierzaki, zupełnie tak jak my, mają różne dziwne przyzwyczajenia. Znamy już przypadki psów jeżdżących na deskorolce, czy wspinających się po drzewach. Z kolei, w nowej reklamie Volkswagena Golfa...

… dzieje się coś o wiele bardziej interesującego, ale nie powiemy Wam co konkretnie – video trzeba koniecznie obejrzeć i usłyszeć. Począwszy od nienaturalnego zachowania, skończywszy na niekontrolowanych odgłosach – widać, że bohater reklamy dorastał w gronie pasjonatów motoryzacyjnych.

Najnowsze

Ramona Karlsson zadebiutuje w WRC

Ramona i Miriam odbyły pierwsze testy Skody Fabii WRC, a już 26 stycznia sprawdzą swój nowy samochód na rajdowych odcinkach. Wszystkie starty szwedzkich zawodniczek będzie można śledzić na żywo - na ich własnym kanale filmowym.

fot. www.ramonarallying.com

 

Ramona Karlsson zadebiutuje w WRC!
fot. www.ramonarallying.com

Ramona nie mogła sobie pozwolić na obszerne testy nowej rajdówki, ponieważ wymagała ona kompletnego przygotowania do pierwszego startu i zażegnania kłopotów ze skrzynią biegów. Jednak pierwsze, przejechane kilometry były dla Ramony w pełni satysfakcjonujące:
– Co za uczucie! Prowadzenie samochodu WRC – to jest coś, co mi się śniło, gdy zaczęłam jeździć w rajdach. Przed testami nie mogłam spać z wrażenia i czułam się, jak dziecko przed Bożym Narodzeniem! Jazda samochodem WRC to uczucie, którego nie da się opisać… Wyjątkowe, niesamowite i takie, iż wydaje się, że nie można dostać nic lepszego niż to! Nie wyobrażacie sobie jakie WRC jest ostre – to przyspieszenie, trzymanie się drogi, hałas, prędkość! Prowadzenie go – to najfajniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłam, a to dopiero początek… Nie mogę się doczekać, aby usiąść w tym samochodzie ponownie.” – mówi z uśmiechem Ramona.

W tym sezonie zmienił się także wygląd strony oficjalnej zespołu rajdowego Ramony – www.ramonarallying.com, malowanie kasków zawodniczek i ich kombinezonów. A Szwedkom będzie teraz, bardzo często towarzyszyć kamera. 
– Jesteśmy dumne, że mamy, taki niestandardowy kanał odtwarzania. Ruchomy obraz to najlepszy sposób komunikacji i pokazania tego, co robimy – zarówno dla sponsorów, jak i kibiców. Planujemy w tym roku nagrać dużo filmików i czuję, że to będzie cenne i ważne doświadczenie – mówi Ramona.

Już 26 stycznia zawodniczki wystąpią w supersprincie Rally-SM w Falun (Szwecja), który polega na 3-krotnym pokonaniu odcinka specjalnego o długości 6,5 kilometra. 

 

fot. www.ramonarallying.com

Najnowsze

W Kenii zdrowie jeździ na motocyklu

Araceli Alonso, mieszkanka Madison i z wykształcenia pielęgniarka, nawiązała miłą korespondencyjną znajomość z kobietą z Kenii i jej córką. Odwiedziła je w 2009 roku i z rozmów, które przeprowadziła z miejscowymi, wynikła świetna, do dziś trwająca inicjatywa.

Araceli Alonso odkryła z zaskoczeniem, że wiele kobiet cierpi z powodu zdrowotnych komplikacji, którym można zapobiec lub które można wyleczyć naprawdę tanim kosztem.

I tak w jej głowie zrodził się pomysł na Health by Motorbike – przedsięwzięcie mające na celu poprawę warunków życia kobiet w południowo-wschodniej Kenii.

Motocykl pozwala dotrzeć nawet do odizolowanych społeczności
fot. UW-Madison Team

Energiczna pielęgniarka natychmiast przystąpiła do realizacji projektu, poszukując sponsorów zarówno na terenie Kenii, jak i w rodzinnym Wisconsin. Rok później powróciła do Kenii z grupą studentów medycyny, aby wraz z nimi prowadzić seminaria na temat zdrowia i higieny. Kolejnym etapem było wyposażenie i wybudowanie punktu medycznego i zatrudnienie dyplomowanej pielęgniarki. Jeszcze następnym – kupno pierwszego motocykla. To właśnie tym środkiem transportu pielęgniarka odwiedzała codziennie jedną z pięciu okolicznych wiosek.

Z czasem skromny punkt medyczny przeobraził się w centrum zdrowia z prawdziwego zdarzenia, skupiając się m.in. na dystrybucji moskitier i propagowaniu wiedzy dotyczącej malarii, a także szkoleniu miejscowych kobiet.

Araceli Alonso ma nadzieję, że w tym roku zdoła kupić kolejne pięć motocykli.

„Ludzie zazwyczaj sądzą, że aby coś zmienić, potrzeba bardzo dużej sumy pieniędzy” – mówi. „Nie zgadzam się z tym. Najważniejsza jest siła woli, dobra organizacja i sprawne przywództwo. A przede wszystkim obustronna chęć współpracy”.

Najnowsze

Bali: skuterem przez ryżowe pola

Bali jest boskie! Jeśli ktoś ci to powiedział, jeśli piszą o tym w przewodnikach, jeśli zachwyt nad wyspą wyrażają podróżnicy na swoich blogach, to musi to być prawda. Bali jest boskie! Sprawdziłam.

Na malutką indonezyjską wyspę Bali lecimy z Borneo, z krótkim postojem na Jawie. Drugi samolot, który za godzinę wyląduje na lotnisku Denpasar, to maszyna turbośmigłowa; za moim oknem obraca się czarne śmigło. Bardzo lubię samoloty, a takim modelem jeszcze nie leciałam. Leci się niżej i trzęsie zdecydowanie bardziej niż w samolocie odrzutowym. Ale jakie mamy widoki! Pas do lądowania na Bali ciągnie się prawie do morza!

Nie zostajemy na żadnej ze słynnych plaż, ruszamy nieco w głąb wyspy, do miasteczka Ubud, kulturalnej stolicy Bali.

Ruch drogowy w Indonezji to istne szaleństwo! Nikt na nikogo nie zwraca najmniejszej uwagi, kierowcy są wariatami bez kontroli, a pojazdy reprezentują bardzo różnych stan techniczny. Pasy bezpieczeństwa w busie? Zapomnij!

Do Ubudu wiedzie kręta droga. Ruch nie taki jak u nas, wszystko jeździ po drugiej stronie.

W Ubudzie znajdujemy jasny, przyjemny pokój z widokiem jak z pocztówki – palmy, zielone ryżowe tarasy, szemrzący strumyk. Do tego egzotyczne ptaki, wiewiórki skaczące po palmowych liściach. Dzień zaczyna się błogo – talerz owoców, czarny ryż z miodem i świeżymi kokosowymi wiórkami na śniadanie. Bali jest boskie!

Po kilku dniach słodkiego nicnierobienia decydujemy się na skuterową wycieczkę. Ale o dziesiątej rano wszystkie skutery już dawno są wypożyczone. Próbujemy następnego dnia. Ostała się jedna wolna sztuka, ale z automatyczną skrzynią biegów. Nikt nie ma niestety wypożyczalni skuterów z manualną skrzynią. Dlaczego? Ano wszystko w trosce o turystów. Na Bali miejscowi są zdania, że turysta nie poradzi sobie ze zmianą biegów. Prawda jest taka, że w Azji każdego roku zdarza się bardzo dużo wypadków z udziałem podróżników właśnie. Skuter to nie motocykl, jest mniejszy i lżejszy, ale mimo wszystko nie wszystkie przejażdżki kończą się szczęśliwie.

W Indonezji pożyczanie skutera na jeden dzień nie oznacza dwudziestu czterech godzin; czas liczy się od rana do wieczora tego samego dnia.

Pożyczamy więc maszynę z automatem i jedziemy. Za Ubudem wjeżdżamy na lokalne, asfaltowe wąskie drogi, które po obu stronach są tak wysoko porośnięte trawą, że w ogóle nie można nawet próbować dojrzeć, co jest za zakrętem. Przed nami ponad 80 kilometrów nad jezioro Bratan, nad którym mieści się pagoda w balijskim stylu. Każdy, kto przyjeżdża na Bali, musi tam pojechać. Kuszą pocztówkowe pejzaże z pagodą o zachodzie słońca. Rzeczywistość jest nieco bardziej rozczarowujące – kompleks rozrywkowy, ludzie,  dwie drogie restauracje i mini zoo z jednym tylko gatunkiem sarny.

Ale teraz nasza droga wiedzie do góry. Mapa nie kłamała, góry na naszej drodze. Dobrze, że jest pusto, bo nasz skuterek ledwo daje radę.

Z wysokości, na którą wjeżdżamy, roztacza się szeroki widok na małe domki utopione w intensywnej zieleni ryżowych pól. Piękny to widok. Nie można się napatrzeć. Zieloność zdaje się pulsować w oczach. Czekamy na słońce, które doświetli ten ryżowy pejzaż. W dole majaczy strach na wróble (nie wiem, czy mają tutaj wróble, ale jest to zdecydowanie konstrukcja anty-ptasia). Nieźle nas nabrał swoim wyglądem. Do złudzenia podobny do człowieka.

Wreszcie pojawia się słońce i zieloność pól w dole staje się jeszcze bardziej soczysta.

Przez górskie pokręcone drogi docieramy nad jezioro. I wtedy zaczyna padać deszcz. Po rzuceniu okiem na pagodę i szybkim stwierdzeniu, że nie jest to nic wybitnie ciekawego, lądujemy w muzułmańskiej knajpce. Warto zaznaczyć, że takie knajpki na Bali są najlepsze – jedzenie jest pyszne, tanie i jest go dużo).

Droga powrotna znowu wiedzie przez pokręcone dróżki, ale teraz coraz częściej trafiamy do malutkich wiosek. Na Bali religia odgrywa znaczną rolę w życiu mieszkańców. Bogom dary składa się codziennie (w malutkich pudełeczkach). Świeże kwiaty, jedzenie, owoce, kadzidła – to wszystko zanosi się do świątyń lub domowych kapliczek.

Mijamy kobiety z pudełkami darów. Niosą je na głowach i robią to z taką gracją, że aż musimy się zatrzymać. Panie mają na sobie tradycyjny strój, czyli sarong. Sarong to tkanina batikowa (w tym przypadku drukowana), którą przewiązuje się w taki sposób, że staje się uniwersalną spódnicą. W takich sarongach-spódnicach chodzą także mężczyźni.

Dziś coś się dzieje. W wioskach i świątyniach panuje niezwykłe ożywienie. Ludzie idą w procesjach, niosą dary i posągi bogów. Tak w tej części świata wyglądają pogrzeby. Tłum nie jest czarny, bo czerń w Azji nie ma nic wspólnego z żałobą.

Powoli wracamy w stronę Ubudu. Za kierownicą mała zmiana, teraz ja prowadzę. Najpierw krótki trening, a potem jazda z pasażerem na plecach. Pasażer jest dzielny. Stwierdzam, że automatyczna skrzynia biegów nie jest taka zła. Skuterek prowadzi mi się dobrze i pewnie. Powoli przekonuję się do tych pojazdów, choć ciągle jeszcze uważam je za mało bezpieczne.

Do Ubudu trafić nie jest łatwo. Miasteczko dość płynnie łączy się z okolicznymi wioskami, a one z innymi wioskami i w tej nieskończonej plątaninie nawet GPS (co prawda w Ipadzie) nie daje sobie rady. Pomaga nam kierowca terenowej Toyoty. Jedziemy za nim aż do głównego skrzyżowania w Ubudzie.

Jest dziewiętnasta i jest już ciemno. Oddajemy naszą maszynkę i wracamy do pokoju z widokiem na raj. Bali jest boskie!

Zdjęcia: z archiwum Anny Marii Dąbrowskiej

Najnowsze